Przejdź do treści

udostępnij:

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Decyzje BoC, MNB i TCB, indeksy PMI, w USA: PKB, deflator PCE, wyniki big-tech

Inwestorzy analizować będą dane makro z USA, skąd napłynie I odczyt PKB za II kw. i deflator PCE za VI. W eurolandzie podane będą wstępne indeksy PMI za lipiec. Decyzje ws. stóp proc. ogłoszą banki centralne w Kanadzie, Chinach, Turcji i na Węgrzech. Big-techy z USA opublikują raporty za II kw. 26 lipca ruszają Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

W obecnym tygodniu z danych makro kluczowe odczyty napłyną z USA: pierwszy szacunek dynamiki PKB za II kw. w czwartek, a w piątek deflator PCE za czerwiec - preferowana przez Fed miara inflacji.

"Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale wyniósł raczej mizerne 1,4 proc. SAAR, a wydatki konsumenckie były na niskim poziomie 1,5 proc. Tym razem spodziewamy się lepszego wyniku PKB, bliższego 2,5 proc. w porównaniu z obecną prognozą konsensusu na poziomie 1,7 proc., odzwierciedlającą lepszą historię wydatków konsumenckich, rosnące zapasy i nieco lepsze odczyty inwestycji. Niemniej jednak przed gospodarką stoją wyzwania i spodziewamy się słabszego wzrostu w drugiej połowie 2024 r., wraz z cięciem stóp procentowych przez Rezerwę Federalną od września" - oceniają ekonomiści ING.

Rynek oczekuje wzrostu deflatora PCE w czerwcu o 0,1-0,2 proc. - takie tempo byłoby spójne z celem inflacyjnym Fed. Po ostatnim odczycie CPI, który pokazał pierwszy od 4 lat miesięczny spadek cen (-0,1 proc.), prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że dane o inflacji za II kw. zwiększają nieco pewność, że inflacja na trwałe zmierza do celu inflacyjnego.

Uwaga zwrócona będzie w USA będzie również na wyniki dużych spółek technologicznych: we wtorek raporty za II kw. przedstawią Microsoft, Alphabet, Tesla, w środę Qualcomm i IBM, a w czwartek Amazon.

Sektor big-tech w ub. tygodniu napotkał na wyraźną barierę popytu ze strony inwestorów, po napędzaniu wzrostów na Wall Street przez większą część roku. Było to pokłosie fali zakładów na obniżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej, gróźb nałożenia kolejnych ograniczeń handlowych na producentów chipów i obaw, że szum wokół sztucznej inteligencji może być przesadzony. Nvidia straciła w ub. tygodniu 8,8 proc., a Amazon 5,8 proc.

Nasdaq100 wzrósł od początku roku o 16 proc., przy 4-proc. spadkach w ub. tygodniu. S&P500 jest na 15-proc. plusie YTD, a większość zwyżek na indeksie wygenerowana została przez największe big-techy.

W najbliższych dniach decyzje ws. poziomu stóp proc. podadzą banki centralne w Chinach (poniedziałek), Turcji i na Węgrzech (wtorek) oraz w Kanadzie (środa).

Rynek oczekuje, że bankierzy z Ottawy powtórzą czerwcowy ruch, czyli obniżą stopy o 25 pb. do 4,50 proc.

"Bank Kanady rozpoczął cykl łagodzenia polityki pieniężnej na posiedzeniu 5 czerwca i po tej decyzji sądziliśmy, że w drugiej połowie roku dokona dalszych obniżek stóp o 75 pb, ale nie od razu w lipcu. Zmieniło się to po kolejnym, znacznym wzroście stopy bezrobocia do 6,4 proc. z 6,2 proc. i czerwcowym raporcie o inflacji poniżej oczekiwań. Ponieważ rynki finansowe wyceniają obecnie 22 pb z 25 pb obniżki 24 lipca, byłoby zaskoczeniem, gdyby BoC nie dokonał cięcia" - uważają ekonomiści ING.

W Turcji oczekiwane jest utrzymanie stóp proc. bez zmian na poziomie 50 proc. Analitycy Goldman Sachs prognozują najbliższe obniżki w III kw. br.

"Wraz z kilkoma komentarzami ze strony przedstawicieli rządu, którzy powtarzali, że nie będzie drugiej podwyżki płacy minimalnej w bieżącym roku, uważamy, że oczekiwania płacowe (a tym samym inflacyjne) gospodarstw domowych zaczęły znacząco spadać dopiero w czerwcu. (...). Przy utrzymującej się dezinflacji uważamy, że polityka pieniężna może zostać złagodzona stosunkowo szybko, biorąc pod uwagę presję na aprecjację kursu liry (który już teraz nie jest tani w ujęciu realnym). Nadal spodziewamy się pierwszej obniżki stóp pod koniec III kw. Główne ryzyko dla naszej prognozy wynika z ewentualnej znacznie luźniejszej polityki fiskalnej lub związanej z podejściem do dochodów, co opóźniłoby wszelkie cięcia stóp przez TCB" - napisano w raporcie Goldman Sachs.

Z kolei na Węgrzech oczekiwana jest kontynuacja luzowania polityki, zgodnie ze wskazówkami tamtejszych bankierów. Po poprzednim posiedzeniu MNB, na którym ponownie obniżono stopy o 25 pb. do 7,0 proc., wiceprezes banku Barnabas Virag stwierdził, że można oczekiwać do końca roku jeszcze dwóch-trzech obniżek.

"Ponieważ inflacja utrzymuje się w przedziale docelowym MNB 3,0 proc.+/- 1pp. (w czerwcu była nieco poniżej oczekiwań MNB na poziomie 3,7 proc.), a forint umocnił się w stosunku do euro od ostatniego posiedzenia MNB, uważamy, że istnieją mocne argumenty przemawiające za tym, by bank centralny ponownie obniżył stopy w tym miesiącu. Spodziewamy się jednak, że w komunikacie prasowym MNB nadal będzie przekazywał stosunkowo jastrzębie wytyczne - głównie po to, aby uniknąć odwrócenia niedawnej aprecjacji forinta" - oceniają ekonomiści Goldman Sachs.

----------------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 22-26 lipca (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 22 LIPCA

Wyniki: SAP, Verizon

3.15 - Chiny - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

9.00 - Szwajcaria - podaż pieniądza M3 VI

9.00 - Turcja - oczekiwania inflacyjne za VII

14.30 - USA - indeks aktywności w okręgu Chicago za VI

WTOREK, 23 LIPCA

Wyniki: Microsoft, Alphabet, Tesla, Visa, LVMH, GE, Philip Morris, Comcast, UPS, Lockheed Martin, Spotify, CocaCola

9.00 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane

13.00 - Turcja - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

14.00 - Węgry - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

14.30 - USA - indeks aktywności w okręgu Philadelphia za VII

16.00 - UE - indeks zaufania konsumentów za VII (wst.)

16.00 - USA - indeks aktywności w okręgu Richmond za VII, sprzedaż domów na rynku wtórnym za VI

ŚRODA, 24 LIPCA

Wyniki: Qualcomm, IBM, AT&T, Ford, Whirlpool, Deutsche Bank, Lloyds, BNP Paribas, Santander, UniCredit

2.30 - Japonia - PMI za VII (wst.)

8.30 - Niemcy - indeks zaufania konsumentów Gfk za VIII

8.30 - Węgry - wynagrodzenia za maj

8.45 - strefa euro - wystąpienie wiceprezesa EBC L. de Guindosa

9.15 - Francja - PMI za VII (wst.)

9.30 - Niemcy - PMI za VII (wst.)

10.00 - strefa euro - PMI za VII (wst.)

10.30 - UK - PMI za VII (wst.)

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

14.00 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane

14.30 - USA - zapasy hurtowników za VI (wst.)

15.45 - Kanada - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

15.45 - USA - PMI za VII (wst.)

16.00 - USA - sprzedaż domów na rynku pierwotnym za VI

22.05 - USA - wystąpienia członkini zarządu Fed M. Bowman i prezes Fed Dallas L. Logan

CZWARTEK, 25 LIPCA

Wyniki: Amazon, AbbVie, Nestle, Roche, Astra Zeneca, Unilever, Honeywell, Sanofi, Starbucks, American Airlines

8.45 - Francja - indeks zaufania biznesu Insee za VII

10.00 - Niemcy - indeks nastrojów biznesu IFO za VII

10.00 - strefa euro - podaż pieniądza M3

13.00 - Ukraina - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

13.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela

14.30 - USA - PKB za II kw. (I odczyt), zamówienia na dobra trwałe za VI (wst.)

17.00 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde

PIĄTEK, 26 LIPCA

Wyniki: 3M, Exxon Mobil, Air Liquide, Colgate-Palmolive, Mercedes Benz

1.30 - Japonia - CPI Tokio za VII

7.00 - Japonia - indeks wyprzedzający koniunktury za V

8.30 - Węgry - bezrobocie za VI

10.00 - strefa euro - oczekiwania inflacyjne za VI

14.30 - USA - dochody, wydatki Amerykanów, deflator PCE za VI

16.00 - USA - indeks zaufania konsumentów U. Michigan za VI (fin.)

19.30 - Francja - ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich

Po zamknięciu rynków przeglądy ratingów: Bułgaria (Moody’s), Czechy (Moody’s), Łotwa (Moody’s), Luxemburg (S&P), Estonia (Fitch), Belgia (DBRS).

(PAP Biznes)

tus/

udostępnij: