Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 cze 2024, 20:12

Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc.

Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. Fed powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro. Fed prognozuje stopy proc. w USA na poziomie 5,1 proc. na koniec '24 i 4,1 proc. na koniec '25.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r., a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

"Dla realizacji swoich celów, Komitet zdecydował się utrzymać docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie od 5,25 proc. do 5,5 proc. Rozważając wszelkie korekty docelowego przedziału stopy funduszy federalnych, Komitet dokładnie oceni napływające dane, zmieniające się perspektywy i bilans ryzyk. Komitet nie spodziewa się, że właściwe będzie zmniejszenie zakresu docelowego, dopóki nie uzyska większej pewności, że inflacja będzie zmierzać w sposób trwały w kierunku 2 proc. Ponadto, Komitet będzie kontynuował redukcję portfela skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych agencji i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

"Oceniając właściwe stanowisko polityki pieniężnej, Komitet będzie w dalszym ciągu monitorować wpływ napływających informacji dla perspektyw gospodarczych. Komitet jest przygotowany na odpowiednie dostosowanie nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących przeszkodzić w osiągnięciu celów Komitetu. W swoich ocenach Komitet będzie uwzględniał szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące sytuacji na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych, a także rozwoju sytuacji finansowej i międzynarodowej" - dodano.

Fed wskazywał, że perspektywy gospodarcze są nadal niepewne.

"Komitet ocenia, że w ciągu ostatniego roku zagrożenia dla osiągnięcia celów w zakresie zatrudnienia i inflacji zmniejszyły się. Perspektywy gospodarcze są niepewne, w związku z czym Komitet w dalszym ciągu zwraca szczególną uwagę na ryzyko inflacyjne" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

"Najnowsze dane wskazują, że aktywność gospodarcza nadal rośnie w solidnym tempie. Wzrost liczby nowych miejsc pracy utrzymuje się na wysokim poziomie, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. Inflacja spadła w ciągu ostatniego roku, ale pozostaje na podwyższonym poziomie. W ostatnich miesiącach nastąpił niewielki dalszy postęp w kierunku celu inflacyjnego Komitetu wynoszącego 2 proc." - dodano.

Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych według członków Rezerwy.

W czerwcu FOMC prognozuje stopy proc. na poziomie 5,1 proc. na koniec 2024 r., 4,1 proc. na koniec 2025 r. i 3,1 proc. na koniec 2026 r. W marcu Fed prognozował, że stopy proc. w USA będą na poziomie 4,6 proc. na koniec 2024 r., 3,9 proc. na koniec 2025 r. i 3,1 proc. na koniec 2026 r.

Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, wyniosła w czerwcu 2,8 proc. wobec 2,6 proc. w marcu.

Poniżej zestawienie obecnych projekcji makro FOMC.

202420252026Długi termin
Wzrost PKB (w proc.)2,1221,8
Poprzednia projekcja z III2,1221,8
Stopa bezrobocia (w proc.)44,24,14,1
Poprzednia projekcja z III44,144,1
Deflator PCE* (w proc.)2,62,322
Poprzednia projekcja z III2,42,222
Bazowy deflator PCE (w proc.)2,82,32b/d
Poprzednia projekcja z III2,62,22b/d

*Deflator PCE to preferowana przez Fed miara inflacji.

Uzasadnienie decyzji ma przedstawić na konferencji o godz. 20.30 prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 30-31 lipca.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fedu o 0,83 proc. do 104,36 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 13 pb. do 4,27 proc. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost