Ożywienie w Polsce powoli przyspiesza, w całym roku wzrost PKB nawet 4 proc. (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 maj 2024, 11:26

Ożywienie w Polsce powoli przyspiesza, w całym roku wzrost PKB nawet 4 proc. (opinia)

Ożywienie gospodarcze w Polsce powoli przyspiesza, wraz ze wzrostem inwestycji oraz konsumpcji prywatnej, a w całym roku możliwe jest tempo wzrostu PKB nawet na poziomie 4 proc. - oceniają ekonomiści.

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (email)

"Tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale br. przyspieszyło. Skala nie jest może spektakularna, niemniej jednak trzeci kwartał z rzędu zwiększa się, potwierdzając postępujące w Polsce ożywienie.

Na strukturę wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2024 r. trzeba poczekać do 3 czerwca br. Niemniej jednak na bazie publikowanych danych miesięcznych dotyczących sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz produkcji budowlano-montażowej można wnioskować, iż wyraźnie przyspieszyła konsumpcja gospodarstw domowych (należy spodziewać się dynamiki rdr przekraczającej 2,0 proc.) oraz wyhamowały inwestycje (do poniżej 2,0 proc. rdr). Ponadto najprawdopodobniej wciąż ujemny, choć znacznie mniejszy niż w poprzednich kwartałach, wkład we wzrost PKB miały w tym okresie zapasy. Ujemny był też prawdopodobnie wkład eksportu netto we wzrost PKB.

Przyspieszenie tempa wzrostu PKB w pierwszych miesiącach br. dobrze „wróży” kolejnym kwartałom. Gospodarka jest w fazie „rozkręcania się”. Na razie głównym silnikiem pozostaje konsumpcja gospodarstw domowych (m.in. za sprawą wzrostu świadczeń socjalnych i podwyżek płac), która w mojej opinii będzie nabierać coraz większego rozpędu, oddech łapią natomiast inwestycje.

Te ostatnie mają szansę jednak powrócić do szybkiego wzrostu, wg moich prognoz w II połowie br. I to właśnie kombinacja tych dwóch składowych w kolejnych kwartałach, plus miejmy nadzieję powolne odradzanie się popytu zagranicznego, mogą wywindować dynamikę PKB w Polsce w tym roku średniorocznie w okolicę nawet 4,0 proc. Jest to optymistyczny scenariusz, ale w mojej ocenie realny.

Z punktu widzenia RPP dzisiejsze dane nic nie zmieniają. Przed kolejnym posiedzeniem Rada pozna szczegółową strukturę PKB w pierwszym kwartale, co będzie zapewne istotne, ale w kontekście podnoszącej się ponownie inflacji to właśnie ten element będzie miał dla Rady największe znaczenie. Stopy procentowe będą utrzymywane na obecnym poziomie prawdopodobnie do końca br.".

BANK MILLENNIUM (email)

"Wynik PKB w I kw. br. jest nieco słabszy od naszych oczekiwań z początku tego roku, niemniej nie zmieniają one naszej oceny perspektyw polskiej gospodarki. Pozostają one umiarkowanie optymistyczne. Wysoka dynamika płac w ujęciu realnym, niskie bezrobocie, wysoka dynamika świadczeń społecznych, a w konsekwencji poprawa nastrojów konsumenckich, wspierać będą odrodzenie konsumpcji prywatnej.

Bieżący, ale też wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej lokuje się obecnie w rejonach zbliżonych do 4,5-letnich maksimów, choć sam kwiecień przyniósł ich nieznaczne pogorszenie. Tempo odbudowy konsumpcji ograniczać będzie jednak prawdopodobna odbudowa oszczędności przez gospodarstwa domowe, które zostały uszczuplone w latach 2022-2023.

Tym bardziej, że zapowiedziane podwyżki cen energii elektrycznej mogą zwiększyć ostrożność części gospodarstw domowych w realizacji konsumpcji, szczególnie dóbr trwałych. Niemniej, podtrzymujemy ocenę, że konsumpcja gospodarstw domowych będzie ważnym nośnikiem wzrostu gospodarczego w tym roku.

Publikowane w miesiącach dane z polskiego przemysłu wskazują na jego gorszą kondycję w stosunku do oczekiwań z początku roku i uwidaczniają negatywny wpływ recesji w niemieckim przemyśle na sytuację polskich eksporterów. Silny spadek produkcji przemysłowej w marcu, głębsza zniżka indeksu PMI dla przetwórstwa przemysłowego wskazują, że odbudowa wzrostu w tym sektorze następuje nieco wolniej.

Wskaźniki wyprzedzające koniunktury w Polsce, ale też u naszych głównych partnerów handlowych, szczególnie komponenty odzwierciedlające oczekiwania na przyszłość, sugerują powrót do wzrostów. W tym samym tonie można interpretować odrodzenie handlu globalnego, a także koniunktury w chińskiej gospodarce, co powinno wesprzeć odrodzenie europejskiego.

Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu gospodarczego na ten rok na poziomie 3,1 proc. Niemniej otoczenie globalne pozostaje jednym z głównych ryzyk dla ścieżki wzrostu PKB w Polsce, szczególnie, że działania protekcjonistyczne na linii USA-Chiny mogą podkopywać odradzający się handel globalny".

RAFAŁ BENECKI, PIOTR POPŁAWSKI, ING (email)

"Szacujemy, że głównym motorem wzrostu PKB w I kw. 2024 była konsumpcja prywatna. Jej odbicie było mocno opóźnione w stosunku do zarejestrowanej poprawy dochodów realnych. Jednak I kw. przyniósł poprawę, co pokazuje dynamika sprzedaży detalicznej, która realnie wzrosła 6,4 proc. rdr. W I kw. nastąpiło jednak pogorszenie w inwestycjach. Biorąc pod uwagę słabe wyniki budownictwa w I kw., nie można wykluczyć spadku inwestycji w ujęciu rocznym, a to duża zmiana po 13,1 proc. wzroście w 2023 roku. Za ich wysoką dynamikę w 2023 roku, w 3/4 odpowiadają inwestycje publiczne, a w 1/4 prywatne.

Tak duży wkład inwestycji publicznych jest nie do powtórzenia po zakończeniu wydatkowania poprzedniego budżetu unijnego i przy opóźnieniach związanych z KPO, co pokazuje duży spadek produkcji budowlanej w I kw.

Zakładamy, że ożywienie PKB będzie kontynuowane. II kw. powinien przynieść dalszą poprawę popytu konsumpcyjnego, dzięki rekordowo wysokiej dynamice dochodów realnych (najwyższej od końca lat 90-tych). Także dane alternatywne wskazują na trwające ożywienie w konsumpcji w kwietniu i maju. Uważamy także iż wyjątkowo słaba produkcja za marzec nie oznacza załamania ożywienia w przemyśle, dane logistyczne sugerują, iż przemysł polski ale także niemiecki kontynuuje stopniowe odbicie. Dlatego podtrzymujemy prognozę PKB na cały rok 3,0 proc. rdr.".

MIKOŁAJ RACZYŃSKI, PORTU (email)

„Polska gospodarka stopniowo i systematycznie wychodzi ze spowolnienia, które miało miejsce w latach 2022-2023. Ożywienie nie jest gwałtowne, co może być pewnym rozczarowaniem, jednak z perspektywy inflacji sytuacja, w której popyt odbudowuje się stopniowo, jest korzystna. Obserwujemy również coraz więcej sygnałów, że globalny popyt zagraniczny w przemyśle również wykazuje tendencje do ożywienia. Powinno to prowadzić do dalszego przyspieszenia wzrostu PKB w Polsce w dalszej części roku, wraz ze wzrostem inwestycji oraz konsumpcji prywatnej”.

----------

PKB Polski w I kwartale 2024 r. wzrósł o 1,9 proc. rdr wobec 1,0 proc. w IV kw. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w I kw. wzrósł o 0,4 proc., po spadku o 0,1 proc. kdk kwartał wcześniej.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kw. 2024 r. PKB wzrósł o 1,8 proc. rdr. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost