Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie indeksy z wyraźymi wzrostami; rynki czekają na dane o inflacji

Indeksy giełdowe w Europie notują wyraźne wzrosty, podobnie jak kontrakty w USA. Rynki czekają na piątkowe dane inflacyjne ze strefy euro i USA, które wskażą dalszy kierunek polityki monetarnej banków centralnych. Dolar osłabia się.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 0,33 proc.

FTSE 100 rośnie o 0,57 proc., CAC 40 zwyżkuje o 0,41 proc., a DAX zyskuje 0,37 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,09 proc. do +0,25 proc.

Inwestorzy czekają na kluczowe dane gospodarcze z Niemiec i Hiszpanii w tym tygodniu, w tym piątkowe dane o inflacji w Unii Europejskiej, aby uzyskać sygnały dotyczące ścieżki polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. W piątek zostanie opublikowany także deflator PCE.

Ekonomiści przewidują, że indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą z wyłączeniem żywności i energii - preferowana przez Fed miara inflacji bazowej - wzrośnie w lipcu o 0,2 proc. drugi miesiąc z rzędu. Spowodowałoby to spadek trzymiesięcznej annualizowanej stopy inflacji bazowej do 2,1 proc., czyli nieco powyżej celu banku centralnego wynoszącego 2 proc.

„W tygodniu mniej istotnych danych makro, europejskie akcje będą prawdopodobnie bardziej niż zwykle napędzane przez wydarzenia w USA. W tym kontekście nadal jesteśmy przekonani, że Nvidia przekroczy oczekiwania, ale wszelkie oznaki słabości w danych liczbowych mogą doprowadzić do pogorszenia sytuacji nie tylko amerykańskich akcji spółek technologicznych, ale także europejskich spółek technologicznych” - powiedział Joachim Klement, strateg Panmure Liberum.

Europejski benchmark giełdowy Stoxx 600 zbliża się do rekordowego poziomu po gołębich sygnałach Fedu dotyczących perspektyw stóp procentowych. Mimo to inwestorzy pozostają defensywni, a akcje sektora opieki zdrowotnej i ubezpieczeń należą do najbardziej preferowanych sektorów, podczas gdy motoryzacja i górnictwo pozostają w tyle.

Tymczasem dane pokazały, że ceny w brytyjskich sklepach spadły w ujęciu rocznym w tym miesiącu po raz pierwszy od października 2021 roku.

Nastąpiło to po tym, jak Bank Anglii obniżył stopy procentowe z 16-letnich maksimów na początku tego miesiąca. Inwestorzy spodziewają się co najmniej jeszcze jednej obniżki o ćwierć punktu procentowego do końca roku.

Akcje Bunzl zwyżkują o 9,02 proc. po tym, jak brytyjskia spółka przemysłowa podniosła roczną skorygowaną prognozę zysku operacyjnego.

Akcje Daimler Truck tracą 1,13 proc. po tym, jak Goldman Sachs obniżył rekomendację dla akcji do "neutralnej" z "kupuj".

Flughafen Zuerich spada o 3,9 proc. po tym, jak operator szwajcarskiego lotniska nie sprostał oczekiwaniom dotyczącym marży za pierwsze półrocze.

Associated British Foods idzie w dół o 2,86 proc. po tym, jak Deutsche Bank obniżył rekomendację dla akcji do "sprzedaj" z "kupuj".

Santander zyskuje 2,55 proc. po tym, jak hiszpański bank uruchomił program skupu akcji własnych o wartości 1,525 mld EUR.

Ryanair zwyżkuje o 5,3 proc. po tym, jak dyrektor generalny linii lotniczej Michael O'Leary powiedział, że firma nie widzi już ryzyka dwucyfrowych spadków procentowych średnich cen biletów tego lata.

Dolar osłabia się o 0,03 proc. wobec koszyka walut do 100,83 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,11 proc. do 1,1173.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,4 proc. do 145,10.

Kurs funta zwyżkuje o 0,24 proc. wobec dolara do 1,3219.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 0,59 proc. do 76,95 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent idą w dół o 0,45 proc. do 81,06 USD/b. (PAP Biznes)

mik/ kek/ ana/

udostępnij: