Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA FX/FI: Najbliższe dni nie powinny przynieść przełomu w wycenie złotego

Najbliższe dni nie powinny przynieść przełomu w wycenie złotego wobec euro; rynek będzie czekał na decyzję EBC i dane o inflacji z USA, jednak wydarzenia te nie powinny znacząco wpłynąć na notowania - ocenia ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Decydujące dla kierunku zmian pary USD/PLN będzie kształtowanie się eurodolara.

"Krótkoterminowy – zawężony w stosunku do nadrzędnego przedziału 4,24–4,31 – zakres wahań kursu EUR/PLN ma się dobrze. Złoty utrzymuje swoją niską zmienność nawet w obliczu dość istotnych zmian rynków zewnętrznych. W zakończonym tygodniu amplituda wahań eurodolara przekroczyła 1,1 proc., a pary EUR/PLN ledwie wyniosła 0,3 proc. Istotnego wpływu na wartość polskiej waluty nie miały zarówno komentarze prezesa NBP, który podsumował wrześniowe posiedzenie RPP, jak i dane z amerykańskiego rynku pracy będące dla inwestorów globalnych najważniejszą publikacją ostatnich dni" - napisał w raporcie ekonomista.

"Trudno zatem oczekiwać, by ten tydzień miał przynieść przełom w wycenie złotego. Od strony makroekonomicznej dominować będzie oczekiwanie na decyzję EBC (czwartek) oraz amerykańską inflację CPI (środa). W naszej ocenie nie będą to jednak wydarzenia mogące w istotny sposób przekładać się na wartość złotego" - dodał.

Jak zaznacza ekonomista, niewiadomą pozostaje wynik wtorkowej debaty prezydenckiej w USA.

"W sytuacji gdyby zwiększyła ona szanse D. Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych liczylibyśmy się z dalszym umocnieniem dolara. Mógłby to być czynnik zwiększający presję na test górnego ograniczenia kanału EUR/PLN tj. poziom 4,31" - napisał Sutowicz.

"Podsumowując to nie powinien być tydzień znaczących zmian wartości złotego, a jakiekolwiek ruchy pary EUR/PLN zapewne nie wykroczą poza obowiązujący obraz techniczny" - dodał.

Ekonomista wskazuje, że niewielkie oczekiwane zmiany kursu EUR/PLN sprawią, że decydujące dla kierunku zmian pary USD/PLN będzie kształtowanie się eurodolara.

"W naszej ocenie aktywa dolarowe wrażliwe będą przede wszystkim na wynik debaty prezydenckiej (Trump – Harris) oraz dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych. Uważamy, iż dolar może nieco zyskiwać na wartości, choć uzależnione to będzie przede wszystkim od wspomnianej debaty wyborczej" - napisał w raporcie Sutowicz.

"Przechylenie się szali prawdopodobieństwa na stronę D. Trumpa sprzyjałoby umocnieniu dolara. Podtrzymujemy przy tym naszą ocenę z poprzedniego tygodnia, iż na gruncie technicznym dotarcie do okolic 3,80 PLN za USD tj. 3-letniego minimum wyraźnie studzi potencjał do kontynuacji spadków" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"W naszej ocenie zarówno czynniki zewnętrzne (w scenariuszu bazowym zakładamy cięcie stóp procentowych w strefie euro o 25 pkt. baz. i brak jednoznacznych wskazówek co do kolejnych ruchów), jak i wydarzenia krajowe nie będą w stanie w znaczący sposób kształtować wyceny długu w tym tygodniu" - wskazuje Sutowicz z Banku Millennium.

"Lokalnie wydarzeniem najbliższych dni pozostanie przetarg sprzedaży długu, który zwyczajowo sprzyja okresowemu wzrostowi rentowności. Ruchy nie powinny być jednak znaczące. Zmienności – m.in. przy okazji publikacji danych inflacyjnych z Polski - nie spodziewamy się ponadto po oczekiwaniach dotyczących krajowej polityki pieniężnej" - dodaje.

poniedziałek poniedziałek piątek
14:17 09:34 15:08
EUR/PLN 4,2779 4,2837 4,276
USD/PLN 3,8738 3,8729 3,849
CHF/PLN 4,5642 4,5735 4,556
EUR/USD 1,1043 1,106 1,111
DS0726 4,69 4,72 4,7
PS0729 5,07 5,09 5,05
DS1034 5,29 5,3 5,26

(PAP Biznes)

pat/ gor/

udostępnij: