DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street przewaga lekkich spadków, ale Nasdaq ma nowy rekord | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 cze 2024, 22:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street przewaga lekkich spadków, ale Nasdaq ma nowy rekord

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą lekkich spadków indeksów, ale Nasdaq zdołał ustanowić nowy historyczny szczyt notowań. Niewielkie pogorszenie nastrojów to efekt publikacji rozczarowujących danych o nastrojach wśród amerykańskich konsumentów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,15 proc. i wyniósł 38.589,16 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,04 proc. i wyniósł 5.431,60 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,12 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.688,88 pkt.

Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,67 proc. do 2.004,77 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 6,03 proc., do 12,66 pkt.

Nadzieje na dalsze schłodzenie inflacji wzmocniły w tym tygodniu S&P 500 i Nasdaq. S&P 500 i Nasdaq Composite zakończyły tydzień wzrostem odpowiednio o 1,3 i 3 proc. Oba indeksy osiągnęły rekordowe poziomy również w ciągu ostatnich pięciu dni.

"Rzeczywistość jest taka, że nawet podczas tych hossy będą dni, w których zrobisz sobie przerwę i ludzie zdobędą pewne zyski. Mieliśmy tak dobrą passę, zwłaszcza po miękkich PPI i miękkim CPI. Myślę, że to ładne, całkiem naturalne miejsce na zrobienie sobie przerwy po dość agresywnym rajdzie" – powiedział Ross Mayfield, analityk strategii inwestycyjnych w Baird.

W centrum uwagi były dane o nastrojach konsumentów, które nieco schłodziły dobre humory inwestorów.

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w czerwcu spadł do 65,6 pkt. z 69,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano odczytu na poziomie 72,0 pkt.

Oczekiwana przez badanych w czerwcu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 3,3 proc. wobec 3,3 proc. poprzednio, a w długim terminie 3,1 proc. wobec 3,0 proc. poprzednio.

Inflacja hurtowa nieoczekiwanie spadła w zeszłym miesiącu o 0,2 proc., podczas gdy ekonomiści ankietowani przez Dow Jones spodziewali się, że wskaźnik wzrośnie o 0,1 proc.

Gigant oprogramowania Adobe zyskał w piątek 14 proc. po tym, jak wyniki za drugi kwartał fiskalny przekroczyły szacunki Wall Street.

Akcje Caterpillar ciągnęły w dół indeks Dow, a Carnival, Norwegian Cruise Line i United Airlines były najsłabsze w indeksie S&P 500.

Sektor energetyczny również notowany był na minusie.

Notowania Broadcom nie zmieniły się w piątek, ale Akcje w całym tygodniu wzrosły o ponad 23 proc. Broadcom codziennie rósł w tym tygodniu w okresie poprzedzającym i po publikacji raportu o zyskach za drugi kwartał, który przebił prognozy Wall Street. Producent chipów ogłosił również podział akcji w stosunku 10 do 1.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zniżkują o 0,13 proc. do 78,52 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent zniżkują o 0,12 proc. do 82,65 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost