DZIEŃ NA FX/FI: Podwyższona awersja do ryzyka na rynkach nie sprzyja PLN | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 sie 2024, 09:21

DZIEŃ NA FX/FI: Podwyższona awersja do ryzyka na rynkach nie sprzyja PLN

Wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych, związany z obawami o wystąpienie recesji w USA, może negatywnie wpływać na złotego - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści. W perspektywie najbliższych sesji kurs EUR/PLN może jednak utrzymać się w lokalnym trendzie bocznym między 4,27 a 4,31.

"Sygnały możliwej recesji w USA nie są korzystnym otoczeniem dla walut EM i nie zmienia tego aprecjacja krajowej waluty z piątku, kiedy to PLN umocnił względem dolara, euro i funta. W tym kontekście najbliższe odczyty makro z USA (indeksy ISM i PMI dla usług w poniedziałek) będą istotne dla globalnych nastrojów, a tym samym dla sentymentu względem walut EM" - napisali w raporcie ekonomiści PKO BP.

"Po piątkowej sesji zakładamy utrzymanie kursu EUR/PLN w lokalnym trendzie bocznym między 4,27 a 4,31 w perspektywie najbliższych sesji, jednak otocznie globalne sugeruje, że w nieco dłuższej perspektywie ryzyka wybicia z tego trenu górą są asymetryczne" - dodali.

Zachowanie rynków w samej końcówce ubiegłego tygodnia zdeterminowały wyraźnie niższe od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA okazał się najsłabszy od 2021 r. (114 tys.), a stopa bezrobocia wzrosła do 4,3 proc. - najwyżej od 2,5 roku.

Również ekonomiści Santander BP wskazują, że podwyższona awersja do ryzyka może negatywnie wpływać na złotego.

"Wyższy kurs EUR/USD zwykle jest wsparciem dla walut regionu CEE, ale w obecnej sytuacji ta prawidłowość może być zakłócona, jako że słabszy dolar wyjątkowo idzie w parze z podwyższoną globalną awersją do ryzyka. Kontynuacja przeceny na giełdach i dalsze umocnienie jena ograniczające carry trade mogą negatywnie wpływać na notowania złotego w najbliższym czasie" - napisali ekonomiści.

"Z drugiej strony, ewentualna poprawa nastrojów za sprawą lepszych w danych o niemieckiej produkcji czy usługowego ISM może przynieść pewne odreagowanie" - dodali.

RYNEK DŁUGU

"Zakładamy, że najbliższe dni mogą przynieść korektę stóp rynkowych w górę. Wobec odwołania pierwszego z sierpniowych przetargów obligacji jest szansa na lekkie zawężenie spreadów asset swap, ale zasadniczo podaż obligacji w ujęciu netto w tym miesiącu powinna być dodatnia" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Krzywa swapowa uległa w minionym tygodniu wypłaszczeniu, choć ten ruch wynikał w większym stopniu ze spadku stóp długoterminowych niż wzrostu krótkoterminowych. W najbliższym tygodniu widzimy potencjał do korekty tego ruchu w stronę stromienia krzywej" - dodają.

poniedziałekpiątekpiątek
09:1116:3609:06
EUR/PLN4,31264,28914,2983
USD/PLN3,94733,92943,9839
CHF/PLN4,6514,56774,5697
EUR/USD1,09261,09151,0787
DS07264,75*4,764,85
PS07295,01*5,015,13
DS10345,16*5,185,31

*dane z 02.08.2024

(PAP Biznes)

pat/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost