Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy w górę

Na europejskich giełdach główne indeksy idą w górę i są blisko najwyższych poziomów od połowy lipca. Inwestorzy z zapartym tchem czekają na wyniki spółki Nvidia Corp., która poda je w środę po zamknięciu sesji w USA. Na rynku walutowym USD zyskuje do euro i JPY - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,19 proc. Najmocniej zwyżkują spółki z branży technologicznej i ubezpieczeniowej. Słabo radzą sobie firmy wydobywcze.

FTSE 100 zyskuje 0,03 proc.

CAC 40 jest wyżej o 0,26 proc.

DAX idzie w górę o 0,41 proc.

Stadler Rail traci 5,8 proc. Szwajcarski producent pociągów opublikował rozczarowujące wyniki, które nie przyniosły oczekiwanych przychodów, EBIT i wolnych przepływów pieniężnych.

GSK zyskuje 2,5 proc. po korzystnym stanowisku Sądu Najwyższego Delaware w sprawie sporu z firmą Zantac.

Inwestorzy czekają na wyniki spółki Nvidia Corp., której akcje są najbardziej wpływowe na świecie. Firma wyznaczy ton dla ryzykownych aktywów dla globalnych rynkach.

Inwestorzy przygotowują się na duże wahania kursu akcji Nvidii - w dniu następującym po publikacji wyników - jak wskazują opcje - zmiany mogą wynieść prawie 10 proc. - w obu kierunkach.

Analitycy prognozują, że Nvidia - gigant w produkcji układów scalonych - oszacuje wzrost przychodów w III kw. na ponad 70 proc. Niektórzy oceniają, że może to być jeszcze mocniejszy wzrost.

Każde rozczarowanie z pewnością wstrząśnie rynkami, biorąc pod uwagę "ciężar" akcji Nvidii w amerykańskich indeksach.

"Trudno sobie wyobrazić bardziej wyczekiwany zestaw wyników finansowych niż Nvidia, a na rynkach jest wyczuwalne poczucie niepokoju" - mówi Neil Birrell, dyrektor ds. inwestycji w Premier Miton Investors.

"Nie ma wątpliwości, że indeksy będą napędzane przez sektor technologiczny, +na dobre lub na złe+, w ciągu najbliższych kilku dni, w zależności od tego, co poda Nvidia. To +jedyna gra w mieście+ w tej chwili" - podkreśla.

Kurs akcji Nvidii wzrósł w tym roku o ok. 160 proc. i o 1.000 proc. wobec najniższego "niedźwiedziego" poziomu zanotowanego w październiku 2022 r.

Tymczasem analitycy wskazują, że europejskie wskaźniki giełdowe odrobiły wcześniejsze spadki w tym miesiącu na fali optymizmu, że Fed przygotowuje się do luzowania polityki pieniężnej, a gospodarka amerykańska może uniknąć recesji.

Stoxx 600 jest obecnie tylko ok. 1 proc. poniżej swojego rekordowego poziomu z maja tego roku.

Wkrótce rozpocznie się jednak wrzesień, a wskaźnik spadał w tym miesiącu średnio o 1,9 proc. w ciągu ostatnich 5 lat, co jest największą zniżką tego indeksu w ciągu miesiąca.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 144,51 za 1 USD, niżej o 0,4 proc.

Euro jest po 1,1153 USD, w dół o 0,3 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,83 proc.

Złoto w dostawach spot zniżkuje o 0,6 proc. do 2.509,79 USD za uncję.

Bitcoin idzie w dół o 4,2 proc. do 59.226,28 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX zyskuje 0,03 proc. do 75,55 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,04 proc. do 79,58 USD. (PAP Biznes)

aj/ osz/

udostępnij: