Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie indeksy spadają na głównych rynkach akcji

Na europejskich giełdach główne indeksy spadają po rozpoczęciu czwartkowego handlu. Inwestorzy są w "trybie oczekiwania" na dane z amerykańskiego rynku pracy w sierpniu, które mogą zadecydować o skali luzowania polityki pieniężnej w USA. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,30 proc.

FTSE 100 traci 0,19 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,50 proc.

DAX idzie w dół o 0,28 proc.

AB Food traci 4,4 proc. po aktualizacji danych o tradingu.

Tomra spada o 5,6 proc. po ogłoszeniu przez spółkę nowych wytycznych finansowych.

Bakkavor zyskuje 3,9 proc. w reakcji na podwyższenie rocznych prognoz.

Analitycy oceniają, że światowe rynki akcji prawdopodobnie będą kontynuować słabość, bo inwestorzy są w "trybie wyczekiwania" na piątkowe dane z amerykańskiej gospodarki - o zatrudnieniu w sierpniu. Mogą one dać sygnał co do skali luzowania polityki pieniężnej przez Fed na najbliższym posiedzeniu banku.

Fed ma zacząć obniżać stopy procentowe już w tym miesiącu, więc miesięczne dane z rynku pracy w USA, pomogą określić, jak duży może być to ruch, o 25 pb. czy nawet 50 pb.

Prezes Fed Jerome Powell dał rynkom jasno do zrozumienia, że Fed jest teraz bardziej zaniepokojony ryzykiem dla rynku pracy niż inflacją.

"Uważamy, że scenariusz +miękkiego lądowania+ w amerykańskiej gospodarce jest nadal +nienaruszony+, ale zdajemy sobie sprawę, że kolejne 2-3 miesiące mogą być trudnym czasem dla rynków" - powiedział w Bloomberg TV Eddy Loh, dyrektor ds. inwestycji w Maybank Group Wealth Management.

"Jeśli Fed obniży stopy procentowe o 50 pb., rynek może to odebrać jako coś negatywnego, ponieważ będzie to oznaczać, że Fed +coś+ (niepokojącego) widzi w gospodarce" - dodał.

Rynki wcześniej w tym tygodniu zareagowały dużą nerwowością na wskaźniki gospodarcze z USA, a wśród inwestorów narastają wątpliwości co do możliwości zaaranżowania przez Fed "miękkiego lądowania" amerykańskiej gospodarki.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 143,43 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc.

Euro jest po 1,1079 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,76 proc., bez zmian.

Złoto w dostawach spot zyskuje 0,1 proc. i kosztuje 2.498,25 USD za uncję.

Bitcoin tanieje o 1,4 proc. do 57.233,15 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,22 proc. do 69,35 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,23 proc. do 72,87 USD. (PAP Biznes)

aj/ asa/

udostępnij: