Przejdź do treści

udostępnij:

Niektórzy członkowie FOMC za podwyżkami stóp proc. w USA w razie potrzeby – minutes Fed (opis)

Niektórzy członkowie FOMC za podwyżkami stóp proc. w USA w razie potrzeby - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Z minutes wynika, że wielu uczestników pozostaje niepewnych co do wpływu wysokich stóp proc. na gospodarkę.

"Uczestnicy posiedzenia dyskutowali o utrzymaniu obecnego restrykcyjnego kursu polityki na dłużej, gdyby inflacja nie wykazywała oznak trwałego zbliżania się do 2 proc. lub zmniejszania restrykcyjnego nastawienia w polityce monetarnej w przypadku nieoczekiwanego osłabienia warunków na rynku pracy. Niektórzy uczestnicy posiedzenia wspominali o chęci dalszego zaostrzenia polityki, gdyby ryzyko dla inflacji zmaterializowało się, przez co takie działanie byłoby uzasadnione" - napisano w protokole po posiedzeniu Fedu, które odbyło się 31 kwietnia - 1 maja.

"Chociaż politykę pieniężną postrzegano jako restrykcyjną, wielu uczestników posiedzenia wypowiadało się na temat niepewności co do stopnia restrykcyjności stóp proc. dla gospodarki. Ci uczestnicy posiedzenia postrzegali tę niepewność jako wynikającą z możliwości, że wysokie stopy procentowe mogą mieć mniejsze oddziaływanie niż w przeszłości, że poziom równowagi długoterminowych stóp procentowych może być wyższy niż wcześniej sądzono lub że poziom aktywności gosp. może być niższy niż szacowano. Uczestnicy ocenili jednak, że polityka pieniężna pozostaje dobrze przygotowana do reagowania na zmieniające się warunki gospodarcze i zagrożenia dla perspektyw" - dodano.

W ocenie członków Fedu perspektywy dla gospodarki USA oraz inflacji są nadal obarczone dużą dozą niepewności.

"Uczestnicy posiedzenia zauważyli, że w dalszym ciągu spodziewają się powrotu inflacji do 2 proc. w średnim okresie. Jednak najnowsze dane nie zwiększyły ich pewności co do postępu w kierunku celu, w związku z czym sugerują, że proces dezinflacji będzie prawdopodobnie trwał dłużej, niż wcześniej sądzono. Uczestnicy posiedzenia dyskutowali nad kilkoma czynnikami, które w połączeniu z odpowiednio restrykcyjną polityką pieniężną mogłyby z czasem sprzyjać powrotowi inflacji do celu Komitetu. Jednym z nich było dalsze obniżenie dynamiki inflacji usług mieszkaniowych, w miarę jak niższe odczyty wzrostu czynszów z tytułu nowych umów najmu w dalszym ciągu przekładały się na tę kategorię inflacji. Wielu uczestników stwierdziło jednak, że przeniesienie zmian prawdopodobnie będzie następować jedynie stopniowo lub zauważyło, że ponowne przyspieszenie stawek rynkowych mogłoby zmniejszyć ten efekt" - napisano w sprawozdaniu.

"Chociaż w ostatnich miesiącach niektóre miary krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych określone w badaniach konsumenckich wzrosły, średnio- i długoterminowe miary oczekiwanej inflacji pozostały dobrze zakotwiczone, co uznano za kluczowe dla trwałej realizacji celu inflacyjnego wyznaczonego przez Komitet. Chociaż poprawa warunków w łańcuchu dostaw przyczyniła się do dezinflacji cen towarów w ciągu poprzedniego roku, uczestnicy posiedzenia komentowali, że oczekiwane bardziej stopniowe tempo takich zmian może spowolnić postęp dezinflacji. Kilku uczestników posiedzenia stwierdziło, że wzrost zagregowanego popytu prawdopodobnie będzie musiał spowolnić w stosunku do wysokiego tempa obserwowanego w ostatnich kwartałach, aby inflacja mogła w sposób trwały zbliżyć się do celu wyznaczonego przez Komitet" – dodano.

Z minutes wynika, że członkowie FOMC uważają, że dynamika wzrostu PKB spowolni w stosunku do zeszłego roku.

"Uczestnicy posiedzenia zauważyli, że najnowsze dane wskazują, że aktywność gospodarcza nadal rosła w solidnym tempie. Wzrost realnego PKB w pierwszym kwartale był umiarkowany w porównaniu z drugą połową ubiegłego roku. (…) Wysokie stopy procentowe zdawały się mieć wpływ na zakupy dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku w pierwszym kwartale, a wzrost inwestycji przedsiębiorstw w środki trwałe pozostał umiarkowany. Pomimo wysokich stóp procentowych, inwestycje mieszkaniowe rosły w pierwszym kwartale mocniej niż w drugiej połowie ubiegłego roku" - napisano w protokole.

"Uczestnicy posiedzenia generalnie nie interpretowali danych jako wskazujących na dalsze przyspieszenie aktywności gosp. i spodziewali się, że dynamika PKB ulegnie spowolnieniu w stosunku do mocnego tempa z ubiegłego roku. Wielu uczestników posiedzenia stwierdziło, że wysokie wskaźniki imigracji mogą wspierać działalność gospodarczą przez zwiększanie podaży pracy i przyczynianie się do zagregowanego popytu. Uczestnicy posiedzenia zwrócili uwagę na istotny wpływ wzrostu produktywności na perspektywy gospodarcze" - dodano.

W protokole napisano, że niektórzy członkowie FOMC chcieli utrzymania wcześniejszego tempa redukcji bilansu banku centralnego.

Po posiedzeniu w dniach 30 kwietnia - 1 maja Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Fed nie zawarł w komunikacie sformułowania o możliwych dalszych podwyżkach stóp proc. w USA. W komunikacie po posiedzeniu napisano, że obniżki stóp proc. nastąpią dopiero, gdy będzie pewność, że inflacja zmierza do celu.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 22 lat, a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 11-12 czerwca. Po tym posiedzeniu opublikowane zostaną kwartalne projekcje makro oraz wykres dot-plot.

Kurs dolara umacnia się wobec koszyka walut o 0,24 proc. do 104,01 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 1 pb. do 4,43 proc. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

udostępnij: