Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach spadki najważniejszych wskaźników

Na europejskich giełdach główne indeksy spadają po dwóch poprzednich sesjach na plusie. Inwestorzy znów przystąpili do oceny wpływu na rynki sytuacji politycznej we Francji. Na rynku walutowym USD jest stabilny do innych walut - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,03 proc.

FTSE 100 spada o 0,19 proc.

CAC 40 zniżkuje o 0,07 proc.

DAX idzie w dół o 0,05 proc.

Spectris traci 13 proc. po ostrzeżeniach spółki dotyczących jej zysku.

Helios Towers zniżkuje o 7,1 proc. po ofercie akcji.

Quadient traci 6,8 proc. Spółka spodziewa się EBIT na poziomie 250 mln euro w 2030 r.

Umicore SA zyskuje 8,5 proc. Analitycy JPMorgan podwyższyli rekomendację dla akcji tej spółki do "przeważaj" z "niedoważaj".

Inwestorzy oceniają utrzymujący się wpływ zawirowań politycznych we Francji na inne rynki.

Minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire ostrzegał w ub. tygodniu przed kryzysem finansowym w kraju o drugiej co do wielkości gospodarce UE w związku z decyzją prezydenta Emmanuela Macrona o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów.

Z najnowszego badania Bank of America wśród zarządzających funduszami wynika, że Francja jest obecnie najmniej uprzywilejowanym krajem jako rynek akcji w Europie.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy inwestorzy mogą raczej bardziej niedoważać akcje francuskich spółek niż firm z jakiegokolwiek innego kraju w Europie, co stanowi gwałtowną zmianę, bo jeszcze w maju Francja była dla graczy głównym wyborem.

Inwestorzy oceniają też dane o inflacji w Wielkiej Brytanii, gdzie CPI wynosi - jak w celu Banku Anglii: 2 proc.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w maju w ujęciu rdr wzrosły o 2,0 proc. - podał urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,0 proc. wobec +2,3 proc. miesiąc wcześniej.

CPI spadł do 2 proc. z ponad 11 proc. pod koniec 2022 r.

"Rynek nie jest zbyt podekscytowany, ale dzisiejsze dane o inflacji to oczywiście przełomowy moment dla Wielkiej Brytanii" - pisze na blogu David Goodman z UK Markets Today w agencji Bloomberg.

"Bank Anglii (BoE) może nie być jeszcze przekonany, że jego zadanie - obniżenia inflacji - zostało wykonane, ale można podejrzewać, że bankierzy centralni z BoE będą zadowoleni, że tu (do 2 proc.) dotarliśmy" - dodaje.

Jeszcze w listopadzie 2023 BoE szacował, że CPI w II kw. 2024 wyniesie 3,6 proc.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 157,74 za 1 USD, bez zmian.

Euro jest po 1,0741 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,22 proc., bez zmian.

Złoto w transakcjach spot zniżkuje o 0,2 proc. do 2.342,60 USD za uncję.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,45 proc. do 81,20 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,33 proc. do 85,05 USD. (PAP Biznes)

aj/ ana/

udostępnij: