Grupa Azoty ZAK zakończyła agendę badawczą przewidzianą dla Centrum Badań i Rozwoju na lata 2018-2024
W Centrum Badań i Rozwoju Grupy Azoty ZAK zakończono agendę badawczą przewidzianą na lata 2018-2024. Tym samym w kędzierzyńskiej spółce Grupy Azoty zrealizowany został projekt pod pełną nazwą „Utworzenie Centrum Badań i Rozwoju w zakresie opracowywania wysoko zaawansowanych substancji chemii tworzyw sztucznych”. W ramach agendy badawczej wykonano dwa zadania stanowiące istotne wsparcie dla Segmentu Oxoplast.
Pierwszym z nich jest opracowywanie plastyfikatorów o nowych cechach – estrów kwasów karboksylowych lub polikarboksylowych z wyższymi alkoholami lub związkami polihydroksylowymi. Drugie zadanie to wykonanie i zbadanie mieszanek polimerów z udziałem różnego typu plastyfikatorów, zwłaszcza opracowanych w ramach pierwszego zadania badawczego.
W 2016 roku, jako ówczesny Prezes Grupy Azoty ZAK, podpisałem wniosek o dofinansowanie na realizację CBR I. Dziś, po ponad pięciu latach od uruchomienia Centrum, i po upływie tzw. okresu trwałości oraz osiągnięciu założonych wskaźników, możemy mówić o formalnym zakończeniu projektu. Uruchomienie Centrum Badań i Rozwoju znacząco poszerzyło wachlarz możliwości spółki w obszarze B+R, wzbogaciło infrastrukturę badawczą i wzmocniło kadrę naukową. Powstałe zaplecze umożliwia przygotowywanie próbek - mieszanek tworzyw z plastyfikatorami oraz poddawanie ich specjalistycznym badaniom. Jestem przekonany, że to projekt, dzięki któremu będziemy zwiększać konkurencyjność segmentu Oxoplast na poszczególnych rynkach, zgodnie z założeniami strategicznych kierunków badawczych – mówi Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Adam Leszkiewicz.
Infrastruktura badawcza, którą dysponujemy w Grupie Azoty ZAK pozwala nam rozwijać portfolio produktowe i odpowiadać na oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów. Mamy konkretne założenia w obszarze udoskonalania naszych produktów, a zaplecze badawcze i wykwalifikowana kadra wzmacniają nasz potencjał w zakresie wyznaczania trendów dla Segmentu Oxoplast – podkreśla Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK Mirosław Ptasiński.
Całkowity koszt projektu wyniósł 10,8 mln zł, z czego 2,5 mln zł pozyskano w ramach dofinansowania, udzielonego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Kontynuację CBR I stanowi projekt z dofinansowaniem zewnętrznym: Centrum Innowacji Grupy Azoty ZAK, w wyniku którego w 2022 r. oddano do użytku Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR II). Zakończenie okresu trwałości tego projektu przypada na 2028 r.
O Grupie Azoty:
Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to spółka należąca do Grupy Kapitałowej Grupy Azoty, producent nawozów azotowych odznaczających się doskonałymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex™, Oxofine™ i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe. Świadczy usługi laboratoryjne, a także realizuje projekty innowacyjne oraz inwestycje zwiększające efektywność energetyczną, w tym wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Źródło: Spółka, #ATT