Przejdź do treści

udostępnij:

SEDIVIO publikuje raport roczny przygotowany przez AI

Jest już dostępny raport roczny i sprawozdanie Zarządu SEDIVIO SA za miniony rok. Spółka podkreśla, że tym razem do jego opracowania wykorzystała generatywną sztuczną inteligencję. „Wierzymy, że jako firma technologiczna specjalizująca się w IT naszą rolą jest kreowanie standardów w zakresie wykorzystania narzędzi AI” – podkreśla prezes Zarządu SEDIVIO SA Jakub Budziszewski. I zaznacza: zastosowanie AI ma istotne ograniczenia.

Wykorzystanie generatywnej AI może znacząco wesprzeć spółkę w opracowaniu i zaprezentowaniu danych finansowych – i to na wiele sposobów. Wśród kluczowych zastosowań znajduje się automatyzacja procesów raportowania poprzez generowanie raportów finansowych (AI może automatycznie tworzyć kompleksowe raporty finansowe, w tym bilanse, rachunki zysków i strat oraz przepływy pieniężne) oraz analizę danych (AI może przeprowadzać zaawansowaną analizę danych finansowych, identyfikując kluczowe wskaźniki i trendy, co może pomóc w lepszym zrozumieniu wyników finansowych).

Nie bez znaczenia jest także wsparcie w przedstawianiu wyników analizy. Sztuczna inteligencja potrafi automatycznie generować wizualizacje danych, takie jak wykresy, diagramy a nawet interaktywne dashboardy, które ułatwiają zrozumienie i prezentację danych finansowych. AI jest przy tym w stanie dostosować wizualizacje do potrzeb i preferencji odbiorców, prezentując dane w najbardziej przystępny sposób i pisząc komentarze do raportów finansowych, które wyjaśnią liczby w sposób zrozumiały dla osób nieposiadających specjalistycznej wiedzy.

“Planujemy, zgodnie z aktualną strategią rozwoju, specjalizować się w usługach opartych o sztuczną inteligencję, przede wszystkim o modele językowe. Dlatego w codziennej pracy staramy się wyszukiwać obszary, w których zastosowanie AI może zwiększyć naszą skuteczność i efektywność. Obszar raportowania finansowego jest doskonałym polem do popisu dla modeli AI” – komentuje prezes Zarządu SEDIVIO SA Jakub Budziszewski.

Szerokie możliwości

Zastosowanie AI nie musi jednak kończyć się na analizie i wizualizacji danych. Sztuczna inteligencja jest w stanie także tworzyć zaawansowane modele prognostyczne, przewidując przyszłe wyniki finansowe na podstawie historycznych danych i bieżących trendów. A to może być przydatne w analizie różnych scenariuszy biznesowych, umożliwiając ocenę potencjalnych skutków różnych decyzji finansowych.

Nic więc dziwnego, że polskie firmy – jak wynika z badania EY – wdrażają AI na potęgę. Tylko 9 na 100 zapytanych organizacji nie planuje tego typu wdrożeń w ciągu najbliższych dwóch lat, ujawnia badanie. To zresztą powód, dla którego spółki takie jak SEDIVIO upatrują w tym sektorze rynku olbrzymiego potencjału rozwojowego.

Byle z rozwagą

Z zastosowaniem AI wiążą się z tym pewne ograniczenia. SEDIVIO SA zaznacza w komentarzu do dokumentów sprawozdawczych, że “wykorzystuje modele AI z uwzględnieniem ryzyk i wątpliwości natury prawnej (w zakresie prawa autorskiego) i z zachowaniem najwyższych standardów w zakresie ochrony danych (w przypadku wykorzystywania modeli otwartych, wprowadzane przez nas dane podlegają anonimizacji)”.

Szczególnie ta druga informacja wydaje się istotna – korzystanie z otwartych modeli AI wiąże się z ryzykiem wycieku danych, a ten – w przypadku spółek akcyjnych – może mieć przykre konsekwencje dla podmiotu.

Narzędzia takie, jak ChatGPT mogą przetwarzać i przechowywać dane, ale nie jest zaprojektowany jako narzędzie do zarządzania poufnymi informacjami. Wprowadzanie wrażliwych danych, takich jak dane osobowe, informacje finansowe czy tajemnice handlowe, niesie ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania lub wycieku.

„Trzeba też pamiętać, że wprowadzanie wrażliwych danych do systemów AI niesie ze sobą etyczne i moralne zobowiązania do odpowiedzialnego korzystania z technologii. Niewłaściwe zarządzanie takimi danymi może prowadzić do naruszenia zaufania użytkowników i partnerów biznesowych” – podkreśla Jakub Budziszewski.

Cały raport SEDIVIO SA opracowany przy wsparciu AI dostępny jest do pobrania w tym miejscu.

Źródło: Spółka, #SED

udostępnij: