Zysk netto Asbisu spadł w II kw. do 6,1 mln USD, spółka mówi o niezwykle trudnym otoczeniu
Zysk netto Asbisu spadł w drugim kwartale 2024 roku do 6,1 mln USD wobec 11,2 mln USD zysku rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie. Asbis mówi o niezwykle trudnym otoczeniu rynkowym, ale liczy, że w drugiej połowie roku nastąpi odwrócenie trendu.
"Biorąc pod uwagę niezwykle trudne otoczenie rynkowe, oceniamy II kwartał 2024 r. i I półrocze 2024 r. jako, do pewnego stopnia, udane. Jesteśmy przekonani, że w drugiej połowie 2024 roku nastąpi odwrócenie trendu, co pozwoli nam zrealizować nasze prognozy" - napisano w komentarzu do wyników Asbisu.
"Widzimy już pozytywny wpływ z RPA, gdzie w lipcu odnotowaliśmy znacznie wyższą sprzedaż. Bardzo liczymy również na Breezy, który rozwija się dynamicznie" - dodano.
W 2024 r. głównym celem Asbisu jest utrzymanie, a nawet wzmocnienie udziałów na głównych rynkach, czyli w regionach Europy Środkowo-Wschodniej i WNP.
Przychody grupy Asbis w drugim kwartale wyniosły 645,9 mln USD (spadek o 4,2 proc. w porównaniu z II kwartałem 2023 r.).
Marża zysku brutto wyniosła 7,97 proc wobec 8,04 proc. w II kw. 2023 r.
EBITDA grupy spadła do 17,5 mln USD wobec 23,2 mln USD rok wcześniej. Zysk operacyjny (EBIT) spadł o 28,1 proc. i wyniósł 15,3 mln USD w porównaniu do 21,3 mln USD w II kw. 2023 r.
Zysk netto wyniósł 6,1 mln USD w porównaniu do 11,2 mln USD w II kw. 2023 r.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy spodziewali się, że w drugim kwartale Asbis miał 646-698 mln USD przychodów, 19,5-21,3 mln USD wyniku EBITDA oraz 8,6-9,8 mln USD zysku netto,
W całym pierwszym półroczu 2024 r. Asbis wygenerował przychody w wysokości 1.359,1 mln USD (spadek o 2,7 proc. rok do roku) i osiągnął zysk netto po opodatkowaniu w wysokości 20,1 mln USD w porównaniu do 28,6 mln USD w analogicznym okresie ubiegłego roku.
EBITDA grupy w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku wyniosła 44,082 mln USD w porównaniu do 53,779 mln USD w I półroczu 2023.
Jak podała spółka, przedaż netto w drugim kwartale spadła rok do roku głównie z powodu niższej sprzedaży w regionie WNP. Regiony WNP i Europy Środkowo-Wschodniej zachowują największy udział w przychodach Grupy.
Zarząd Asbisu w komentarzu do wyników wskazuje, że przez lata drugi kwartał roku był historycznie najsłabszym kwartałem w branży IT.
"Po solidnych wynikach pierwszego kwartału, udało nam się osiągnąć zadowalające poziomy przychodów i rentowności w drugim kwartale pomimo wszystkich wyzwań, z którymi musieliśmy się zmierzyć na wielu naszych rynkach, zwłaszcza w Kazachstanie i na Ukrainie" - napisano.
W Kazachstanie głównym problemem, z jakim musiała zmierzyć się spółka, był nielegalny handel produktami pochodzącymi od nieoficjalnych dystrybutorów i z nieoficjalnych kanałów, podczas gdy na Ukrainie nasilenie działań wojennych negatywnie wpływało na działalność Asbisu.
Na Słowacji, trzecim co do wielkości rynku Asbisu, wydatki z funduszy UE na IT zostały zakończone, co przełożyło się na niższe przychody z tego kraju.
"Przeciwieństwem do wymienionych powyżej rynków jest Polska, jak i inne mniejsze rynki naszej działalności, na których odnotowaliśmy solidne dwucyfrowe, a w niektórych przypadkach trzycyfrowe wzrosty w drugim kwartale 2024 r., co pozytywnie nastraja nas do ich rozwoju" - napisano w komentarzu.
Silny wzrost sprzedaży Asbis odnotował w takich krajach jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Niemcy, Polska, Azerbejdżan i Holandia.
W drugim kwartale 2024 r. wiele linii produktów Asbisu odnotowało spadek w ujęciu rok do roku. W rezultacie łączne przychody ze sprzedaży wszystkich linii produktów w pierwszym półroczu 2024 r. były niższe niż w analogicznym okresie 2023 r.
(PAP Biznes), #ASBpr/