Grupa Compremum w I kw. 2024 r. wypracowała 2,2 mln zł zysku netto i kontynuowała zmniejszanie zadłużenia finansowego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2024, 12:28

Grupa Compremum w I kw. 2024 r. wypracowała 2,2 mln zł zysku netto i kontynuowała zmniejszanie zadłużenia finansowego

Po wzroście przychodów o 64% i zysku netto o 167% w całym 2023 roku, Grupa Compremum  pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wypracowała 2,2 mln zysku netto przy zmniejszeniu skonsolidowanej sprzedaży o ponad 42%. Niższe obroty Grupy wynikały z wyłączenia z konsolidacji Fabryki Slonawy, którą Grupa sprzedała w kwietniu 2023 roku, oraz ze zmniejszenia bieżących przerobów na realizowanych kontraktach budowlanych.

Grupa Compremum zanotowała w I kw. 2024 roku 42,9 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli ponad 42% mniej niż w analogicznym okresie roku 2023. Spadek obrotów był konsekwencją sprzedaży Fabryki Slonawy, która w I kwartale 2023 r. odpowiadała za ok. 8% skonsolidowanej sprzedaży Grupy oraz zmniejszenia bieżących przerobów na realizowanych kontraktach budowlanych. Na projekcie GSMR - w oczekiwaniu na aneks kontraktu, a na projekcie Solino - w wyniku wejścia w końcową fazę realizacji.

Grupa zanotowała stosunkowo niewielki spadek marży netto (5,1% w porównaniu do 7,7% w I kwartale 2023 r.), wypracowując łącznie 2,2 mln zł zysku netto, o 3,5 mln zł mniej niż w I kwartale 2023, pomimo redukcji kosztów stałych Grupy. Spadek zysku to w głównej mierze efekt zmniejszenia skali obrotów Grupy oraz niewielkiego spadku marży na sprzedaży (z ok. 14% w I kwartale 2023 do ok. 10% w 2024). Stopniowe zmniejszenie średnich przerobów miesięcznych w segmencie budowalnym było też przyczyną ujemnych przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej, w ślad za spłatą malejących bieżących zobowiązań handlowych na realizowanych projektach, co jest naturalnym procesem dla tej fazy realizacji robót. Z kolei niewielkie ujemne przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej wynikały z wydatków na przygotowanie do relokacji biura Grupy.


Zgodnie z zapowiedziami, w pierwszym kwartale br. Grupa Compremum kontynuowała proces zmniejszania zadłużenia odsetkowego po radykalnym zmniejszeniu zadłużenia finansowego netto w zeszłym roku. Na koniec marca bieżącego roku zobowiązania odsetkowe Grupy spadły wobec stanu z  końca grudnia o 12%, do 90,2 mln zł. Wartość skonsolidowanych aktywów netto wzrosła natomiast do 257,6 mln zł.

Po wyjściu z segmentu stolarki otworowej w 2023 roku, Grupa Compremum skupia się na dalszym rozwoju segmentu budowlanego, kontynuuje aktywność na rynku OZE oraz rozpoczęła proces restrukturyzacji segmentu kolejowego, w związku z odstąpieniem w lipcu 2023 r. przez konsorcjum Compremum i Transtrain od realizacji umów z PKP Intercity na modernizację 14 wagonów (rozpoczęta w maju br. mediacja przed Sądem Polubownym Prokuratorii Generalnej RP, RB nr 9/2024).

Źródło: Spółka, #CPR

Zobacz także: Compremum SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost