DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą sesję na mocnych plusach, na Wall Street przeważa optymizm | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 sie 2024, 18:15

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą sesję na mocnych plusach, na Wall Street przeważa optymizm

Po wahaniach w trakcie sesji europejskie giełdy zakończyły dzień na mocnych plusach; w pierwszych godzinach handlu na Wall Street również przeważają wzrosty. Mocne odbicie amerykańskich indeksów podczas ostatniej sesji i gołębie sygnały ze stronu Banku Japonii pomogły poprawić nastroje na globalnych rynkach finansowych. Ropa WTI na NYMEX zyskuje ponad 3 proc.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 2,03 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 1,50 proc., francuski CAC 40 wzrósł o 1,91 proc., a brytyjski FTSE zwyżkował o 1,75 proc.

Mocne odbicie na Wall Street podczas ostatniej sesji, które przerwało trzydniowe pasmo spadków, pomogło poprawić globalne nastroje na rynkach finansowych. Dow Jones Industrial na zamknięciu we wtorek wzrósł o 0,76 proc., S&P 500 zyskał na koniec dnia 1,04 proc., a Nasdaq Composite wzrósł o 1,03 proc.

W środę po pierwszych godzinach handlu w USA również przeważają pozytywne nastroje - ok. godz. 18.00 indeks S&P500 rośnie o 1,3 proc., Nasdaq Comp. zyskuje 1,2 proc., a DJI idzie w górę o 0,7 proc.

Optymizm na rynkach wsparły też "gołębie" sygnały ze strony Banku Japonii (BoJ).

Wicegubernator BoJ, Shinichi Uchida, powiedział, że bank nie podwyższy stóp procentowych, jeśli sytuacja na rynkach finansowych i kapitałowych będzie niestabilna. Uchida wskazał, że władze Boj mogą poczekać, aż sytuacja się uspokoi, zanim podejmą decyzję o podwyższeniu kosztu kredytu.

Tymczasem w Europie bank centralny Rumunii (NBR) nieoczekiwanie obniżył główną stopę procentową o 25 pb. do 6,50 proc. Większość (12 z 20) ankietowanych przez agencję Bloomberg analityków oczekiwało, że bank utrzyma stopy procentowe bez zmian, pozostali spodziewali się cięcia o 25 pb.

W komunikacie NBR wskazał na "znaczną poprawę krótkoterminowych perspektyw dla inflacji", ostrzegając jednocześnie przed "wciąż podwyższoną niepewnością, związaną z prognozami w dłuższym horyzoncie".

"Zaktualizowana projekcja z sierpniowego raportu o inflacji wskazuje na przesunięcie w dół ścieżki inflacji, w szczególności w krótkim okresie, co będzie sprzyjać łagodniejszej polityce pieniężnej. Spodziewamy się, że do końca roku NBR może dokonać jeszcze jednej obniżki, a główna stopa osiągnie poziom 6,25 proc." - prognozują ekonomiści PKO BP.

Na rynku walutowym EUR/USD pozostaje bez większych zmian przy poziomie 1,0925. Kwotowanie USD/JPY rośnie o 1,4 proc. do 147,4.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 3,2 proc. do 75,6 USD za baryłkę, a Brent na ICE zyskuje 2,8 proc. do 78,6 USD.

Amerykański Departament Energii (DoE) podał w środę, że zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 3,73 mln baryłek, czyli o 0,86 proc., do 429,32 mln baryłek.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,34 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 225,1 mln baryłek, a rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,95 mln baryłek, czyli o 0,75 proc., do 127,8 mln baryłek. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości