Grupa LPP miała w I kw. 276 mln zł zysku netto j.d. wobec konsensusu 282,7 mln zł (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 cze 2024, 22:04

Grupa LPP miała w I kw. 276 mln zł zysku netto j.d. wobec konsensusu 282,7 mln zł (opis)

Grupa LPP miała w pierwszym kwartale roku obrotowego 2024/25 276 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 110 mln zł przed rokiem - poinformowała spółka w raporcie. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się 282,7 mln zł zysku.

Zysk operacyjny wyniósł 411 mln zł, a EBITDA 795 mln zł. Konsensus PAP Biznes przewidywał 399,2 mln zł zysku operacyjnego i 771,8 mln zł EBITDA.

Przychody grupy wyniosły 4,306 mld zł (wzrost o 18,3 proc. rdr), a rynek oczekiwał sprzedaży na poziomie 4,42 mld zł. Jak podała spółka, w walutach stałych wzrost sprzedaży wyniósł 25,5 proc. rdr.

Jak podano, sprzedaż offline wzrosła w I kwartale o 21,5 proc. (wzrost sprzedaży LFL i otwarcie 112 nowych sklepów), a sprzedaż online wzrosła o 23,3 proc. rdr (rozwój aplikacji mobilnych i szersza oferta).

Marża brutto na sprzedaży wzrosła o 2,5 p.p. do 52,1 proc. Jak podano, wzrost marży to efekt m.in. niższych nominalnie kosztów zakupów kolekcji, korzystnego kursu USD/PLN i mniejszych akcji promocyjnych.

Przed rokiem LPP miało 3,639 mld zł przychodów, 231 mln zł EBIT i 551 mln zł EBITDA.

Koszty SG&A wzrosły o 17,8 proc. rdr do 1,823 mld zł.

W I kwartale grupa zmniejszyła ilość zapasów rdr o 139 mln zł, tj. o 4,2 proc., powracając do optymalnych poziomów zatowarowania. Jednocześnie w przeliczeniu na m kw. ze względu na wzrost powierzchni handlowej i poprawę sprzedaży w I kwartale, zapasy na m kw. spadły o 19,5 proc. z 1.915 zł/ m kw. do 1.542 zł/m kw. Grupa skróciła rotację zapasów do 136 dni ze 164 dni rok wcześniej.

Grupa LPP podała, że podtrzymuje cel osiągnięcia w roku finansowym 2024 ok. 21 mld zł sprzedaży i 52-53 proc. marży brutto na sprzedaży.

Spółka zakłada zwiększenie powierzchni o 25 proc. rdr, priorytetowo traktując rozwój salonów marki Sinsay.

Jednocześnie, jak podano, spółka zakłada utrzymanie efektywności kosztowej (wskaźnik: koszty operacyjne/sprzedaż poniżej 40 proc.).

Planowane są wydatki inwestycyjne na poziomie 1,5 mld zł, z tego 1,2 mld zł na sklepy. W I kwartale CAPEX grupy wyniósł 286 mln zł, co oznacza wzrost o 5,3 proc. rdr.

Dodatkowo spółka chce zachować bezpieczny poziom zadłużenia i nie ma planów rolowania obligacji.

"W realizacji planów na 2024 umacnia grupę dobra perspektywa II kwartału, wynikająca z pozytywnego przyjęcia kolekcji letniej przez klientki/klientów oraz wzrostu sprzedaży rdr w okresie od 1 maja 2024 do 10 czerwca 2024 19 proc. w walutach stałych, a także realizacji zaplanowanych otwarć sklepów w II kwartale" - napisano w raporcie.

W prezentacji grupa podała, że bazując na bieżących danych spodziewa się w II kwartale znacząco wyższej marży brutto na sprzedaży rdr.

Grupa planuje otworzyć w II kwartale ok. 130 salonów. Podtrzymuje plan otwarć ok. 700 salonów w całym roku.

Na koniec kwietnia sieć grupy LPP liczyła 2.382 sklepy, 337 więcej rdr.

(PAP Biznes), #LPP

pel/

Zobacz także: LPP SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost