Polsko-japońskie konsorcjum będzie nadzorować budowę instalacji odzysku energii na Podkarpaciu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 lip 2024, 09:48

Polsko-japońskie konsorcjum będzie nadzorować budowę instalacji odzysku energii na Podkarpaciu

B-Act, inżynierska spółka specjalizująca się w doradztwie i nadzorze inwestycji budowlanych,
w ramach konsorcjum, w którego skład wchodzi Transprojekt Gdański oraz japońska firma NIPPON KOEI, zawarła nową umowę na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu przy budowie instalacji odzysku energii z frakcji energetycznej odpadów. Kontrakt został podpisany z Miejskim Zakładem Komunalnym ze Stalowej Woli, a łączne wynagrodzenie może wynieść do 6,6 mln PLN brutto. B-Act uzyska ok. 85 proc. przychodów z realizacji projektu.

- Inwestycja będzie najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną techniczne elektrociepłownią w regionie. Dzięki termicznemu przetwarzaniu, na wysypisko nie trafi ponad 30 tys. ton odpadów rocznie, a energia, która powstanie w wyniku spalania odpadów pokryje 30 proc. zapotrzebowania Stalowej Woli oraz Niska na ciepło. Cieszymy się, że jest to pierwszy projekt realizowany przez NIPPON KOEI dla klienta z Polski oraz że po raz kolejny, dzięki naszej obecności w FIDIC, udało nam się stworzyć międzynarodowe konsorcjum, które wygrywa przetarg – mówi Adam Białachowski, prezes zarządu B-Act SA.

W instalacji spalane będą odpady RDF i preRDF, czyli nienadające się do recyklingu o wysokiej kaloryczności, odsiane z odpadów zmieszanych, balastowe, z pozostałości wielkich gabarytów. Zakład poza ciepłem będzie także produkował energię elektryczną. Łączna wartość inwestycji ma wynieść ponad 390 mln PLN, a zakład powinien zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2027 roku.

- Inwestycja w Stalowej Woli to modelowy przykład zrównoważonego podejścia do rozwoju infrastruktury, łączącego korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. Łącząc nowoczesne technologie z odpowiedzialnym podejściem do zarządzania, tworzymy wartość nie tylko dla naszej firmy, ale przede wszystkim dla społeczności lokalnej i środowiska – dodaje Adam Białachowski.

Nowa umowa jest już szóstą, którą B-Act podpisał w tym roku. Poprzednie były związane z sektorem militarnym, energetycznym czy industrialnym. Mowa tu m.in. o zadaniach w ramach przebudowy wojskowego lotniska w Świdwinie, gdzie mają stacjonować polskie myśliwce F-35 czy nadzoru inwestorskiego kluczowej z punktu widzenia transformacji energetycznej Śląska inwestycji GAZ-SYSTEM.

Źródło: Spółka, #BAC

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost