DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie na minusach na koniec tygodnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 cze 2024, 18:06

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie na minusach na koniec tygodnia

Indeksy w Europie zniżkowały na koniec sesji w piątek w wyniku danych gospodarczych, które pokazały, że wzrost gospodarczy w strefie euro gwałtownie spowolnił w tym miesiącu, powodując spadki cen akcji banków i spółek technologicznych.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,82 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,38 proc., francuski CAC 40 stracił 0,56 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,42 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,69 proc.

Inwestorzy analizują dane makro z regionu. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w czerwcu 45,6 pkt. wobec 47,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku oczekiwano 48 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 43,4 pkt. wobec 45,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 46,4 pkt.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w maju wzrosła o 2,9 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła o 1,8 proc., po korekcie z -2,3 proc. Analitycy spodziewali się mdm +1,6 proc.

„Po słabym początku roku, detaliści mogą być spokojni, że sprzedaż odbije tuż przed latem, czyli czasem, w którym duże wydarzenia sportowe, od EURO po igrzyska olimpijskie, prawdopodobnie poprawią otoczenie handlowe” — powiedziała Deann Evans, dyrektor zarządzająca EMEA w Shopify.

Carlsberg spada o 9,3 proc. po tym, jak Britvic odrzucił jej ofertę przejęcia, powołując się na to, że propozycja znacznie nie dowartościowała spółki i jej perspektyw wzrostu. Akcje Britvic rosną o 9,3 proc.

Akcje brytyjskiej sieci dyskontów B&M spadają o 1,5 proc. po tym, jak Morgan Stanley obniżył rekomendację dla akcji do „niedoważaj” z „równoważ”.

Duńska Zealand Pharma, rośnie o 18,6 proc. po tym, jak wyniki badań na wczesnym etapie wykazały, że wysoka dawka jej leku pomogła zredukować wagę średnio o 8,6 proc. po 16 cotygodniowych dawkach.

United Utilities zyskuje 1,9 proc. po tym, jak JPMorgan podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „neutralnie”.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 spada o 0,11 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,02 proc., a Nasdaq Comp. traci 0,03 proc.

Akcje Sirius XM rosną o 2,9 proc., a JP Morgan spadają o 2,1 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 13,16 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb. do 4,27 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 2 pb. do 4,4 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -47 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -110 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb. do 2,41 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,24 proc. wobec koszyka walut do 105,85 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,07 proc. do 1,0692.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,31 proc. do 159,39.

Kurs funta zniżkuje o 0,15 proc. wobec dolara do 1,2636.

SUROWCE

•Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zniżkują o 0,21 proc. do 81,18 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent idą w dół o 0,07 proc. do 85,65 USD/b.

•Srebro zniżkuje o 3,73 proc. do 29,67 USD za uncję, a złoto spada o 1,21 proc. do 2.340 USD za uncję. (PAP Biznes)

mm/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost