Kruk zainwestował 565 mln zł w portfele wierzytelności w II kwartale '24 (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 lip 2024, 12:38

Kruk zainwestował 565 mln zł w portfele wierzytelności w II kwartale '24 (opis)

Kruk w drugim kwartale 2024 roku wydał na portfele wierzytelności 565 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 653 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa w II kwartale kupiła portfele o nominalnej wartości 3.608 mln zł, podczas gdy rok wcześniej - o wartości 2.638 mln zł.

Wartość spłat z tytułu obsługi portfeli nabytych przez grupę Kruk wyniosła w II kwartale 883 mln zł, czyli o 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

W komunikacie prasowym podano, że odchylenia wpłat rzeczywistych od planowanych wyniosły 103 mln zł. Spłaty w całym I półroczu wyniosły łącznie 1.738 mln zł, więcej o 16 proc. rdr i tym samym najwięcej w historii półrocznych wyników grupy Kruk.

"To było bardzo dobre pierwsze półrocze pod kątem spłat. Większość, bo aż 58 proc. wszystkich spłat pochodziło z zagranicy, a spłaty z rynku włoskiego zaraz po tych z Polski były najwyższe w grupie. W II kwartale spłaty były wyższe o 13 proc. od naszych księgowych założeń na ten okres" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Piotr Krupa, CEO Kruk.

"Wskutek szeroko pojętej technologicznej transformacji chcemy dalej poprawiać naszą efektywność operacyjną i decyzyjność opartą na analityce. Obiecująco wyglądają również spłaty z portfeli nabywanych na analizowanym rynku francuskim, choć nadal jest to dla nas czas testowania tego rynku i czekamy jeszcze z decyzjami o dalszych krokach" - dodał.

Wskazano, że w całym I półroczu 2024 grupa Kruk zainwestowała 900 mln zł w portfele wierzytelności o nominale 5,8 mld zł, w porównaniu do 1.178 mln zł inwestycji w wierzytelności o wartości nominalnej 5,5 mld zł w I półroczu ubiegłego roku. 98 proc. wszystkich inwestycji dotyczyło zakupu wierzytelności detalicznych niezabezpieczonych.

"Większość, tj. ponad 60 proc. inwestycji zrealizowaliśmy poza Polską z dominującym udziałem Włoch. Tak jak do tej pory skupiamy się na inwestycjach w portfele detaliczne niezabezpieczone czyli nasz główny biznes. Podaż portfeli na rynkach jest zgodna z naszymi przewidywaniami i oczekujemy, że intensywniejsze w tym zakresie może być drugie półrocze. Utrzymujemy bezpieczny poziom zadłużenia z dobrym dostępem do finansowania, przez co jesteśmy przygotowani do nowych inwestycji" - powiedział Piotr Krupa.

Pełne dane za I półrocze 2024 zostaną opublikowane 27 sierpnia 2024 roku.

(PAP Biznes), #KRU

alk/ ana/

Zobacz także: Kruk SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost