Pepco Group - komunikat nt. wybranych wyników operacyjnych za III kw. roku obrotowego 2024 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 lip 2024, 09:43

Pepco Group - komunikat nt. wybranych wyników operacyjnych za III kw. roku obrotowego 2024

Pepco Group, dynamicznie rozwijająca się sieć dyskontowych sklepów wielobranżowych, właściciel marek Pepco i Dealz w Europie oraz Poundland w Wielkiej Brytanii, publikuje wybrane wyniki za trzeci kwartał roku obrotowego 2024, zakończony 30 czerwca 2024 r.1

Podsumowanie

Przychody Grupy za pierwsze 9 miesięcy roku („YTD”) wyniosły 4 681 mln EUR, co przy założeniu stałych kursów walutowych oznacza wzrost o 10% wobec poprzedniego roku

Przychody Grupy w III kw. wyniosły 1 481 mln EUR, co przy stałym kursie walutowym oznacza wzrost o 8% rok do roku

Przychody Grupy według danych porównywalnych (LFL) za III kwartał spadły o 4,3%:

Przychody LFL sieci Pepco spadły o 2,7%, odzwierciedlając wcześniejszy okres świąt wielkanocnych, wolniejszą sprzedaż starszych towarów, które są wyprzedawane przy wykorzystaniu obniżek cenowych, a także wyzwania związane z łańcuchem dostaw, które wpływają na dostępność oferty letniej

Przychody LFL Poundland spadły o 6,9% z uwagi na kwestie, o których informowano poprzednio i które są obecnie rozwiązywane, dotyczące wprowadzania oferty produktowej Pepco w kategoriach odzieży oraz towarów codziennego użytku.

Przychody LFL Dealz spadły o 7,3% z uwagi na zmianę oferty produktów codziennego użytku na towary dostarczane przez Pepco oraz przez wysoce konkurencyjny rynek towarów szybkozbywalnych

Utrzymuje się solidne odbicie rok do roku w marży brutto, napędzane wynikami Pepco

Liczba netto otwarć nowych sklepów w bieżącym roku obrotowym wyniosła 326 (37 w samym III kw.); Grupa pozostaje na dobrej drodze do uruchomienia ok. 400 nowych sklepów netto w roku obrotowym 2024

Grupa podtrzymuje swoje wcześniejsze założenia co do przewidywanego wyniku EBITDA na koniec roku obrotowego wynoszącego 900 mln EUR, co oznacza wzrost tego wskaźnika o ok. 20% wobec poprzedniego roku (2023: 753 mln EUR)

Grupa kontynuuje solidne postępy w realizacji celów strategicznych przedstawionych w październiku 2023 r. podczas Dnia Rynków Kapitałowych Pepco Group (CMD), w tym w odbudowie zyskowności kluczowej działalności Pepco w Europie Środkowo-Wschodniej, wraz z powrotem wyników sklepów do poziomów sprzed pandemii COVID-19, jak również silnie koncentrując się na kosztach i mocniejszym generowaniu gotówki za sprawą zdyscyplinowanych inwestycji kapitałowych.

Komentując wyniki, Andy Bond, przewodniczący wykonawczy (Executive Chair) Pepco Group, powiedział:

"W dalszym ciągu realizujemy naszą strategię, by zapewnić bardziej zrównoważony wzrost - robiąc mniej, aby osiągnąć więcej - z większym naciskiem na poprawę rentowności. Poprawa marży brutto, którą zasygnalizowaliśmy w wynikach półrocznych, utrzymała się w trzecim kwartale, a zdyscyplinowane inwestycje kapitałowe przekładają się na solidny poziom generowanej gotówki. Zgodnie z naszą strategią, w trzecim kwartale otworzyliśmy mniejszą liczbę nowych sklepów netto (37), koncentrując się głównie na naszych głównych rynkach Pepco w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie osiągamy najwyższe zwroty.

"Przychody Grupy w ujęciu porównywalnym w trzecim kwartale były poniżej naszych oczekiwań, częściowo ze względu na czynniki makro, takie jak trwające zakłócenia w łańcuchu dostaw, oraz kwestie wewnętrzne, w tym wolniej sprzedające się starsze kolekcje, które są obecnie wyprzedawane, a także przejście na odzież i towary ogólne z oferty produktowej Pepco w Poundland i Dealz. Aktywnie zwiększamy dostępność i poszerzamy zakres oferowanego przez nas asortymentu. Spodziewamy się, że korzyści wynikające z tych działań zobaczymy w nowym roku obrotowym.

"Patrząc w przyszłość, Grupa jest nadal przekonana, że w tym roku finansowym osiągnie bazowy wynik EBITDA w wysokości około 900 mln euro i zakończy rok z rosnącą sprzedażą w ujęciu porównywalnym w ramach naszej kluczowej działalności pod marką Pepco. Nasza silna oferta dla klientów i wiodące na rynku ceny sprawiają, że jesteśmy dobrze przygotowani do przyszłego sukcesu jako wiodąca europejska sieć dyskontowych sklepów wielobranżowych".

Zrzut ekranu 2024-07-11 094137

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Przychody LFL Grupy spadły o 4,3% w trzecim kwartale, odzwierciedlając wcześniejszy termin świąt wielkanocnych, które w tym roku częściowo przypadły na marzec 2024 r., inaczej niż w roku poprzednim, a także opóźnienie w dostarczaniu letniego asortymentu na półki sklepowe, częściowo z powodu wydarzeń na Morzu Czerwonym. Nowe letnie kolekcje Pepco cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, a kwestie starszych towarów są rozwiązywane poprzez działania promocyjne. W Poundland firma zajęła się kwestią różnorodności nowej kolekcji odzieży i towarów codziennego użytku z oferty produktowej Pepco, zaś korzyści z tych działań będą widoczne dopiero w nowym roku obrotowym. Dealz również zmagał się z przechodzeniem na ofertę Pepco w zakresie towarów ogólnych, na wysoce konkurencyjnym rynku produktów spożywczych w Polsce.

Zgodnie z wcześniejszymi wskazaniami, tempo otwierania nowych sklepów w trzecim kwartale zwolniło i wyniosło 37 nowych sklepów netto. Nasz harmonogram otwarć sklepów na ten rok był skoncentrowany na początku roku, odzwierciedlając zobowiązania podjęte w roku obrotowym 2023, także po to by skorzystać ze szczytowego sezonu w handlu. Otwarcia koncentrują się głównie na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie osiągamy wyższe zwroty. Grupa nadal oczekuje, że otworzy około 400 nowych sklepów netto w roku obrotowym 2024.

Pepco: 48 nowych sklepów netto otwartych w III kw. Do tej liczby znacząco przyczyniła się Europa Środkowo-Wschodnia, w której uruchomiono 71% z tych sklepów, w tym 14 otwarć netto w Polsce, 11 w Rumunii i Serbii. W Europie Zachodniej nowe otwarcia zostały skoncentrowane na Włoszech i Hiszpanii.

Poundland: 19 zamknięć netto sklepów, w większości odzwierciadlających koniec umów najmu w sklepach osiągających słabsze wyniki.

Sieć Dealz Poland otworzyła netto 8 nowych sklepów w III kw. i obecnie posiada łącznie 324 placówek w Polsce.

KADRY

1-go lipca 2024 r. Grupa powitała swojego nowego prezesa zarządu, Stephana Borcherta. Stephan, który pracuje w biurze w Londynie, dołącza do nas jako menadżer z ogromnym doświadczeniem w handlu detalicznym, a także z innych sektorów, w tym z branży modowej, kosmetycznej, farmaceutycznej i usług opieki zdrowotnej. W latach 2018-2022 był dyrektorem generalnym GrandVision, globalnego lidera w branży optycznej, posiadającego ponad 7400 sklepów w ponad 40 krajach na całym świecie.

Stephan przechodzi obecnie trzymiesięczny okres wprowadzający. Andy Bond pozostanie na stanowisku przewodniczącego wykonawczego w tym okresie przejściowym, powracając do roli przewodniczącego niewykonawczego w dniu 1 października 2024 r., czyli na początku nowego roku obrotowego.

PERSPEKTYWY

Grupa jest przekonana, że kwestie dostępności, które miały wpływ na poziom sprzedaży LFL, zmniejszą się w czwartym kwartale, ponieważ łagodzimy wpływ sytuacji na Morzu Czerwonym poprzez wcześniejszą wysyłkę produktów i kierowanie towarów różnymi szlakami żeglugowymi. Ponadto jesteśmy podbudowani stopniową poprawą stanu zapasów w Pepco, przy czym starsze towary z poprzednich sezonów są wyprzedawane, co poprawia oferowany asortyment na korzyść nowszych towarów o wyższej marży, które dobrze się sprzedają. Ta sytuacja powinna się przełożyć na ożywienie sprzedaży LFL w IV kw. roku obrotowego 2024 i kolejnych, a zarząd pozostaje przekonany, że rok obrotowy zakończy się z poprawioną trajektorią LFL w podstawowej działalności Pepco.

Chociaż ogólne przychody LFL w trzecim kwartale były poniżej naszych oczekiwań, dynamika marży brutto pokazana w wynikach półrocznych wciąż silnie się utrzymywała w III kw., napędzana przez Pepco. W rezultacie Grupa jest nadal przekonana, że w roku obrotowym 2024 osiągnie bazową EBITDA (MSSF 16) w wysokości około 900 mln euro (w roku obrotowym 2023: EBITDA MSSF 16 w wysokości 753 mln euro).

Grupa nadal generuje wysokie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, w czym pomaga ścisła dyscyplina w zakresie kapitału inwestycyjnego. Jesteśmy przekonani o sile naszej oferty dla klientów i naszej pozycji lidera cenowego, co, wraz z solidnym kapitałem marki i udziałem w rynku na naszym głównym rynku Europy Środkowo-Wschodniej, sprawia, że Grupa jest dobrze przygotowana do przyszłego sukcesu jako wiodącej w Europie sieci dyskontowych sklepów wielobranżowych.

Źródło: Spółka, #PCO

Zobacz także: Pepco Group NV - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost