Unibep szacuje zysk EBIT w I kwartale na 99 mln zł, portfel zamówień sięga 3,9 mld zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 maj 2024, 21:52

Unibep szacuje zysk EBIT w I kwartale na 99 mln zł, portfel zamówień sięga 3,9 mld zł

Grupa Unibep szacuje, że jej zysk operacyjny w pierwszym kwartale 2024 roku wyniósł 99 mln zł, a przychody 455,9 mln zł. Portfel zamówień do realizacji grupy Unibep od drugiego kwartału 2024 roku wynosi 3,9 mld zł, co oznacza wzrost o około 11 proc.

Skonsolidowane przychody Unibepu ze sprzedaży wyniosły 455,9 mln zł, co daje spadek o 13 proc. rok do roku. W segmencie budowlanym przychody spadły o 3,7 proc. do 394,6 mln zł, w budownictwie moduowym spadły o 24,8 proc., do 8,4 mln zł, a w segmencie deweloperskim obniżyły się o 53,9 proc. i wyniosły 33,9 mln zł.

Segment budowalny obejmuje łącznie obszary: energetyczno-przemysłowy, kubaturowy oraz infrastrukturalny.

Skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej sięgnął 99 mln zł [12,9 mln zł przed rokiem], a skonsolidowany zysk netto 76,3 mln zł [4,4 mln zł rok wcześniej).

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że w pierwszym kwartale grupa Unibep będzie miała 89,7 mln zł zysku operacyjnego i 428 mln zł przychodów.

Unibep podał, że na spodziewane wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku wpływ miały:

- w segmencie budowalnym: niższe przeroby produkcyjne szczególnie w sektorze przemysłowo - energetycznym wynikające z aktualnych harmonogramów rzeczowo - finansowych realizowanych kontraktów,

- w segmencie modułowym: niższa sprzedaż budowalna dotycząca zakładu produkcji domów modułowych należącego do spółki zależnej Unihouse, który po bardzo trudnym 2023 roku zakończonym stratą finansową, przechodzi zapoczątkowany jeszcze w II połowie 2023 roku proces reorganizacji działań handlowych i akwizycji kontraktów skierowanych obecnie głównie na rynek krajowy.

Unibep podał, że w segmencie deweloperskim niższe poziomy sprzedaży notarialnej mieszkań związane są z odmiennymi harmonogramami przekazań nabywcom w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wpływ na wstępne wyniki finansowe miały dodatnie odchylenia rentowności ze sprzedaży dotyczące zakładu produkcji domów modułowych, które jednak nie były w stanie zrekompensować niższych zysków ze sprzedaży pochodzących z działalności deweloperskiej.

Szacunkowe wyniki finansowe uwzględniają również efekt jednorazowych zdarzeń związanych z przekwalifikowaniem i wyceną gruntów należących do spółek zależnych Unidevelopment.

Zarząd Unidevelopment podjął decyzję o zaprzestaniu prac przygotowujących wybrane nieruchomości gruntowe do realizacji projektów mieszkaniowych oraz utrzymaniu tych gruntów w celu uzyskania korzyści z tytułu wzrostu ich wartości. Decyzja ta wiązała się z dokonaniem przekwalifikowania tych nieruchomości gruntowych z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych oraz ich wyceny do wartości godziwej.

Dodatni wpływ tej wyceny na prezentowane wstępne wyniki kwartalne jest następujący:

zysk z działalności operacyjnej 100,3 mln zł, zysk netto 81,2 mln zł.

Zyski operacyjne grupy kapitałowej, oczyszczone z wpływu zdarzenia jednorazowego są praktycznie neutralne, a skorygowana strata operacyjna wynosi 1,3 mln zł.

"Wobec strat odnotowanych w IV kwartale 2023 roku w dwóch obszarach działalności grupy kapitałowej, tj. segmencie budowlanym oraz segmencie modułowym, stanowi to bardzo istotny krok w procesie poprawy rentowności operacyjnej oraz pozycji gotówkowej grupy kapitałowej" - napisano w komunikacie.

Na koniec marca grupa Unibep miała 167,5 mln zł gotówki, a zadłużenie finansowe sięgało 360,5 mln zł.

(PAP Biznes), #UNI

pr/

Zobacz także: Unibep SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost