DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wahania indeksów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 maj 2024, 09:48

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wahania indeksów

Na europejskich giełdach dominują wahania indeksów. Inwestorzy przygotowują się do publikacji w piątek danych o inflacji w USA i Europie, które mogą mieć wpływ na decyzje monetarne tych instytucji. Na rynku walutowym USD zachowuje stabilny kurs do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,06 proc., po zniżce wcześniej o 0,04 proc.

Indeks ten zmierza do zaliczenia najmocniejszego tygodniowego spadku od połowy stycznia, ale cały miesiąc może zaliczyć na plus po lepszym od oczekiwań analityków sezonie wyników spółek i oczekiwaniem, że Europejski Bank Centralny rozpocznie już w czerwcu obniżanie stóp procentowych.

W czwartek najsłabiej radzą sobie spółki podstawowych zasobów i technologiczne.

FTSE 100 spada o 0,04 proc.

CAC 40 zwyżkuje o 0,19 proc.

DAX idzie w dół o 0,14 proc.

Sopra Steria Group zwyżkuje o 3,6 proc. po tym, jak analitycy BNP Paribas Exane podwyższyli rekomendację dla akcji tej spółki do "powyżej rynku" z "neutralnie".

Analitycy wskazali, że firma zajmująca się oprogramowaniem "zaczęła się zmieniać na lepsze", mimo że jest jeszcze na wczesnym etapie transformacji w kierunku wartości nad wolumenem.

Dr Martens zyskuje 6,1 proc. po podaniu przez tego producenta butów danych finansowych za rok. Chociaż przychody spółki i jej EBITDA za ten czas rozminęły się z szacunkami analityków, ale firma ogłosiła plan cięcia kosztów, zakładający oszczędności w wysokości 20-25 mln funtów.

Currys drożeje o 5,4 proc. Analitycy Berenberg podwyższyli rekomendację dla walorów tego sprzedawcy sprzętu elektrycznego do "kupuj" z "trzymaj".

Akcje SAP zniżkują o 3,3 proc. w reakcji na słabe prognozy sprzedaży.

Pirelli traci 5,7 proc. po sprzedaży udziałów włoskiego producenta opon przez chiński Silk Road Fund Co.

Analitycy zwracają uwagę, że na globalnym rynku akcji dobiega końca najgorszy tydzień od połowy kwietnia, ponieważ najnowsze wypowiedzi decydentów z amerykańskiej Rezerwy Federalnej budzą wątpliwości co do terminu pierwszej obniżki stóp procentowych w USA.

Podwyższone rentowności amerykańskich papierów skarbowych wywierają wpływ na utrzymywanie pod kontrolą nastrojów związanych z podejmowaniem przez graczy ryzyka.

Słabe wyniki środowej aukcji obligacji w USA zwiększyły na rynkach obawy, że finansowanie amerykańskiego deficytu spowoduje wzrost rentowności papierów skarbowych w czasie, gdy Fed nie spieszy się z luzowaniem swojej polityki pieniężnej.

Gracze rynkowi już przygotowują się do publikacji w piątek danych o inflacji w USA i strefie euro, które pozwolą "doprecyzować" perspektywy polityki pieniężnej tych banków.

"Inwestorzy skupiają uwagę na zarządzaniu ryzykiem, jeśli zobaczymy jutro mocniejsze niż w prognozach dane o inflacji w USA albo Europie" - wskazuje Tony Sycamore, analityk rynku w IG Australia Pty Ltd.

"Większa korekta na rynkach akcji nie wydaje się zbyt prawdopodobna ze względu na utrzymujące się dobre otoczenie gospodarcze" - ocenia Guillermo Hernandez Sampere, szef tradingu w firmie zarządzającej aktywami MPPM GmbH.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 156,64 za 1 USD, wyżej o 0,6 proc.

Euro jest po 1,0799 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,59 proc., w dół o 3 pb.

Złoto w transakcjach spot zniżkuje o 0,1 proc. do 2.335,40 USD za uncję.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,33 proc. do 78,97 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,25 proc. do 83,39 USD. (PAP Biznes)

aj/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost