DZIEŃ NA FX/FI: PLN osłabił się do poziomu 4,26/EUR, rentowności SPW bez większych zmian | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 lip 2024, 09:40

DZIEŃ NA FX/FI: PLN osłabił się do poziomu 4,26/EUR, rentowności SPW bez większych zmian

W czwartek polska waluta osłabiła się do 4,26 względem euro, choć w kolejnych tygodniach analitycy przewidują umocnienie PLN w zależności od kursu EUR/USD. Rentowności SPW nie odnotowały większych zmian i zdaniem analityków będą pod dominującym wpływem rynków bazowych - niektórzy nie wykluczają spłaszczenia się krzywej rentowności.

"Środa na rynkach FX nie przyniosła zmian bieżących trendów, tryb risk-on w dalszym ciągu dominuje, choć to obecna i oczekiwana polityka banków centralnych różnicuje zachowanie poszczególnych walut (...). O stylu zamknięcia obecnego tygodnia na głównych parach z PLN zadecydują globalne nastroje, a te w naszej opinii ukształtuje odbiór ww. danych makro z USA w kontekście rosnących szans na wrześniowe cięcie stóp procentowych przez FOMC" - napisali w porannym raporcie analitycy PKO BP.

Analitycy ING BSK uważają, że kurs EUR/PLN przełamie się poniżej 4,25 w ciągu tygodnia-dwóch, w zależności od sytuacji na EUR/USD.

"Nadal też uważamy, że do końca wakacji EUR/PLN pogłębi tegoroczne dołki, zbliżając się do około 4,22. Złotego wspiera dość wysoki poziom EUR/USD i niespodziewane zaostrzenie retoryki RPP, gaszące oczekiwania na jakiekolwiek obniżki stóp w tym roku, a nawet w 2025" - napisali w swoim raporcie.

Ich zdaniem ryzykiem pozostają głównie obawy geopolityczne, związane z wyborami prezydenckimi w USA, co sugeruje ryzyko osłabienia PLN w IV kwartale 2024 r.

RYNEK DŁUGU

"W obliczu +utwardzonego+ rynkowego konsensusu dotyczącego braku zmian w krajowej polityce pieniężnej co najmniej do I kw. 2025 roku, nastroje na bazowych rynkach FI będą wywierać decydujący wpływ na trendy polskich SPW" - napisali w porannym raporcie analitycy PKO BP.

"W naszej opinii po środowej sesji prawdopodobieństwo kierowania się rentowności krajowych obligacji skarbowych w okolice dolnych ograniczeń trendów bocznych wzrosło, co dla papierów 5- i 10-letnich dawałoby potencjał ich spadku o ok. 20 pb., jednak w perspektywie raczej co najmniej kilku tygodni" - dodali.

Z kolei analitycy ING BSK liczą na dalsze spłaszczenie krzywej SPW w wakacje.

"Zaostrzenie retoryki RPP skutecznie redukuje oczekiwania na szybkie obniżki stóp w kraju, mimo serii rozczarowań danymi makro i koniunkturą w Niemczech. Nadal jest więc pole do wzrostu rentowności na krótkim końcu" - przewidują w swoim raporcie.

czwartekśrodaśroda
09:2416:2409:12
EUR/PLN4,2634,2524,253
USD/PLN3,9343,9283,930
CHF/PLN4,3744,3684,381
EUR/USD1,0841,0831,082
DS07265,185,195,20
PS07295,605,625,62
DS10345,735,745,74

(PAP Biznes)

jz/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost