Przejdź do treści

udostępnij:

Creotech Instrument ma istotne problemy z łącznością z satelitą EagleEye

Creotech Instrument zidentyfikował istotne problemy z łącznością dwustronną z satelitą EagleEye, skutkujące brakiem możliwości odbierania danych telemetrycznych z satelity - poinformowała spółka. Problemy te uznano w wyniku analizy przeprowadzonej 25 sierpnia za trwałe.

"Zidentyfikowano dwa najbardziej prawdopodobne powody ich wystąpienia - niedokładność w określeniu pozycji satelity, skutkującą błędnym pozycjonowaniem anteny naziemnej służącej do komunikacji lub niedobór mocy elektrycznej na satelicie. Po zidentyfikowaniu problemów, dla obu scenariuszy wprowadzane są aktualnie środki naprawcze" - napisano w komunikacie Creotech Instrument.

 

Z kolei spółka Scanway poinformowała, że żadne ze zdefiniowanych przez Creotech problemów nie wynikają z wadliwego działania teleskopu SOP200 dostarczonego do misji EagleEye przez Scanway.

 

Według posiadanych informacji przez Scanway, teleskop SOP200 nie został jeszcze uruchomiony.

 

"W przypadku permanentnego braku łączności z satelitą oznaczać to będzie brak walidacji działania teleskopu w warunkach kosmicznych. Zaistniała okoliczność nie będzie jednak skutkowała dla Scanway żadnymi konsekwencjami finansowymi ze strony osób trzecich" - napisano w komunikacie Scanway.

 

Satelita EagleEye został stworzony przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, którego liderem jest Creotech Instruments, a członkami firma Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

Creotech odpowiadał za budowę platformy satelitarnej nazwanej HyperSat (to na niej umieszczane są wszystkie komponenty), a także za integrację satelity.

 

Scanway zbudował teleskop, który z wysokości ok. 350 km miał przyglądać się powierzchni Ziemi. CBK PAN opracowało komputer obsługujący teleskop i algorytmy kontrolujące satelitę.

 

EagleEye został wyniesiony na orbitę okołoziemską przez rakietę Falcon 9 w połowie sierpnia wraz z 115 innymi ładunkami.

 

Start satelity EagleEye to jedna z potencjalnie czterech misji kosmicznych z udziałem Scanway w tym roku. Pierwszą był lot zestawu kamer na rakiecie Ariane 6 w dniu 9 lipca br. (misja zakończona sukcesem - potwierdzony flight heritageproduktu SCS w rakietach nosnych - Scanway Camera System), a w oczekiwaniu na start są misje XD i OTTER z obiektywami SOP 20f i SOP 1U/65, które według szacunków koordynatorów misji powinny mieć miejsce w czwartym kwartale 2024 roku.

(PAP Biznes), #CRI

 

pr/

Zobacz także: Creotech Instruments SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: