Fed nie ma jeszcze na tyle pewności, aby rozpocząć obniżki stóp proc. - Powell (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 cze 2024, 21:44

Fed nie ma jeszcze na tyle pewności, aby rozpocząć obniżki stóp proc. - Powell (opis)

Fed nie ma jeszcze na tyle pewności, aby rozpocząć obniżki stóp proc. - poinformował prezes Fedu Jerome Powell podczas środowej konferencji po posiedzeniu Rezerwy. Powell dodał, że Fed ma nadzieję na więcej dobrych odczytów inflacji.

"Dzisiejszy raport o CPI postrzegamy jako postęp i budowanie zaufania, ale nie uważamy, że mamy na tyle pewności siebie, aby uzasadniać łagodzenie polityki monetarnej w tym momencie" - powiedział przewodniczący FOMC.

"Wspomniałem o tym wcześniej, chcemy zyskać więcej pewności. Pomoże w tym więcej dobrych odczytów inflacji. Nie będę konkretny co do tego, ile ma być tych odczytów, ponieważ, tak naprawdę nie będą to tylko odczyty inflacji, to będą całościowe dane" - dodał.

Powell dodał, że Fed ma nadzieję na więcej dobrych odczytów inflacji.

"To prawda, że presja inflacyjna spadła, ale nadal mamy wysokie odczyty inflacji, więc myślę, że można to zobaczyć w różnych miejscach, w niektórych częściach usług pozamieszkaniowych, nadal widać podwyższoną inflację i prawdopodobnie może mieć związek z płacami" - powiedział prezes Fedu.

"Mieliśmy naprawdę dobre dane inflacyjne w drugiej połowie zeszłego roku, a potem nastąpiła przerwa w postępie w pierwszym kwartale. I wyciągnęliśmy z tego wniosek, że prawdopodobnie zajmie nam więcej czasu, aby uzyskać pewność, której potrzebujemy, aby zacząć luzować politykę pieniężną" - dodał.

Według Powella, inflacja w USA znacznie spadła, ale nadal jest zbyt wysoka.

"Nasza gospodarka poczyniła znaczne postępy w kierunku osiągnięcia obu celów w ciągu ostatnich dwóch lat. Rynek pracy osiągnął lepszą równowagę, przy ciągłym silnym wzroście zatrudnienia i niskiej stopie bezrobocia. Inflacja znacznie spadła z 7 proc. do 2,7 proc., ale nadal jest zbyt wysoka" - powiedział prezes Fedu.

"Utrzymujemy nasze restrykcyjne stanowisko w polityce pieniężnej, aby utrzymać popyt w zgodzie z podażą i zmniejszyć presję inflacyjną. (...) Długoterminowe oczekiwania inflacyjne wydają się być dobrze zakotwiczone, co odzwierciedla szeroki zakres badań gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz prognostów, a także środki z rynków finansowych" - dodał.

Przewodniczący FOMC wskazywał, że podwyżka stóp proc. w USA nie jest rozważana.

"Wskazywaliśmy na cięcia stóp w pewnym momencie. Nie po to, aby wyeliminować możliwość podwyżek. Nikt jednak w FOMC nie ma ich jako swojego scenariusza bazowego. (...) Myślę, że dowody jasno wskazują, że polityka monetarna jest restrykcyjna i przynosi takie efekty, jakich byśmy oczekiwali" - powiedział Powell.

"Jeśli rynek pracy niespodziewanie osłabnie lub jeśli inflacja spadnie szybciej niż przewidywano, jesteśmy przygotowani na reakcję. Nasza polityka jest dobrze przygotowana do radzenia sobie z ryzykiem i niepewnością, z którymi się mierzymy, realizując oba cele naszego podwójnego mandatu" - dodał.

Prezes fedu wskazał, że FOMC uważa, że obecne nastawienie w polityce monetarnej jest właściwe.

Według Powella, ostatnie wskaźniki sugerują, że aktywność gospodarcza nadal rośnie w solidnym tempie.

"W naszym podsumowaniu prognoz ekonomicznych uczestnicy posiedzenia generalnie spodziewają się, że wzrost PKB zwolni w stosunku do tempa z ubiegłego roku, przy medianie prognoz wynoszącej 2,1 proc. w tym roku i 2,0 proc. w 2025 r." - ocenił przewodniczący FOMC.

Powell powiedział, że rynek pracy USA pozostaje silny, ale stopniowo się ochładza.

"Na rynku pracy warunki podaży i popytu osiągnęły lepszą równowagę. Wzrost liczby miejsc pracy wyniósł średnio 218.000 miejsc pracy miesięcznie w kwietniu i maju, co jest tempem nadal silnym, ale nieco niższym niż w pierwszym kwartale. (…) Nominalny wzrost płac zmniejszył się w ciągu ostatniego roku, a luka między miejscami pracy a pracownikami zmniejszyła się. Ogólnie rzecz biorąc, szeroki zestaw wskaźników sugeruje, że warunki na rynku pracy powróciły do poziomu sprzed pandemii, pozostają stosunkowo napięte, ale nie przegrzane. Uczestnicy posiedzenia FOMC spodziewają się, że siła rynku pracy utrzyma się" - ocenił.

"Ogólny obraz przedstawia silny i stopniowo stygnący, stopniowo równoważący się rynek pracy. Liczba nowych ofert pracy, choć znacznie spada, ale nadal jest większa niż liczba bezrobotnych. (...) Patrzymy na to, co nadal jest bardzo silnym rynkiem pracy, ale nie jest to przegrzany rynek pracy sprzed dwóch lat, czy nawet roku" - dodał.

---------------------

Po posiedzeniu w dniach 11-12 czerwca Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Fed nie zawarł w komunikacie sformułowania o możliwych dalszych podwyżkach stóp proc. w USA. W komunikacie po posiedzeniu napisano, że obniżki stóp proc. nastąpią dopiero, gdy będzie pewność, że inflacja zmierza do celu.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 22 lat, a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

W czerwcu FOMC prognozuje stopy proc. w USA na poziomie 5,1 proc. na koniec 2024 r., 4,1 proc. na koniec 2025 r. i 3,1 proc. na koniec 2026 r. W marcu Fed prognozował, że stopy proc. w USA będą na poziomie 4,6 proc. na koniec 2024 r., 3,9 proc. na koniec 2025 r. i 3,1 proc. na koniec 2026 r.

Poniżej zestawienie obecnych projekcji makro FOMC.

202420252026Długi termin
Wzrost PKB (w proc.)2,1221,8
Poprzednia projekcja z III2,1221,8
Stopa bezrobocia (w proc.)44,24,14,1
Poprzednia projekcja z III44,144,1
Deflator PCE* (w proc.)2,62,322
Poprzednia projekcja z III2,42,222
Bazowy deflator PCE (w proc.)2,82,32b/d
Poprzednia projekcja z III2,62,22b/d

*Deflator PCE to preferowana przez Fed miara inflacji.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 30-31 lipca.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fedu o 0,83 proc. do 104,36 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 13 pb. do 4,27 proc. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost