Przejdź do treści

udostępnij:

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył 25 lipca postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo (opis)

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył 25 lipca postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - podał kolejowy przewoźnik w komunikacie.

Jak podano, sąd otworzył postępowanie sanacyjne dłużnika i wyznaczył Izabelę Skonieczną-Powałka na zarządcę PKP Cargo.

"Sanacja jest jedyną skuteczną drogą, która daje realną szansę na przetrwanie. Szczególnie w sytuacji braku porozumienia ze stroną społeczną. Sanacja pozwoli na utrzymanie potrzebnych miejsc pracy, przywrócenie konkurencyjności spółki na rynku i jej długoterminowy rozwój" - napisano w komunikacie prasowym.

"Mocno podkreślam, że sanacja to postępowanie uzdrowieniowe. Jednym z jego elementów jest pozyskiwanie nowych zleceń, zwiększenie przychodów i przywrócenie konkurencyjności na bardzo wymagającym rynku kolejowych przewozów towarowych. W czasie trwania postępowania sanacyjnego Spółka PKP Cargo będzie realizowała wszystkie kontrakty i zlecenia. Będzie także uczestniczyła w przetargach i zamówieniach publicznych" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym dr Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP Cargo.

Otwarcie postępowania sanacyjnego wpływa na stosunki pracy – wywołuje w zakresie praw i obowiązków pracowników i pracodawcy takie same skutki jak ogłoszenie upadłości, przy czym uprawnienia syndyka wykonuje zarządca.

Wskazano, że otwarcie postępowania sanacyjnego pozwoli, poprzez zmniejszenie kosztów i inne działania restrukturyzacyjne, osiągnąć równowagę finansową. Wówczas wierzycielom przedstawiona zostanie propozycja układowa, a po jej przyjęciu rozpocznie się spłata zobowiązań.

"Pozytywna decyzja sądu i rozpoczęcie postępowania sanacyjnego daje nam szansę na uratowanie spółki PKP Cargo. Sanacja jest swego rodzaju parasolem ochronnym, który umożliwia porozumienie się z wierzycielami bez presji nagłego postawienia w stan wymagalności wielomilionowych zobowiązań" – powiedział dr Marcin Wojewódka.

W środę zarząd PKP Cargo podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo. Zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30 proc. zatrudnionych w spółce (do 4.142 pracowników) w różnych grupach zawodowych.

PKP Cargo podało wczoraj, że w sytuacji uzyskania pozytywnej decyzji sądu o otwarciu postępowania sanacyjnego, koszty zwolnień grupowych spółka będzie miała możliwość sfinansować z środków z FGŚP.

(PAP Biznes), #PKP

epo/ alk/ asa/

Zobacz także: PKP Cargo SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: