Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie na plusach; powrót pozytywnego sentymentu

Indeksy w Europie zwyżkowały na koniec sesji we wtorek. Rynki otrząsają się z niepokoju po wydarzeniach politycznych we Francji, a inwestorzy przystąpili do zakupu akcji po niedawnej wyprzedaży.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,72 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,35 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,76 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,6 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,66 proc.

Inwestorzy "podsumowali" rozwój sytuacji politycznej we Francji przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i "przeszukują" rynek, aby natrafić na okazje do zakupów po niedawnej wyprzedaży na giełdach akcji.

Analitycy przypominają, że w ciągu poprzedniego tygodnia europejskie rynki akcji zaliczyły spore spadki po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron zarządził przedterminowe głosowanie legislacyjne po wyborach do PE. Dwuetapowe głosowanie zakończy się 7 lipca.

„Rynki uspokajają się po ruchach na rynku francuskich obligacji rządowych w zeszłym tygodniu i otrzymaliśmy kilka komentarzy od skrajnie prawicowej liderki Marine Le Pen, w których stwierdziła, że szanuje instytucje. Jednak szerszy obraz sytuacji się nie zmienił. Uważamy, że euro nadal będzie wyceniać wyższą premię za ryzyko polityczne przed wyborami” — powiedział Lee Hardman, starszy strateg walutowy w MUFG.

„Część ostatnich ruchów wynikających z awersji do ryzyka była spowodowana obawami przed frexitem i rozpadem strefy euro. Naszym zdaniem takie obawy są przesadzone i wycofalibyśmy się z ruchów napędzanych strachem. Pozostajemy pozytywnie nastawieni do ryzykownych aktywów, ale w obliczu nadchodzących wyborów we Francji nasze pozycje przesuwają się bardziej w stronę spółek z USA” — powiedział Mohit Kumar, strateg w Jefferies.

STMicroelectronics wzrósł o 1 proc. po tym jak Goldman Sachs podniósł rekomendację dla akcji europejskiego producenta chipów do „neutralnie” z „sprzedaj”, powołując się na poprawę popytu na niektórych rynkach docelowych.

Ashtead Group stracił 3 proc. po tym jak brytyjska firma zaprognozowała wolniejszy wzrost przychodów z wynajmu grupowego w roku fiskalnym 2025.

Carrefour spadł o 4,5 proc., po doniesieniach we francuskich mediach, z których wynika, że ministerstwo finansów rekomenduje nałożenie „rekordowej grzywny” na francuską grupę supermarketów za zarządzanie jej siecią franczyzową.

Akcje spółki Whitbread wzrósł o 2 proc. po tym, jak brytyjska grupa hotelowa podtrzymała swoją roczną prognozę i odnotowała 1-procentowy wzrost przychodów w pierwszym kwartale.

Novonesis zyskał 6 proc. Duńska spółka poprawiła swoje prognozy na ten rok.

SAF-Holland wzrósł o 4,5 proc. po tym, jak kilku analityków podwyższyło swoje ceny docelowe dla akcji tego niemieckiego producenta części do samochodów ciężarowych.

Nordnet AB zyskał 1 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj" przez analityków SEB Equities.

Recordati zwyżkował o 2 proc. w reakcji na możliwe zainteresowanie tą spółką ze strony KKR i TPG.

Schneider Electric zyskał 2 proc. po tym jak Jefferies podniósł rekomendację dla akcji francuskiego producenta sprzętu elektrycznego i systemów automatyki do „kupuj” z „trzymaj”.

Intrum zniżkował o 4,5 proc. po obniżeniu ratingu kredytowego dla firmy do "CCC" przez agencję Fitch.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,06 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,01 proc., a Nasdaq Comp. traci 0,17 proc.

Akcje Micronu rosną o 5,5 proc., a Moderny spadają o 3,5 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 12,86 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 5 pb. do 4,23 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 3 pb. do 4,38 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -48 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -116 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb. do 2,39 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,02 proc. wobec koszyka walut do 105,29 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,01 proc. do 1,0735.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,05 proc. do 157,88.

Kurs funta zniżkuje o 0,1 proc. wobec dolara do 1,2690.

SUROWCE

•Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zwyżkują o 1,37 proc. do 81,44 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 1 proc. do 85,08 USD/b.

•Srebro zwyżkuje o 3,33 proc. do 30,20 USD za uncję, a złoto rośnie o 1,04 proc. do 2,350 USD za uncję. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

udostępnij: