Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Mocne spadki rentowności Treasuries i giełdowych futures po słabych payrolls

Po rozczarowującym raporcie z rynku pracy USA za lipiec, w tym wzroście stopy bezrobocia, bardzo mocne spadki rentowności - blisko 30 pb. dla dwulatek - notują amerykańskie Treasuries, a kontrakty na indeksy na Wall Street pogłębiają wcześniejsze spadki. Inwestorzy obawiają się, że Fed spóźnił się z obniżkami stóp proc.

Kontrakty na DJI tracą 1,3 proc., na S&P500 spadają o 1,7 proc., a na Nasdaq idą w dół o 2,4 proc.

W centrum uwagi rynków jest raport z rynku pracy USA za lipiec, który zaskoczył po negatywnej dla gospodarki stronie. Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu o 114 tys. Oczekiwano zwyżki o 175 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 179 tys., po korekcie z 206 tys. Stopa bezrobocia wzrosła do 4,3 proc. z 4,1 proc., a oczekiwano właśnie 4,1 proc.

To kolejne słabsze dane z USA (w czwartek rozczarowały nowe tygodniowe zasiłki dla bezrobotnych i aktywność w przemyśle wg ISM), po których rynki nabrały obaw, że Fed jest spóźniony z obniżkami stóp procentowych, co może zagrozić scenariuszowi miękkiego lądowania gospodarki USA.

Po danych payrolls rynki wyceniają na ok. 90 proc. 50 pb. obniżki stóp przez Fed we wrześniu i blisko 120 pb. łącznie do końca grudnia. Mocno zniżkują także rentowności Treasuries - o nawet 29 pb. w przypadku 2-latek, a 10-letnie o blisko 20 pb. do tegorocznych minimów 3,79 proc.

Dolar traci względem koszyka 0,6 proc. EUR/USD rośnie o 0,8 proc. do 1,087.

"Słaby raport z rynku pracy jest dobrą wiadomością dla Fed, który czekał na powrót rynku pracy do równowagi, przed potwierdzeniem możliwości obniżki stóp w krótkim terminie" - ocenia Eric Roberts z Fiera Capital.

Prezes Fed Jerome Powell w zasadzie zapowiedział w środę, że we wrześniu obniży stopy procentowe, jeżeli nie będzie negatywnych niespodzianek inflacyjnych. Podkreślił jednocześnie, że obecnie równoważnie traktuje dwie nogi mandatu Fed: inflację oraz pełne zatrudnienie.

Na rynek powróciły spekulacje o spełnieniu się warunków reguły Ch. Sham, która do tej pory trafnie przewidywała recesję w USA. Była ekonomista Rezerwy Federalnej wykazała, że jeżeli trzymiesięczna średnia krocząca stopy bezrobocia rośnie przynajmniej o 0,5 pkt. proc. względem trzymiesięcznego minimum stopy bezrobocia w minionych 12 miesiącach, to może zwiększać się ryzyko recesji. Wskaźnik wynosi po ostatnich danych 0,6 pp.

W handlu przedsesyjnym mocne spadki notują czołowe spółki technologiczne, które rozczarowały inwestorów w czwartek po sesji danymi finansowymi za ubiegły kwartał.

Akcje Amazona traciły przed sesją ponad 8 proc. po tym, jak spółka podała prognozę zysku operacyjnego na bieżący kwartał w przedziale 11,5-15 mld USD wobec oczekiwanych przez rynek 15,7 mld.

Akcje Intela przed otwarciem traciły nawet 22 proc. Producent chipów podał wyniki sprzedaży wyraźnie poniżej konsensusu, ogłosił plany cięcia ponad 15 proc. załogi, nawet 15 tys. osób oraz zawiesił do czasu poprawy cash flow wypłatę kwartalnej dywidendy, którą wypłacał nieprzerwanie od 1992 r.

Walory Snapa nurkują 18 proc., również po słabych wynikach.

Solidne wyniki zaraportował gigant paliwowy Exxon. Kurs pre-market firmy zyskuje niecały 1 proc.

Inna paliwowa spółka Chevron traci pre-market ok. 3 proc. po słabszym od oczekiwań wyniku za II kw. Firma ogłosiła przy okazji plan przeniesienia siedziby spółki do Texasu z Kalifornii, ze względu na trudności regulacyjne w obecnym stanie.

Bieżącą sytuację makro będą mieli okazję po południu i w nocy skomentować członkowie amerykańskiego banku centralnego: prezes FedChicago Austan Goolsbee (godz. 18.00) oraz szef Fed Richmond Tom Barkin (2.30 w Polsce).

O godz. 16.00 z USA napłyną jeszcze wskazania zamówień w przemyśle za czerwiec i końcowy odczyt zamówień na dobra trwałe.

Kwotowanie USD/JPY spada o 1,8 proc. do 147,2, najniżej od marca.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 8 pb. do 2,17 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień zniżkują o 2,2 proc. do 74,7/b, a październikowe futures na Brent idą w dół o 1,8 proc. proc. do 78,1 USD/b. (PAP Biznes)

tus/ asa/

udostępnij: