Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie giełdowe indeksy idą w górę

Na europejskich giełdach indeksy idą w górę po zaliczeniu najsłabszego tygodnia od 18 miesięcy. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. polityki pieniężnej w strefie euro. Wcześniej - w środę - pojawią się dane o inflacji w USA w sierpniu. Na rynku walutowym USD zyskuje do euro i japońskiego jena - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,57 proc., po spadku w ub. tygodniu o 3,5 proc. - najmocniejszym od marca 2023 r.

W poniedziałek ze Stoxx 600 zyskuje sektor spółek technologicznych i firm związanych z turystyką. Traci branża producentów towarów konsumpcyjnych.

FTSE 100 rośnie o 0,66 proc.

CAC 40 jest wyżej o 0,43 proc.

DAX idzie w górę o 0,53 proc.

Kering traci 2,5 proc. po tym, jak rekomendacje dla akcji tego producenta dóbr luksusowych obniżyli analitycy Barclays i RBC. Pod presją są też akcje innych spółek z tej branży. Burberry zniżkuje o 1,9 proc. Na minusie są notowane walory Ferragamo, LVMH, Richemond i Swatch.

Inwestorzy z niecierpliwością czekają na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych.

EBC prawdopodobnie obniży koszt pieniądza na posiedzeniu w tym tygodniu, co będzie wstępem do takich samych działań Fed za kilka dni, gdyż globalny cykl monetarny zmierza w kierunku bardziej zsynchronizowanego łagodzenia polityki pieniężnej.

Analitycy prognozują też jeszcze jedną obniżkę kosztu kredytu w strefie euro do końca tego roku.

Tymczasem w środę w USA zostanie opublikowany wskaźnik inflacji w sierpniu, a inwestorzy będą uważnie analizować te dane w sytuacji, gdy przed Fed piętrzy się coraz więcej wyzwań i obaw, że Rezerwa Federalna czekała zbyt długo z obniżką stóp procentowych, a gospodarka Stanów Zjednoczonych może wejść w recesję.

W weekend sekretarz skarbu USA Janet Yellen starała się złagodzić rynkowe niepokoje, wskazując, że nie widzi "żadnych czerwonych świateł migających dla systemu finansowego USA".

Gubernator Fed Christopher Waller stwierdził z kolei, że "jest otwarty" na możliwość większej obniżki stóp procentowych w USA.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 143,22 za 1 USD, niżej o 0,6 proc.

Euro jest po 1,1059 USD, w dół o 0,2 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,74 proc., wyżej o 4 pb.

Złoto w dostawach spot kosztuje 2.489,29 USD za uncję, niżej o 0,3 proc., po rekordzie w sierpniu na poziomie 2.531,75 USD.

Bitcoin drożeje o 0,7 proc. do 54.773,89 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,46 proc. do 68,66 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 1,35 proc. do 72,02 USD. (PAP Biznes)

aj/ gor/

udostępnij: