Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie rosną; indeksy w Azji głównie na minusach

Kontrakty w Europie rosną, a w Azji przeważają spadki indeksów. Inwestorzy czekają na wystąpienie prezesa Fedu w piątek, by ponownie ocenić perspektywy dla stóp procentowych.

Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,1 proc., na FTSE 100 idą w górę o 0,48 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,18 proc., a na DAX zyskują 0,14 proc.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,46 proc. W Chinach indeks SSEC traci 0,09 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zniżkuje o 0,4 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł o 0,08 proc. W Indiach indeks Sensex zwyżkuje o 0,06 proc.

Uwaga uczestników rynku skupiona jest w piątek na corocznych obradach bankierów centralnych w amerykańskim kurorcie w Jackson Hole (Wyoming), gdzie o 16.00 czasu polskiego wystąpienie ma prezes Fed Jerome Powell.

Kontrakty na stopę funduszy federalnych w USA wskazują na prawdopodobieństwo obniżek stóp proc. na trzech pozostałych w tym roku posiedzeniach Fedu, wskazując na jedną obniżkę o 50 pb. na jednym z posiedzeń.

Prezes Bank of Kansas City Jeffrey Schmid powiedział, że chce zobaczyć więcej danych, zanim poprze cięcia.

Jego odpowiedniczka z Bostonu Susan Collins powiedziała, że stopniowe, metodyczne tempo w przypadku obniżek stóp proc. prawdopodobnie będzie odpowiednie.

Robert Carnell, szef ds. badań w regionie Azji i Pacyfiku w ING, zauważył, że przemówienie Powella nadal może wzmocnić lub rozczarowywać rynki, biorąc pod uwagę ceny rynkowe.

„Ze względu na to, że każda możliwa decyzja odbiegająca od wycen rynkowych będzie opierać się na nieznanych jeszcze danych, trudno sobie wyobrazić, aby Powell mógł zobowiązać się do czegoś więcej niż pewnego rodzaju łagodzenia polityki we wrześniu, a nawet wtedy, tylko pod warunkiem, że nie wystąpią wpadki z danymi” — powiedział Carnell.

W Azji dane z Japonii wykazały, że inflacja bazowa w kraju wyniosła 2,8 proc. w lipcu, bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Inflacja bazowa, która wyklucza ceny żywności, wyniosła 2,7 proc., zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez Reutersa i była wyższa od czerwcowego odczytu na poziomie 2,6 proc.

Wskaźnik inflacji bazowej, który wyklucza ceny zarówno żywności, jak i energii i jest śledzona przez Bank Japonii, wyniosła 1,9 proc. w lipcu z 2,2 proc. w czerwcu.

Prezes Banku Japonii Kazuo Ueda powiedział w piątek w parlamencie krajowym, że bank centralny zachowa wysoką czujność w odniesieniu do ruchów rynkowych, dodając, że rynki pozostają niestabilne.

Krishna Bhimavarapu, ekonomistka w State Street Global Advisors, powiedziała, że silniejszy jen i ponowne wprowadzenie subsydiów energetycznych spowolni dynamikę inflacji w krótkim okresie.

„Jeśli dane będą się rozwijać zgodnie z naszymi oczekiwaniami, może to oznaczać, że kolejna podwyżka stóp procentowych Banku Japonii może nastąpić dopiero w grudniu, ponieważ obawy o szybki wzrost inflacji nieco osłabną” – powiedziała.

Chiński gigant technologiczny Alibaba Group poinformował w komunikacie, że przekształci swoją ofertę wtórną w Hongkongu w ofertę podstawową, dzięki czemu firma będzie notowana podwójnie zarówno w Hongkongu, jak i w Nowym Jorku.

„Nasza dobrowolna konwersja na podwójną ofertę podstawową nie wiąże się z żadną emisją nowych akcji czy pozyskiwaniem funduszy” — podano.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,43 proc., do 40.712,78 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,89 proc. i wyniósł 5.570,64 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 1,67 proc. i jest na poziomie 17.619,35 pkt.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,25 proc. do +0,55 proc.

Dolar osłabia się o 0,14 proc. wobec koszyka walut do 101,36 pkt.

Kwotowanie USD/JPY osłabia się o 0,38 proc. do 145,79.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują o 0,04 proc. do 73,04 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent rosną o 0,04 proc. do 77,25 USD/b. (PAP Biznes)

kek/ ana/

udostępnij: