Dekpol miał 24,5 mln zł zysku netto i 30 mln zł EBITDA w I kwartale | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 maj 2024, 17:09

Dekpol miał 24,5 mln zł zysku netto i 30 mln zł EBITDA w I kwartale

Grupa Dekpol, prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, w pierwszym kwartale 2024 roku miała wynik EBITDA na poziomie 30 mln zł, a zysk netto w wysokości 24,5 mln zł.

Spółka poinformowała, że pzychody gupy wyniosły w pierwszym kwartale 351,3 mln zł i były wyższe w ujęciu rok do roku o blisko 30 proc.

Grupa osiągnęła EBITDA w wysokości 30 mln zł, co oznacza podwojenie wyniku r/r. Grupa zakończyła pierwsze trzy miesiące 2024 roku z zyskiem netto w wysokości 24,5 mln zł, co oznacza 2,5-krotny wzrost r/r.

Segment generalnego wykonawstwa (Dekpol Budownictwo) jest największym segmentem działalności Grupy Dekpol, z udziałem w przychodach na poziomie sięgającym ponad 71 proc. w pierwszym kwartale 2024 roku.

Przychody segmentu w pierwszym kwartal wyniosły 251,5 mln zł i były wyższe o 48 proc. w ujęciu rok do roku, a zysk operacyjny wyniósł 12,83 mln zł, co oznacza wzrost o 44 proc. w ujęciu r/r.

Na koniec marca 2024 roku spółka miała w swoim portfolio kontrakty dla podmiotów zewnętrznych o łącznej umownej wartości ponad 1,547 mld zł netto.

Do realizacji pozostawały projekty o łącznej wartości ok. 687 mln zł netto.

Dodatkowo, w ramach segmentu generalnego wykonastwa realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości ponad 359 mln zł, a do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o wartości ok. 88 mln zł.

Większość kontraktów Dekpol Budownictwo realizowanych jest na zlecenie inwestorów prywatnych. Dominujący udział w portfelu zleceń mają projekty przemysłowo-logistyczne – na koniec marca 2024 roku ich udział w całym portfelu zleceń wyniósł ponad 81 proc.

W pierwszym kwartale 2024 roku przychody segmentu deweloperskiego wyniosły 54,3 mln zł (ponad 15 proc. udziału w przychodach grupy), a wynik operacyjny wyniósł 15,7 mln zł (odpowiednio wzrost o 7 proc. rdr i 60 proc. rd).

W wyniku finansowym Grupa Dekpol z działalności segmentu deweloperskiego rozpoznała w przychodach 104 lokale oraz częściowy przychód (realizowany zgodnie z postępem prac na budowie) z realizacji inwestycji w systemie forward-funding, z podmiotem instytucjonalnym we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej (vs. 108 lokali i przychód zgodny z postępem prac w ww. projekcie w 2022).

Kontraktacja w pierwszym kwartale 2024 (w rozumieniu umów przedwstępnych, deweloperskich oraz rezerwacyjnych) wyniosła 115 lokali w porównaniu do 93 lokali rok temu.

Według stanu na koniec marca 2024 roku w ofercie sprzedażowej spółki Dekpol Deweloper dostępnych było 625 lokali.

Celem segmentu deweloperskiego na rok 2024 jest sprzedaż (na podstawie umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych) 650 lokali oraz osiągnięcie przychodów na poziomie około 400 mln zł w wyniku przekazania około 500 lokali,a także przychodów z realizacji inwestycji przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu.

Segment produkcji osprzętu do maszyn budowalnych (Dekpol Steel) odpowiadał w pierwszym kwartale 2024 za blisko 10 proc. przychodów grupy. Przychody segmentu sięgnęły 34 mln zł (wobec 40,9 mln zł przed rokiem), a zysk operacyjny wyniósł 4,9 mln zł (ponad 4-krotny wzrost w ujęciu r/r).

Spółki Dekpol Steel i Intek kontynuują działania związane z optymalizacją portfolio klientów, reorganizacją operacyjną i poprawą efektywności, co przekłada się na poprawę wyniku operacyjnego.

Zarząd Dekpolu poinformował, że pierwszy kwartał 2024 roku to kontynuacja głównych trendów obserwowanych od drugiej połowy 2023 roku.

"Wyniki finansowe, jakie odnotowaliśmy w pierwszym kwartale, potwierdzają, że jako grupa jesteśmy coraz bardziej skuteczni operacyjnie, chociaż oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że nie działamy w próżni, a czynniki o charakterze makroekonomicznym dotykają nas w równym stopniu, co naszej konkurencji" - napisano w komentarzu.

"Pierwszy kwartał 2024 zakończyliśmy z bardzo dobrą pozycją gotówkową, co jest efektem dobrych wyników operacyjnych i nieustannej dbałości o sferę płynnościową w Grupie Dekpol" - dodano.

Stan środków pieniężnych na koniec marca to 282,5 mln zł, a poziom długu netto/EBITDA wynosił 0,29..

(PAP Biznes), #DEK

pr/

Zobacz także: Dekpol SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost