DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie inwestorzy na giełdach w nastrojach risk-on | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 cze 2024, 10:02

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie inwestorzy na giełdach w nastrojach risk-on

Na europejskich giełdach inwestorzy są w nastrojach sprzyjających podejmowaniu ryzyka. Na rynki powrócił spokój po poniedziałku pełnym zamieszania na giełdach. Inwestorzy odliczają czas do publikacji CPI w USA i decyzji Fed. Na rynku walutowym USD zyskuje do JPY - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,09 proc.

FTSE 100 rośnie o 0,18 proc.

CAC 40 zwyżkuje o 0,32 proc.

DAX idzie w górę o 0,21 proc.

UCB SA zyskuje 4,2 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "neutralnie" z "niedoważaj" przez analityków JPMorgan.

Firstgroup rośnie o 4,4 proc. Roczny zysk i dywidenda tego przewoźnika autobusowego i kolejowego okazały się wyższe od oczekiwań.

Oxford Instruments zwyżkuje o 11 proc. po podaniu pozytywnych danych finansowych i informacji o reorganizacji.

Naturgy Energy Group SA spada o 13 proc. po zakończeniu rozmów w sprawie przejęcia spółki "bez dealu".

Inwestorzy odliczają godziny do środowej publikacji danych o inflacji w USA i ogłoszenia decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Na rynkach powszechnie oczekuje się, że Fed utrzyma na tym posiedzeniu stopy procentowe bez zmian. Prognoza dla stóp procentowych nie jest już taka pewna.

Ponad 40 proc. ankietowanych ekonomistów spodziewa się, że Fed zasygnalizuje 2 obniżki stóp procentowych w tym roku. Podobna liczba ocenia, że decydenci z amerykańskiego banku centralnego wskażą jedynie na jedną obniżkę kosztu pieniądza lub wręcz zasygnalizują brak cięć.

Tymczasem analitycy Citigroup mają dobre informacje dla europejskich inwestorów: wskaźniki w regionie osiągną nowe rekordowe poziomy.

Do połowy 2025 r. benchmarkowy Stoxx Europe 600 może osiągnąć poziom 580 pkt. ustanawiając nowy rekord.

"Poprawa w gospodarce strefy euro i ciągłe poprawy EPS powinny w większym stopniu sprzyjać umocnieniu rajdu na rynkach akcji" - piszą w nocie analitycy Citigroup Global Markets Ltd., w tym Beata Manthey.

Zwycięstwa nad inflacją nie ogłasza tymczasem Europejski Bank Centralny.

Członek Rady Prezesów EBC Gediminas Simkus, gubernator banku centralnego Litwy, ocenił we wtorek, że walka o opanowanie inflacji w strefie euro jeszcze się nie skończyła.

"Jest zbyt wcześnie, aby wywiesić flagę zwycięstwa (nad inflacją)" - powiedział we wtorek w Wilnie szef litewskiego banku centralnego.

Dodał, że zeszłotygodniowa obniżka stóp procentowych przez EBC oznacza "znaczący krok naprzód" w powstrzymaniu wzrostu cen konsumpcyjnych w eurolandzie.

Simkus ocenił, że prawdopodobnie nastąpi dalsze łagodzenie polityki pieniężnej, jeśli inflacja nadal będzie zmierzać w kierunku celu EBC na poziomie 2 proc.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 157,27 za 1 USD, niżej o 0,1 proc.

Euro jest po 1,0764 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,44 proc., niżej o 3 pb.

Złoto w transakcjach spot zniżkuje o 0,3 proc. do 2.304,48 USD za uncję.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,03 proc. do 77,72 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,06 proc. do 81,56 USD. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost