Aplisens publikuje wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 maj 2024, 09:35

Aplisens publikuje wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku

Polski producent aparatury kontrolno-pomiarowej zanotował w I kwartale br. 42,65 mln zł przychodów ze sprzedaży (+4,9 proc. rdr), co jest najlepszym wynikiem w historii Grupy odnotowanym w pierwszych trzech miesiącach roku oraz drugim najlepszym kwartałem w historii. Z uwagi na wzrost kosztów rdr niższe okazały się zyski. EBIT spadł o 12,1 proc. do 9,48 mln zł, EBITDA o 6,8 proc. do 11,67 mln zł z zysk netto o 18 proc. do 7,59 mln zł.

Pomimo niesprzyjających warunków polityczno-gospodarczych oraz trwającej wojny na terytorium Ukrainy oraz w Strefie Gazy osiągnęliśmy wzrost przychodów zarówno na rynku krajowym (o 7,7 proc.), jak również na rynkach eksportowych (o 3,3 proc.). Niższe marże to skutek przede wszystkim wyższych kosztów wytworzenia, w szczególności kosztów osobowych. Z perspektywy początku roku przewidujemy, iż w kolejnych kwartałach zanotujemy nieco gorsze wyniki w porównaniu z ubiegłym rokiem, zarówno jeśli chodzi o przychody, jak również uzyskane marże. W tym kontekście trzeba jednak pamiętać o rekordowej bazie porównawczej z zeszłego roku – powiedział Adam Żurawski, prezes Aplisensa.

Głównym rynkiem operacyjnym Grupy Aplisens, pod względem poziomu zrealizowanych przychodów, pozostaje rynek krajowy z 38,1-proc. udziałem w całkowitej sprzedaży Grupy. Wypracowane 16,3 mln oznacza 7,7-proc. wzrost rdr. Celem Zarządu na rok 2024, zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy na lata 2023-2025 jest uzyskanie na rynku krajowym w br. 13-proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży – z uwagi na wysoką bazę z 2023 roku, cel ten może być trudny do zrealizowania.

Z kolei najwyższą dynamikę przychodów ze sprzedaży w I kwartale br. Grupa odnotowała na rynkach pozostałych (wzrost o 28,7 proc. do poziomu ponad 8,4 mln zł). Udział rynków pozostałych w strukturze sprzedaży Grupy wzrósł do 19,8 proc. ogółu sprzedaży. Celem Zarządu na rok 2024, zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy na lata 2023-2025 jest uzyskanie 20-proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży na rynkach pozostałych w 2024 roku i pomimo wysokiej bazy z 2023 roku, z perspektywy I kwartału, cel ten wydaje się być możliwy do zrealizowania.

Na rynkach Unii Europejskiej Grupa Aplisens osiągnęła w I kwartale 2024 roku przychody na poziomie prawie 8,9 mln zł (spadek o 10,3 proc. rdr). Udział rynków UE w sprzedaży ogółem Grupy wyniósł 20,8 proc., co oznacza spadek o 3,5 p.p. rdr., co było efektem m.in. wysokiej bazy porównawczej z 2023 roku i gorszej koniunktury na rynkach europejskich, a w szczególności rynku niemieckiego. Celem Zarządu na rok 2024, zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy na lata 2023-2025, jest uzyskanie 15 proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży na rynkach Unii Europejskiej w 2024 roku – z uwagi na wysoką bazę z 2023 roku, cel ten może być trudny do zrealizowania.

Rynki WNP odpowiadały w I kwartale br. za 21,4 proc. sprzedaży Grupy. Zanotowano na tych rynkach nieznaczny spadek o -0,2 proc. do 9,1 mln zł. Warto jednak w tym segmencie podkreślić imponujący wzrost przychodów spółki zależnej z Kazachstanu (wzrost o 4,7 mln zł rdr). Tak duży wzrost wynikał z realizacji dużego jednorazowego kontraktu na dostawę przetworników ciśnienia oraz rozpoczęcia sprzedaży na rynek Uzbekistanu, który jest obsługiwany przez spółkę z Kazachstanu.

Spółka w pierwszym kwartale br. przeznaczyła na inwestycje około 4 mln zł. Wydatki te obejmowały głównie zakup maszyn i urządzeń, inwestycje w badania i rozwój, certyfikaty oraz inwestycje w spółki zależne.

Aplisens pozostaje spółką dywidendową, jak również planuje kolejny skup akcji w celu realizacji programu motywacyjnego. Rekomendacja zarządu to wypłata akcjonariuszom ok. 38 proc. ubiegłorocznego zysku (11,13 mln zł) co daje kwotę 1 zł na akcję. Proponowany dzień dywidendy to 10 lipca a jej wypłaty 7 sierpnia 2024 r. Z kolei na skup akcji własnych spółka planuje przeznaczyć maksymalnie 9 mln zł.

Źródło: Spółka, #APN

Zobacz także: Aplisens SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost