GPW liczy na ożywienie na rynku IPO | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 maj 2024, 15:22

GPW liczy na ożywienie na rynku IPO

GPW liczy na ożywienie na rynku ofert publicznych spółek. Zakłada, że zmiany regulacyjne na rynku kapitałowym zwiększą aktywność spółek już notowanych w pozyskiwaniu kapitału - poinformowali przedstawiciele zarządu GPW.

"Mamy nadzieję, że dobra koniunktura przyciągnie na giełdę nowe spółki. Jestem przekonany, że niekorzystny trend, gdzie mieliśmy więcej wycofań niż wejść na giełdę zostanie w najbliższym czasie zahamowany" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej prezes Tomasz Bardziłowski.

"Jesteśmy cały czas w kontakcie z domami maklerskimi, z bankami. Obserwujemy, jakie są ich opinie na temat rynku. Widzimy, że kilka transakcji w tej chwili jest rozważanych i obserwujemy ożywienie, jeśli chodzi o nasze kontakty ze spółkami. Więcej spółek pyta o giełdę, o możliwości pozyskania kapitału" - dodała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

GPW ma nadzieję, że zmiany regulacji na rynku kapitałowym dotyczące m.in. rozporządzeń prospektowych zwiększą też aktywność spółek już notowanych na giełdzie.

W kwietniu Parlament Europejski przyjął pakiet regulacji Listing Act zakładający m.in. zmiany w obszarze prospektów (np. podniesienie progu zwolnienia z obowiązku sporządzenia prospektu na dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu z 20 proc. na 30 proc., podwyższenie progu zwolnienia z obowiązku sporządzenia prospektu na ofertę z 8 do 12 mln euro) i zmiany w rozporządzeniu MAR. Zapowiedziano również przyspieszenie prac nad Unią Rynków Kapitałowych.

"Mamy rekordowe poziomy indeksów, wysokie obroty. Mamy też wciąż sporo transakcji na rynku wtórnym. Pozyskiwanie kapitału będzie łatwiejsze po wprowadzeniu zmian regulacyjnych, które - mamy nadzieję - zostaną do końca roku wprowadzone na polskim rynku. To umożliwi w większym stopniu korzystanie z rynku kapitałowego dla spółek już notowanych" - ocenił Bardziłowski.

Prezes poinformował, że GPW będzie chciała uatrakcyjnić ofertę dla inwestorów indywidualnych. Planuje m.in. większy rozwój ETF-ów, także z wykorzystaniem GlobalConnect.

(PAP Biznes), #GPW

pel/ asa/

Zobacz także: GPW SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost