DZIEŃ NA GPW: Na GPW trwa spadkowa sesja; w WIG20 najmocniejszy CD Projekt | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 lip 2024, 15:27

DZIEŃ NA GPW: Na GPW trwa spadkowa sesja; w WIG20 najmocniejszy CD Projekt

Spadki na warszawskim parkiecie lekko przybrały na sile, ale główne indeksy nie tracą więcej niż 0,7 proc. Pogłębiły się zniżki spółek notowanych w WIG20, około połowy z nich idzie w dół o więcej niż 1 proc. Indeks blue chipów ciągnie w górę Dino i CD Projekt, a ciążą mu PZU i Orlen.

Środowa sesja rozpoczęła się spadkami głównych indeksów o 0,3-0,5 proc. Około godziny 15:15 WIG20 spada o 0,7 proc. do 2.527 pkt., a WIG idzie w dół o 0,6 proc. do 87.629 pkt., mWIG40 zniżkuje o 0,6 proc. i wynosi 6.423 pkt., a sWIG80 traci 0,6 proc. do 25.470 pkt.

Około połowy spółek notowanych w WIG20 spada o więcej niż jeden procent.

Najmocniej idzie w dół Budimex (-2 proc.) i jest to czwarta z kolei przecena akcji tej spółki. Od 5 lipca do wtorkowego zamknięcia papiery Budimeksu staniały o 0,93 proc.

O niemal 2 proc zniżkuje PZU.

KGHM traci 1,2 proc., po trzech dniach nieprzerwanych zwyżek, podczas których spółka zyskała łącznie 1,77 proc.

Czwarty raz z rzędu tanieją akcje Orlenu (-1,1 proc.). Podczas trzech poprzednich sesji spółka straciła 3,22 proc.

Koryguje się w dół kurs PGE, które na zakończeniu wtorkowej sesji wzrosło o 1,05 proc., najmocniej z blue chipów. Obecnie PGE traci 1,6 proc.

Część wtorkowych zwyżek oddają także: Enea (-0,5 proc.) i Tauron (-0,9 proc.). Na poprzedniej sesji spółki te wzrosły odpowiednio o: 4,29 proc. i 1,95 proc.

Resort aktywów państwowych w odpowiedzi na interpelację poselską wskazał, że Bloki Tauron Wytwarzanie w Jaworznie oraz w Łagiszy posiadają potencjał do generowania dodatnich wyników finansowych w dłuższej perspektywie, w przypadku pozostałych istnieje wysokie ryzyko generowania strat.

Allegro poinformowało w trakcie sesji, że wprowadza na czeski rynek automaty paczkowe One Box. W Czechach jest ich obecnie ponad 140.

Kurs Allegro idzie w dół o 1,4 proc.

Nadal silniejsze od innych spółek są banki. Tylko Santander notuje spadek w podobnej skali co WIG20. PKO BP rośnie o 0,2 proc., Pekao zyskuje ok. 0,1 proc., kurs mBanku znajduje się na poziomie odniesienia, a Alior spada o 0,2, a więc mniej niż zniżkuje indeks.

Rosną kursy dwóch banków nie będących komponentami WIG20. Millennium, zwyżkuje o 0,5 proc., a Handlowy idzie do góry o 0,4 proc.

Rada nadzorcza Banku Pekao w ramach otwartego postępowania kwalifikacyjnego oraz po dokonaniu oceny odpowiedniości powołała Cezarego Stypułkowskiego na prezesa zarządu od 5 października.

Najsilniejszą spółką w WIG20 jest obecnie CD Projekt (+1,6 proc.). Spółka rośnie czwarty raz z kolei, na trzech poprzednich sesjach zyskała 3,76 proc.

Na drugiej pozycji znajduje się Dino (+1 proc.), które zyskuje trzecią sesję z rzędu, ale dopiero czwarty raz w tym miesiącu. Od 1 lipca do wtorkowego zamknięcia akcje Dino staniały o 4,36 proc.

Niedługo po rozpoczęciu notowań opublikowano rekomendację UBS dla spółki Jeronimo Martins, właściciela Biedronki, która jest konkurentem Dino. Rekomendacja została podniesiona do "kupuj" ze "sprzedaj".

Biorąc pod uwagę spółki grupowane w mWIG40, kolejną zniżkę notuje Benefit Systems (-1,5 proc.). W ciągu siedmiu poprzednich sesji spółka spadała pięciokrotnie i w sumie straciła 7,35 proc.

Na szerokim rynku negatywnie wyróżnia się Celon Pharma, która spada o 5,5 proc., co oznacza, że spółka jest drugą najsłabszą na GPW.

Kurs spółki koryguje się po dwóch dniach bardzo silnych zwyżek. W poniedziałek kurs Celon Pharmy poszedł do góry o ponad 40 proc., a we wtorek o kolejne 27,27 proc. W sumie, w ciągu tych dwóch dni akcje spółki zdrożały o ok. 78 proc., z 15,68 zł, do 28 zł.

W piątek po sesji spółka poinformowała o pozytywnych wynikach badania II fazy klinicznej CPL'36 w leczeniu ostrej schizofrenii.

W trakcie sesji p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka poinformował, że spółka chce powalczyć o kontrakty z Bogdanką na przewóz węgla do Enei Wytwarzanie. Akcje PKP Cargo drożeją o 2,8 proc.

Po rozpoczęciu środowej sesji podano, że prezes UOKiK postawił zarzuty liniom lotniczym Enter Air, które - według UOKiK - wprowadzają konsumentów w błąd, a przez to mogą naruszać ich zbiorowe interesy.

Kurs Enter Air spada o 2,9 proc.

Mercor traci 1,2 proc. Analitycy Biura Maklerskiego Pekao, w raporcie z 10 lipca, podtrzymali rekomendację dla spółki Mercor na poziomie "trzymaj", a cenę docelową obniżyli do 25,10 zł, co daje 3,3 proc. potencjał wzrostu.

Na sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji prezes ZE PAK Piotr Woźny poinformował, że kompleks energetyczno-węglowy ZE PAK na 100 proc. utrzyma produkcję energii z węgla brunatnego do końca 2025 r. Akcje ZE PAK zniżkują o 1,5 proc.

Wśród rosnących spółek znajduje się Feerum (+4,6 proc.). To druga z kolei zwyżka akcji tej spółki.

We wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że Feerum podpisało porozumienie inwestycyjne pod stworzenie fabryki komponentów i części zamiennych do budowy oraz obsługi silosów zbożowych w Egipcie. Wartość inwestycji wyceniono na 1,6 mld EGP (ok. 130 mln PLN). (PAP Biznes)

pam/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost