Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie indeksy nieznacznie się wahają

Na europejskich giełdach główne indeksy wahają się w wąskim przedziale. Inwestorzy czekają na dane z amerykańskiego rynku pracy w sierpniu, które mogą zadecydować o skali luzowania polityki pieniężnej w USA. Na razie gracze oceniają dobre dane makro z niemieckiej gospodarki. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro i JPY - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,05 proc.

FTSE 100 zyskuje 0,05 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,19 proc.

DAX idzie wyżej o 0,09 proc.

Inwestorzy czekają na piątkowe dane z amerykańskiej gospodarki - o zatrudnieniu w sierpniu. Mogą one dać sygnał co do skali luzowania polityki pieniężnej przez Fed na najbliższym posiedzeniu banku.

Fed ma zacząć obniżać stopy procentowe już w tym miesiącu, więc miesięczne dane z rynku pracy w USA, pomogą określić, jak duży może być to ruch, o 25 pb. czy nawet 50 pb.

Prezes Fed Jerome Powell dał rynkom jasno do zrozumienia, że Fed jest teraz bardziej zaniepokojony ryzykiem dla rynku pracy niż inflacją.

Tymczasem dobre dane makro płyną z największej gospodarki w Europie.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w lipcu o 2,9 proc. mdm, a analitycy spodziewali się, że spadną one o 1,7 proc., wobec +4,6 proc. miesiąc wcześniej.

W ujęciu rdr zamówienia w przemyśle Niemiec wzrosły o 3,7 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 11,2 proc. Tu analitycy prognozowali: -1,9 proc.

To drugi miesiąc z rzędu, gdy zamówienia mdm wzrosły i, jak wskazują analitycy, rzadka dobra wiadomość dla niemieckiego ważnego sektora produkcyjnego.

Niemieccy statystycy podali, że wzrost wskaźnika nastąpił na skutek zamówień na duża skalę.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 143,64 za 1 USD, stabilnie.

Euro jest po 1,1081 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,76 proc., bez zmian.

Złoto w dostawach spot zyskuje 0,4 proc. i kosztuje 2.505,70 USD za uncję.

Bitcoin tanieje o 1,5 proc. do 57.200,93 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,55 proc. do 69,58 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,58 proc. do 73,12 USD. (PAP Biznes)

aj/ asa/

udostępnij: