DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach małe zmiany głównych wskaźników | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2024, 09:53

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach małe zmiany głównych wskaźników

Na europejskich giełdach główne indeksy niewiele się zmieniają. Inwestorzy spodziewają się obniżki stóp procentowych w USA. Już w czerwcu na obniżkę kosztu pieniądza może zdecydować się Europejski Bank Centralny. Na rynku walutowym USD zachowuje stabilny kurs do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,01 proc. Najlepiej radzi sobie sektor spółek motoryzacyjnych i energetycznych, a najsłabiej - technologicznych.

CAC 40 zwyżkuje o 0,10 proc.

DAX idzie w górę o 0,15 proc.

W poniedziałek rynki w Wielkiej Brytanii i USA są nieczynne z powodu świąt: w Wielkiej Brytanii to Spring May Holiday, a w Stanach Zjednoczonych Dzień Pamięci.

EFG International zyskuje 4,6 proc. po doniesieniach agencji Bloomberg, że Julius Baer Group Ltd. bada potencjalną akwizycję szwajcarskiego banku. Julius Baer traci zaś 0,8 proc.

Verallia drożeje o 4,2 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "powyżej rynku" z "neutralnie" przez analityków Grupo Santander.

Bakkafrost P/F spada o 5,7 proc. Spółka podała, że na terenie jej hodowli łososi na Wyspach Owczych wykryto wirusa zakaźnej choroby Isa.

Inwestorzy liczą, że Fed obniży w końcu w tym roku stopy procentowe. W USA w tym tygodniu zostanie podana informacja o inflacji - preferowany przez Fed deflator PCE za kwiecień.

"Ten raport prawdopodobnie dostarczy zachęcających oznak - że proces dezinflacji nie utknął w martwym punkcie" - wskazuje Anna Wong, główna ekonomistka Bloomberg Economics.

Tymczasem do obniżki stóp procentowych już w czerwcu przygotowuje się Europejski Bank Centralny.

Członek Rady Prezesów EBC Olli Rehn napisał na stronie internetowej w poniedziałek, że w czerwcu "nadchodzi czas", aby rozpocząć obniżki stóp procentowych w strefie euro.

Rehn wskazał, że EBC będzie stosował podejście oparte na danych makroekonomicznych ze strefy euro "spotkanie po spotkaniu".

Również Piero Cipollone z Rady Prezesów EBC wskazał, że nadszedł właściwy czas na obniżkę stóp procentowych EBC w czerwcu.

"Spodziewam się pierwszego ruchu w kierunku obniżki stóp procentowych na następnym posiedzeniu EBC. Potem będziemy musieli przedyskutować. Zobaczymy. Będziemy uzależnieni od danych makro" - powiedział w niedzielę Cipollone podczas eventu Economy Festival w Trydencie.

"Ostatnie dane makro idą w tym kierunku i wzmacniają naszą pewność, że uda nam się złagodzić restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej EBC" - podkreślił.

W sobotę z kolei w kuluarach spotkania ministrów finansów i bankierów centralnych z G7 w Stresa Fabio Panetta z Rady Prezesów EBC i prezes banku centralnego Włoch powiedział, że na posiedzeniu EBC 6 czerwca zaistnieją warunki do zmiany polityki monetarnej.

"Mamy swoją mantrę, aby podejmować decyzje monetarne spotkanie po spotkaniu, ale uważam, że konsensus się poszerzył i że nawet ci, którzy mieli wątpliwości, dochodzą do porozumienia w sprawie obniżek stóp procentowych" - wskazał.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 156,77 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc.

Euro jest po 1,0849 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,46 proc., niżej o 1 pb.

Złoto w transakcjach spot zwyżkuje o 0,4 proc. do 2.342,86 USD za uncję.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,21 proc. do 77,88 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,15 proc. do 82,24 USD.

(PAP Biznes)

aj/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost