DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA na minusach; oczekiwanie na Fed | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 cze 2024, 14:07

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA na minusach; oczekiwanie na Fed

Futures w USA zniżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy oczekują na wyniki środowego posiedzenia Fedu. Rentowności obligacji Francji rosną kolejny dzień z rzędu po ogłoszeniu przez prezydenta przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,31 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,43 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,31 proc.

W tym tygodniu w centrum uwagi rynków finansowych znajdzie się wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej i odczyt CPI w USA za maj w środę, a w piątek uwaga rynku skupi się na decyzji Banku Japonii.

Analitycy nie spodziewają się zmiany parametrów polityki pieniężnej przez Fed na czerwcowym posiedzeniu. Uwaga inwestorów skupi się jednak na sygnałach dotyczących ruchów banku centralnego w kolejnych kwartałach. W środę po posiedzeniu Fed przedstawi nowe projekcje oraz odświeżony wykres kropkowy, podsumowujący preferencje co do poziomu stóp w tym i kolejnych latach wszystkich członków FOMC.

Według narzędzia FedWatch firmy CME rynki wyceniają, że prawdopodobieństwo, iż pierwsza obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA nastąpi we wrześniu, wynosi nieco ponad 50 proc.

„Niższe ceny towarów, w połączeniu z potencjalnymi korektami wskaźnika czynszów, mogą doprowadzić do korzystniejszych danych inflacyjnych w nadchodzących miesiącach. Ta poprawa byłaby pozytywnym wydarzeniem dla rynków i powinna wpłynąć na decyzje Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Niemniej jednak spodziewamy się, że na posiedzeniu w tym tygodniu wykres punktowy pokaże od 1 do 2 obniżek w tym roku, przy czym kilku członków FOMC może wskazać na brak obniżek” — powiedział Jeremy Siegel, starszy ekonomista w WisdomTree.

„Istnieje większe prawdopodobieństwo, że komunikat Rezerwy Federalnej USA będzie jastrzębi, a nie na odwrót” – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote.

Akcje Apple spadają o 0,1 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma nie zrobiła wrażenia na analitykach nowymi funkcjami sztucznej inteligencji dla iPhone'ów.

Producent leków Eli Lilly rośnie o 2 proc. przed sesją po tym, jak jego lek na Alzheimera, donanemab, uzyskał jednomyślne poparcie panelu Federalnej Agencji ds. Leków USA.

Rocket Labs USA zyskuje 1 proc. przed sesją po tym, jak firma podpisała warunki otrzymania prawie 24 mln USD finansowania na mocy ustawy U.S. CHIPS Act w celu rozszerzenia produkcji półprzewodników zasilających statki kosmiczne.

W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,18 proc. i wyniósł 38.868,04 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,26 proc. i wyniósł 5.360,79 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,35 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.192,53 pkt. S&P 500 i Nasdaq Composite ustanowiły na zamknięciu nowe rekordy.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 13,17 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,13 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,9 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 1,26 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,98 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,88 proc.

Nastroje na rynkach pogorszyły się po rozwiązaniu we Francji izby niższej parlamentu i ogłoszeniu przez prezydenta Francji przedterminowych wyborów. Pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji odbędzie się 30 czerwca, a druga tura - 7 lipca.

Agencja ratingowa Moody's ostrzegła przed ryzykiem, że niestabilność polityczna wywołana przedterminowymi wyborami wpłynie negatywnie na i tak trudną sytuację fiskalną Francji.

„Nasz pogląd na sytuację wzrostu gospodarczego w Europie uległ poprawie i nie sądzimy, aby niepewność polityczna miała go zmienić” – powiedział Mohit Kumar, główny ekonomista Jefferies na Europę.

„Przedterminowe wybory we Francji były niespodzianką i budzą obawy co do procesu reform, gdy deficyt we Francji jest już wysoki. Nie sądzimy jednak, aby niepewność polityczna otwierała drzwi niestabilności w strefie euro lub jej rozpadowi” – dodał.

Kolejny dzień zniżkują francuskie banki. Societe Generale traci 3,5 proc., BNP Paribas spada o 3 proc., Credit Agricole spada o 4 proc.

Akcje Rio Tinto spadają o 2,5 proc. po tym, jak gigant branży górniczej poinformował, że kupi 11,65 proc. udziałów Mitsubishi Corp. w Boyne Smelters (BSL).

UCB SA zyskuje 1,5 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "neutralnie" z "niedoważaj" przez analityków JPMorgan.

Oxford Instruments zwyżkuje o 6,5 proc. po podaniu pozytywnych danych finansowych i informacji o reorganizacji.

Naturgy Energy Group SA spada o 14 proc. po zakończeniu rozmów w sprawie przejęcia spółki "bez dealu".

Bioarctic traci 5 proc. po poparciu amerykańskiej FDA dla leku na Alzheimera produkowanego przez rywalizującą z Bioarctic firmę.

Atos zniżkuje o 11 proc. po wyborze Onepoint do zastosowania planu ratunkowego.

Dolar umacnia się o 0,17 proc. wobec koszyka walut do 105,35 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,33 proc. do 1,0727. Euro spadło do najniższego poziomu od miesiąca w stosunku do dolara.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,08 proc. do 157,08.

Kurs funta zwyżkuje o 0,05 proc. wobec dolara do 1,2736.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb. do 4,43 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 2 pb. do 4,57 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -41 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -95 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,67 proc.

Rentowność 10-letnich obligacji rządowych Francji rośnie o 9 pb. do 3,32 proc., przez co są one na drodze do największego dwudniowego wzrostu od marca 2020 r. Spread między 10-letnimi obligacjami francuskimi a niemieckimi rośnie o 10 pb. do 65 pb., do najwyższego poziomu od czterech lat.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zniżkują o 0,16 proc. do 77,62 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 0,13 proc. do 81,51 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost