Ceny ropy naftowej w USA spadają; na rynkach słaby sentyment
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują i są na drodze do drugiego z rzędu tygodniowego spadku, ponieważ silny dolar i mieszane sygnały ekonomiczne wpłynęły na nastroje inwestorów.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień zniżkuje na NYMEX w Nowym Jorku o 0,64 proc. do 82,29 USD.
Cena Brent na ICE na wrzesień spada o 0,48 proc. do 84,69 USD za baryłkę.
W ujęciu tygodniowym ropa Brent spadła o 0,3 proc., podczas gdy WTI spada o 0,2 proc.
Indeks dolara amerykańskiego wzrósł po raz drugi z rzędu po silniejszych niż oczekiwano danych z rynku pracy i produkcji w USA w tym tygodniu. Silniejszy dolar osłabia popyt na ropę denominowaną w dolarach ze strony inwestorów posiadających inne waluty.
Analitycy ANZ wskazują, że brak konkretnych środków stymulujących ze strony głównego importera ropy, Chin, wpłynął na sentyment na rynku surowców.
„Obawy o podaż w krótkim okresie sprawiły, że spadki cen jak dotąd są minimalne” — podano w raporcie ANZ, odnosząc się do rozprzestrzeniających się pożarów lasów zagrażających produkcji w Kanadzie.
„Rynek ropy naftowej jest ponownie stosunkowo ograniczony. Rosnące obawy dotyczące popytu w Chinach ograniczają rynek, po tym jak szereg danych z początku tego tygodnia sugerował słabszy obraz popytu” — powiedział Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Groep NV.
Ceny ropy naftowej znalazły pewne wsparcie w dwóch poprzednich sesjach po tym, jak rząd USA poinformował o większym niż oczekiwano tygodniowym spadku zapasów ropy naftowej.
Jednak analitycy z firmy konsultingowej FGE wskazywali, że szersze trendy zapasów wyglądają w tym miesiącu bardziej niedźwiedzio niż oczekiwano. Ocenili oni, że zapasy ropy naftowej zmniejszyły się w wolniejszym niż zwykle tempie o tej porze roku, a globalne zapasy paliw wzrosły w zeszłym tygodniu.
Agencja Reutera podała, że grupa producentów OPEC+ prawdopodobnie nie zaleci zmiany polityki wydobywczej grupy. Kartel uzgodnił w zeszłym miesiącu na rozpoczęcie przywracania około 2,2 mln baryłek dziennie wstrzymanego od października wydobycia. (PAP Biznes)
kek/ ana/