Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street małe zmiany u progu nowego tygodnia

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Inwestorzy czekają na środową publikację danych o inflacji w lipcu.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,36 proc., do 39.357,01 pkt.

S&P 500 nie zmienił się na koniec dnia i wyniósł 5.344,39 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,21 proc. i jest na poziomie 16.780,61 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,94 proc. do 2.060,80 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 1,96 proc., do 20,77 pkt.

"Jesteśmy optymistami, że 5 sierpnia krótkoterminowe dno zostało ustanowione lub zbliżyło się do jego wprowadzenia" – powiedziała Lori Calvasina, szefowa globalnej strategii akcji RBC Capital Markets, zauważając, że ważne poziomy techniczne zostały utrzymane po wyprzedaży indeksu S&P 500 w zeszłym tygodniu.

„Emocje są wysokie, a wahania na rynku mają tendencję do rozprzestrzeniania się, więc nie byłabym zaskoczona, gdybyśmy mieli kolejny tydzień perturbacji. Inwestorzy zaczynają przygotowywać się na recesję, mimo że kryzys jeszcze się nie zmaterializował. Strach często działa na naszą korzyść jako inwestorów giełdowych" - powiedziała Callie Cox, główna strateg rynkowa w Ritholtz Wealth Management, w wywiadzie dla CNBC.

Więcej rajdów ulgi wydaje się możliwych, jeśli dane ekonomiczne się utrzymają, a sektory wrażliwe na stopy procentowe mogą nadal przewodzić wzrostom na rynku” – dodała.

Na rynkach rozpoczyna się tydzień z publikacją wielu ważnych wskaźników makro z USA, które dostarczą graczom głębszego wglądu w kondycję tej największej gospodarki na świecie.

W środę o godz. 14.30 czasu polskiego opublikowany zostanie wskaźnik CPI w USA za lipiec, a analitycy spodziewają się wzrostu zarówno głównego indeksu, jak i bazowego CPI o 0,2 proc. mdm.

„Kolejna seria dobrych danych inflacyjnych może pomóc uspokoić obawy, że Fed mógł pozostawać w tyle za danymi. Inwestorzy wyciągnęli pochopne wnioski na temat gospodarki, a teraz przeanalizują nową partię danych, aby ocenić, jak uzasadniona była ta ostatnia wyprzedaż” – powiedziała Callie Cox z Ritholtz Wealth Management.

Rynki pieniężne w pełni wyceniają obniżkę kosztu pieniądza przez Fed w przyszłym miesiącu, a do końca roku - łagodzenie o 100 pb. Z kolei w strefie euro analitycy spodziewają się cięcia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny raz na kwartał do końca 2025 r.

Większość akcji spółek o wysokiej kapitalizacji i wzrostowych lekko zwyżkowała, a Nvidia zyskała ponad 4 proc.

Tesla, producent samochodów elektrycznych, straciła na koniec dnia ponad 1 proc.

Akcje Starbucks wzrosły o 2,5 proc. po doniesieniach, że inwestor Starboard Value, który posiada udziały w spółce, chce, aby firma podjęła kroki w celu poprawy wyceny akcji.

Robinhood Markets zyskał 3,5 proc. po tym, jak Piper Sandler podniósł rekomendację dla akcji do „przeważaj” z „neutralnie”, podnosząc również cenę docelową.

KeyCorp zyskał 9 proc. po tym, jak kanadyjski Scotiabank kupił mniejszościowy udział w amerykańskim regionalnym pożyczkodawcy w transakcji o wartości 2,8 mld USD.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 2,91 proc. do 79,75 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 2,98 proc. do 82,03 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

udostępnij: