DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w pobliżu poziomu odniesienia; w ciągu tygodnia może przebić 4,30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 cze 2024, 16:55

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w pobliżu poziomu odniesienia; w ciągu tygodnia może przebić 4,30

Kurs EUR/PLN wahał się w piątek w przedziale ok. 4,321 i ok. 4,335, a po południu znajduje się w okolicach poziomu odniesienia. Krzywa rentowności poszła w dół na całej długości. Zdaniem ekonomistów, w ciągu tygodnia eurozłoty może przebić poziom 4,30. Rentowności SPW powinny stabilizować się lub rosnąć.

W piątek po południu kurs EUR/PLN spada o 0,06 proc. do 4,3269, a USD/PLN idzie w górę o 0,08 proc. do 4,0467. EUR/USD zniżkuje o 0,13 proc. do 1,0693.

"Mamy dobre zachowanie złotego - dolar umacnia się, a mimo to złoty się trzyma. To pokazuje, że o ile nie dojdzie do wyraźnego umocnienia dolara, to złoty powinien sobie radzić dobrze. Inwestorzy uważają, że jest on dosyć słaby" - powiedział PAP Piotr Popławski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

"Jest spora szansa, że w perspektywie tygodnia na eurozłotym przebijemy się przez poziom 4,30. Cały czas liczymy, że w III kwartale zobaczymy poziom 4,20 lub jego okolice" - dodał.

Jak ocenia ekonomista, piątkowe umocnienie dolara to efekt słabych danych na temat PMI ze strefy euro.

RYNEK DŁUGU

W piątek po południu rentowność polskich obligacji 2-letnich spada o 2 pb do 5,16 proc., 5-letnich zniżkuje o 3 pb do 5,59 proc., a 10-letnich idzie w dół o 4 pb do 5,77 proc.

Zdaniem Piotra Popławskiego, problemem dla krajowych obligacji skarbowych jest procedura nadmiernego deficytu, która może zostać otwarta wobec Polski.

"Liczymy na lekkie wystromienie krzywej, a przynajmniej rozszerzenie spreadu do rynków bazowych. Problemem jest procedura nadmiernego deficytu. Krzywa niemiecka korzysta w takich sytuacjach, a także na tym, że Francja jest obłożona procedurą nadmiernego deficytu. Dla nas jest to risk off, a dla bunda jest to raczej pozytywna wiadomość" - powiedział Piotr Popławski.

"Nasze długie papiery będą radzić sobie słabiej niż papiery niemieckie, właśnie z uwagi na krajowy EDP i zagraniczny bałagan we Francji" - dodał.

Jego zdaniem, w zależności od tego, jak zachowają się rynki bazowe, rentowności krajowych obligacji skarbowych powinny być stabilne lub mogą rosnąć.

19 czerwca Komisja Europejska oceniła, że uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec Polski i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu.

Ministerstwo Finansów poinformowało w piątek, że w środę 26 czerwca 2024 r. zorganizuje przetarg sprzedaży obligacji skarbowych zamiast planowanego w miesięcznym planie przetargu zamiany. Oferta oraz wartość podaży będzie ogłoszona dwa dni przed przetargiem.

W piątek podano w I wyliczeniu, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 45,6 pkt. wobec 47,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Na rynku oczekiwano 48 pkt.

Z kolei indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, wyniósł w czerwcu 52,6 pkt. wobec 53,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Na rynku szacowano 53,5 pkt.

W piątek podano także dane dotyczące PMI z rynku amerykańskiego. Indeks PMI composite w USA wzrósł w czerwcu do 54,6 pkt. z 54,5 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 53,5 pkt.

piątekpiątekczwartek
16:3509:1516:40
EUR/PLN4,3274,3314,326
USD/PLN4,0474,0494,033
CHF/PLN4,5294,5434,526
EUR/USD1,0691,071,073
DS07265,165,155,18
PS07295,595,585,62
DS10335,775,775,8

(PAP Biznes)

pam/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost