DZIEŃ NA FX/FI: PLN może pozostać w trendzie bocznym; spodziewany wzrost rentowności SPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 cze 2024, 16:50

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może pozostać w trendzie bocznym; spodziewany wzrost rentowności SPW

Polska waluta w czwartek osłabiła się w relacji do euro i do dolara, a rentowności polskich obligacji skarbowych wzrosły. Zdaniem ekonomistów, złoty może pozostawać w trendzie bocznym na poziomie ok. 4,35/EUR, a rentowności SPW mogą zwyżkować. Inwestorzy są niepewni co do dalszej ścieżki polityki pieniężnej Fed-u, co może generować zmienność na rynkach.

Po południu w czwartek kurs EUR/PLN rośnie o 0,41 proc. do 4,3467. USD/PLN idzie w górę o 1,15 proc. do 4,0373. EUR/USD zniżkuje o 0,72 proc. do 1,0766.

"Dziś na eurozłotym mieliśmy spory ruch w górę i na razie na korektę się nie zanosi. Na rynku nadal panuje nerwowość, inwestorzy widzą, że złoty jest dość słaby, ale nie chcą za bardzo go kupować. Jest ryzyko, że jeśli eurodolar będzie szedł w dół, to EUR/PLN może testować jeszcze wyższe poziomy" - powiedział PAP Piotr Popławski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

"Myślę, że na razie złoty pozostanie w okolicach 4,35/EUR. Jutro nie ma kluczowych danych z głównych gospodarek, więc prawdopodobnie utrzymamy się w trendzie bocznym" - dodał.

Jego zdaniem, czynniki lokalne obecnie mają minimalny wpływ na notowania polskiej waluty.

"Sytuacja w kraju raczej nie ma teraz większego znaczenia. Wszyscy patrzą na to, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych. Dalsze perspektywy dla złotego zależą przede wszystkim od eurodolara" - powiedział Piotr Popławski.

RYNEK DŁUGU

W czwartek rentowności krajowych obligacji wzrosły wobec środowego zamknięcia.

"Póki co spodziewałbym się dalszego wzrostu. Słaby złoty nie zachęca do zakupu naszych obligacji. Pojawiła się też kwestia podwyżki płacy minimalnej, która w propozycji rządu jest wyższa niż zakładała część ekonomistów. To także argument, by rentowności poszły trochę wyżej" - powiedział ekonomista.

"Na drugą połowę roku zakładamy umocnienie naszych papierów, kiedy zacznie spływać kolejna transza środków unijnych" - dodał.

Jak ocenia ekonomista, czwartkowe dane na temat liczby nowych bezrobotnych oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA nie miały wpływu na rynek.

"Te dane nie zmieniły postrzegania rynku co do dalszych posunięć Fed. Teraz inwestorzy będą patrzeć tylko na te najważniejsze dane. W ubiegłym tygodniu mieliśmy payrolls, a wczoraj inflację CPI, które poszły w przeciwnych kierunkach. Rynek jest mocno skonfundowany i będzie czekał na kolejne dane makro, ale będzie zwracał uwagę tylko na te kluczowe" - powiedział.

"Pojawia się pytanie, czy Fed zdecyduje się jednak na obniżkę we wrześniu, czy nie. Ta kwestia będzie generować zmienność na rynku. Wszyscy są mocno niepewni dalszej ścieżki polityki Rezerwy Federalnej" - dodał.

Jak ocenia ekonomista, najbliższe istotne dane, na które zwróci uwagę rynek to dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych w maju. Zostaną one opublikowane we wtorek 18 czerwca.

Departament Pracy USA poinformował, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 242 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 225 tys. wobec 229 tys. poprzednio.

Jak podano, ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w maju spadły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 2,2 proc. Analitycy spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm. W ujęciu rdr oczekiwano wzrostu PPI o 2,5 proc.

Rząd zaproponował wzrost płacy minimalnej w 2025 r. do 4.626 zł brutto z 4.300 zł na koniec 2024 r., czyli o 7,6 proc. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł z 28,1 zł, czyli o 7,5 proc.

czwartekczwartekśroda
16:3709:2316:20
EUR/PLN4,34674,33014,3324
USD/PLN4,03734,00593,9985
CHF/PLN4,50934,47234,4848
EUR/USD1,07661,08091,0835
OK04265,095,125,06
WS04295,535,565,52
DS10335,695,715,65

(PAP Biznes)

pam/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost