DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street spadki, Dow stracił ponad 400 punktów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 maj 2024, 22:13

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street spadki, Dow stracił ponad 400 punktów

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Nasdaq spadł poniżej poziomu 17.000 punktów, który przekroczył dzień wcześniej po raz pierwszy w historii.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,06 proc. i wyniósł 38.441,54 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,74 proc. i wyniósł 5.266,95 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,58 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.920,58 pkt.

Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,47 proc. do 2.036,40 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 10,68 proc., do 14,30 pkt.

„Ryzyko podwyższonej rentowności obligacji na dłuższy czas zaczyna wywierać negatywny wpływa na wyceny akcji i wydaje się, że krótkoterminowa presja na giełdach jest czymś oczywistym. Niemniej jednak w obliczu osłabienia oczekiwań inflacyjnych i możliwych wkrótce obniżek stóp procentowych, uważamy, że rynki mogą nadal rosnąć” – powiedział Leonardo Pellandini, strateg kapitałowy w Bank Julius Baer.

"Inwestorzy pytają: "Co przyniesie lato? I czy otoczenie makro naprawdę się zmienia? Rok mija szybko. A prawdopodobieństwo wydarzenia się niektórych rzeczy, których się spodziewano, maleje" - dodała Shelby McFaddin, analityk inwestycyjny w Motley Fool Asset Management.

W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdą się piątkowe odczyty danych makroekonomicznych, w tym preferowanej przez Fed miary inflacji - deflatora PCE za kwiecień i wstępnego odczytu wskaźnika cen konsumpcyjnych ze strefy euro za maj, by ocenić ścieżkę dla stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego przed posiedzeniem w przyszłym tygodniu.

„Oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych przez Fed zostały zmniejszone. Neel Kashkari wspomniał, że nadal nie możemy odrzucić możliwości podwyżki stóp w 2024 roku. Jeśli w piątek zobaczymy lekkie spowolnienie inflacji, z pewnością ugruntuje to możliwość obniżki stóp procentowych we wrześniu” – powiedziała Aneeka Gupta, dyrektorka ds. badań makroekonomicznych w WisdomTree.

„Inflacja w USA okazuje się bardziej sztywna, niż oczekiwał Fed i spodziewamy się, że publikacja indeksu PCE w tym tygodniu utwierdzi pogląd, że tego lata Fed nie obniży stóp proc.” – powiedział Patrick Armstrong, dyrektor ds. inwestycji w Plurimi Wealth LLP.

Według narzędzia CME FedWatch, inwestorzy oceniają ok. 50 proc. szans, że pierwsza obniżka stóp procentowych o co najmniej 25 punktów bazowych zostanie dokonana we wrześniu.

„W przypadku spodziewanego braku działań na nadchodzącym posiedzeniu Fedu 12 czerwca, stopa funduszy federalnych pozostanie przez blisko rok na poziomie, który według nas, będzie poziomem docelowym stóp w tym cyklu” – podali w raporcie analitycy z Wells Fargo Investment Institute.

Nvidia na koniec dnia wzrosła niespeła 1 proc., odwracając wczesną stratę w wysokości 2,6 proc. Spółka rosła na każdej sesji giełdowej od czasu swojego dobrego raportu finansowego w zeszłym tygodniu, ze skumulowanym wzrostem po publikacji wyników o prawie 20 proc.

Wszystkie 11 sektorów, które składają się na szeroki indeks S&P 500, spadło podczas środowej sesji, podkreślając skalę słabości rynku. Ponad 400 spółek wchodzących w skład indeksu zanotowało w ciągu dnia spadki.

Ponad dwie trzecie z 30 spółek wchodzących w skład indeksu Dow spadło.

UnitedHealth spadł ponad 4 proc. po komentarzu zarządu dotyczącym działalności Medicaid.

Marathon Oil zyskał ponad 8 proc. po tym, jak w mediach podano, że ConocoPhillips prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie zakupu firmy w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje za nieco ponad 15 mld USD wartości rynkowej.

American Airlines spadły ponad 13 proc. Linie lotnicze podały, że skorygowany zysk spółki w II kw. wyniesie 1,00-1,15 USD na akcję, co oznacza spadek wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 1,45 USD na akcję.

Akcje DICK'S Sporting Goods poszły w górę o 16 proc. po tym, jak firma podniosła prognozy rocznej sprzedaży i zysków.

Abercrombie & Fitch zyskał 24 proc. Spółka podała, że zanotowała najlepszy kwartał pod względem wyników finansowych w swojej historii.

Robinhood Markets zyskał 3 proc. po tym, jak firma uruchomiła swój pierwszy w historii plan wykupu akcji.

Według danych LSEG, spośród 480 spółek z indeksu S&P 500, które opublikowały kwartalne raporty finansowe, 77,9 proc. przekroczyło szacunki analityków w porównaniu do długoterminowej średniej wynoszącej 66,7 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zniżkują o 1,01 proc. do 79,02 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent spadają o 1,07 proc. do 83,32 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost