Przejdź do treści

udostępnij:

Pekao liczy, że w '24 sprzeda więcej kredytów dla przedsiębiorstw, a portfel kredytów korporacyjnych wzrośnie (wywiad)

Bank Pekao liczy, że w 2024 roku sprzeda więcej kredytów dla przedsiębiorstw niż w 2023 roku, a portfel całego segmentu kredytów korporacyjnych wzrośnie. Bank obserwuje rosnący udział kredytów inwestycyjnych, zwłaszcza w segmencie średnich firm, a polskie firmy coraz częściej są zainteresowane przejęciami aktywów za granicą - poinformowała PAP Biznes wiceprezes banku Magdalena Zmitrowicz.

Portfel kredytów korporacyjnych Banku Pekao na koniec 2023 roku wyniósł niespełna 100 mld zł, czyli pozostał na poziomie sprzed roku. Portfel kredytów w segmentach MID i MŚP (segment przedsiębiorstw) wzrósł w 2023 roku o 4 proc. rdr.

"Rusza wiele nowych inwestycji, które zostaną sfinansowane kredytem, dotyczy to między innymi energetyki odnawialnej. Wzrost finansowania może być widoczny już w 2024 roku" - powiedziała Zmitrowicz w kuluarach EKF w Sopocie.

"Podejmujemy szereg działań, żeby zanotować w Pekao wzrost portfela kredytów korporacyjnych. Spodziewam się dobrej sprzedaży w całym roku. Kiedy pojawią się środki z KPO, ruszą duże inwestycje. Środki powinny trafić do różnych segmentów firm. Na strumień ten "załapały" się także małe i średnie przedsiębiorstwa" - dodała.

Podała, że oczekuje, że rynek kredytów dla przedsiębiorstw w 2024 roku wzrośnie.

"Obecnie w Pekao duża liczba kredytów zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i w korporacjach, jest w trakcie sprzedaży. 60 proc. finansowań obecnie udzielanych przedsiębiorcom to kredyty inwestycyjne, a reszta to kredyty obrotowe, krótkoterminowe. Podczas pandemii więcej było kredytów obrotowych, teraz jednak sytuacja się zmieniła. Po pandemii COVID-19 firmy dostały mnóstwo zamówień z zagranicy i musiały postawić nowe linie produkcyjne" - powiedziała Zmitrowicz.

Prezes podała, że duży popyt na kredyty inwestycyjne Pekao widzi przede wszystkim w segmencie średnich firm.

"To kwestia czasu, kiedy ten popyt pojawi się wśród korporacji" - powiedziała Zmitrowicz.

Zwróciła uwagę, że polskie firmy coraz częściej decydują się na zakupy zagranicznych firm, lub wybranych ich aktywów.

"Obserwujemy, że firmy z roczną sprzedażą 200-500 mln zł rocznie coraz częściej myślą o wyjściu za granicę" - powiedziała Zmitrowicz.

Poinformowała, że kredyty inwestycyjne rosną zwłaszcza w sektorze przetwórstwa żywności, czy energetyce.

Podała, że portfel kredytów dla przedsiębiorstw jest dobrej jakości i jest on zabezpieczony różnymi gwarancjami.

W I kwartale 2024 roku koszt ryzyka kredytowego podmiotów gospodarczych w Pekao wyniósł 25 pb.

(PAP Biznes), #PEO

seb/ gor/

Zobacz także: Bank Pekao SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: