Przejdź do treści

udostępnij:

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Decyzja EBC, debata prezydencka i CPI w USA, inflacja w CEE

Tydzień na globalnych rynkach upłynie w rytmie wydarzeń politycznych i odczytów makro. We wtorek w debacie na 2 miesiące przed wyborami prezydenckimi w USA zmierzą się K. Harris i D. Trump. W środę podany zostanie odczyt CPI za sierpień z USA, a w czwartek decyzję ogłosi EBC. Z regionu CEE napłyną dane inflacyjne.

Europejski Bank Centralny według wszelkich prognoz i zapowiedzi przedstawicieli banku obniży w czwartek 12 września stopy procentowe drugi raz z rzędu o 25 pb. (depozytowa 3,50 proc.), przedstawiając równocześnie nowe projekcje makro. W czerwcu EBC oczekiwał wzrostu PKB strefy euro w 2025 r. o 1,4 proc. i o 1,6 proc. w 2026 r. Inflację prognozowano odpowiednio na 2,2 proc. i 1,9 proc.

Kluczowy dla rynków będzie forward guidance, który uzasadni na konferencji prezeska EBC Christine Lagarde. Konsensus sell-side zakłada kolejne cięcie stóp dopiero w grudniu (depozytowa do 3,25 proc.), podczas gdy rynek z dużym prawdopodobieństwem wycenia ruch w dół także w październiku (czyli 100 pb. łącznie w 2024 r.). Na 2025 r. rozjazd prognoz ekonomistów vs. rynkowe wyceny jest jeszcze większy, gdyż pierwsza grupa zakłada 3 cięcia po 25 pb. do 2,5 proc., a druga łączną redukcję kosztu pieniądza o ponad 150 pb., co dawałoby stopę depozytową poniżej 2 proc.

Według ostatnich doniesień agencji Reuters Lagarde podtrzyma dotychczasową politykę podejmowania decyzji z posiedzenia na posiedzenie, bez deklarowania działań z wyprzedzeniem na październik. Gołębie skrzydło Rady Prezesów naciska wg Reutersa na publiczne podkreślanie ryzyk dla wzrostu gospodarczego i braku wykluczania obniżek na każdym kolejnym posiedzeniu z rzędu. Jastrzębie z EBC mają się jednak obawiać, że taki przekaz zbyt mocno zwiększyłby oczekiwania rynku na cięcia stóp, co związałoby bankowi ręce w październiku.

"Słabnąca presja inflacyjna jest najsilniejszym argumentem przemawiającym za kolejną obniżką stóp procentowych. Jednocześnie wciąż wysoki wzrost płac i wciąż zbyt wysokie, choć spadające, oczekiwania dla cen producenta sugerują, że walka z inflacją jeszcze się nie zakończyła. To sprawi, że decyzje o cięciu stóp po wrześniowym posiedzeniu będą początkowo bardziej skomplikowane i kontrowersyjne niż obecnie wyceniane przez rynki finansowe. W rezultacie nie spodziewamy się żadnych nowych wskazówek na przyszłotygodniowym posiedzeniu. Na razie narracja o podejmowaniu decyzji w uzależnieniu od danych działa, więc po co ją zmieniać" - ocenia ekonomista ING Carsten Brzeski.

Ekonomiści Morgan Stanley zwracają uwagę, że znaczna część członków Rady Prezesów EBC prawdopodobnie będzie chciała zobaczyć w najbliższej przyszłości więcej niż tylko jeden kwartał dobrych danych o płacach, tj. wyraźne potwierdzenie spadku presji płacowej w III kw. 2014 r..

"Wiarygodne dane o płacach nie pojawiają się jednak zbyt często. Płace negocjowane w strefie euro za III kw. 2024 r. zostaną opublikowane 19 listopada, a wynagrodzenia na pracownika 6 grudnia, zaledwie kilka dni przed grudniowym posiedzeniem EBC. Na dzień dzisiejszy wiemy po danych z Niemiec do sierpnia, że negocjowane płace prawdopodobnie znacznie wzrosną w III kw. Jest to jeden z powodów (drugim jest oczywiście utrzymująca się podwyższona inflacja bazowa), dla których pozostajemy sceptyczni co do cięcia stóp w październiku, a także ostrożni co do wielkości cięcia w grudniu" - dodali.

Technicznym szczegółem dla obserwatorów pozostaje ogłoszone jeszcze w marcu, ze skutkiem z dniem 18 września, zawężenie spreadu między główną stopą depozytową (DFR), a stopą głównych operacji refinansujących (MRO) do 15 pb. z 50 pb. obecnie, przy utrzymaniu spreadu między stopą lombardową (MLF) i MRO na poziomie 25 pb. Po obniżce stóp w lipcu o 25 pb. DFR wynosi 3,75 proc., MRO 4,25 proc., a MLF 4,50 proc.

Niższy spread DFR-MRO ma wg EBC zapewnić, że krótkie stopy rynku pieniężnego w eurolandzie będą kształtować się w okolicy stopy depozytowej DFR, co będzie ograniczać zmienność na tych rynkach, przy zapewnieniu sprawnego mechanizmu transmisji impulsów monetarnych. Zdaniem EBC pozostawi to jednocześnie przestrzeń do aktywności na rynku pieniężnym oraz będzie dawać bankom zachęty do finansowania się na rynku.

CPI W USA, DEBATA HARRIS-TRUMP

Na radarze inwestorów będzie również w najbliższych dniach odczyt amerykańskiego CPI w środę, gdyż będą to ostatnie istotne dane makro przed posiedzeniem decyzyjnym Rezerwy Federalnej w kolejnym tygodniu. W związku z tym od niedzieli przedstawicieli Fed obowiązuje blackout.

Piątkowy raport z rynku pracy USA ponownie rozbudził spekulacje co do skali pierwszej w cyklu obniżki stóp proc. we wrześniu, którą zgodnie zapowiadali od połowy sierpnia bankierzy z Fed. Rynek jest rozdarty między wycenianiem 25 lub 50 pb. cięcia, a zwolennicy każdej z opcji znaleźli w ostatnich danych coś dla siebie, w związku z czym wypośrodkowany odczyt CPI może podbić zmienność na rynkach.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w sierpniu o 142 tys. vs. oczekiwane 165 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 89 tys., po korekcie z 114 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 4,2 proc., oczekiwano 4,2 proc. wobec 4,3 proc. miesiąc wcześniej.

Raport payrolls oraz piątkowe wypowiedzi bankierów z Fed, szczególnie członka zarządu Ch. Wallera, skutkowały wzrostem obrotów najbardziej aktywnych kontraktów na stopę fed funds (second generic fed funds future) do najwyższego w historii poziomu (od 1988 r.), bijąc rekord ustanowiony po upadku Silicon Valley Bank w marcu 2023 r. Obroty przybrały na sile po tym jak Waller powiedział, że jest otwarty na większą obniżkę stóp we wrześniu i poparłby taki ruch, jeśli okazałoby się to wskazane, natomiast nie opowiedział się za takim działaniem "na twardo". Dodał, że wskazana na kolejne miesiące jest seria obniżek stóp.

"Piątkowy raport z rynku pracy w niewielkim stopniu rozstrzygnął debatę na temat tego, czy 18 września Fed obniży stopy procentowe o 25 czy 50 pb. W naszej prognozie zakładamy 50 pb., ale nie jesteśmy mocno do tego przekonani. Opieramy się na założeniu, że obawy inflacyjne ustąpiły, a Fed będzie chciał wyprzedzić słabość rynku pracy, która naszym zdaniem będzie coraz bardziej widoczna w nadchodzących miesiącach. W przyszłym tygodniu w centrum uwagi znajdą się dane o inflacji, a CPI bazowa na poziomie 0,2 proc. mdm da Fedowi wolną rękę do robienia wszystkiego, co tylko zechce, więc decyzja będzie na ostrzu noża" - oceniają w zapowiedzi tygodnia ekonomiści ING.

Dzień przed danymi o CPI w centrum uwagi znajdzie się prawdopodobnie jedyna przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA debata kandydatów - Demokratki Kamali Harris oraz Republikanina Donalda Trumpa. Według średniej sondaży przedwyborczych z USA, agregowanej przez portal Real Clear Politics, Harris lekko prowadzi w wyścigu o prezydenturę, z przewagą 1,5-1,8 pp. od ok. 3 tygodni.

Jak podaje agencja Bloomberg, debata skupić się może bardziej na stylu niż merytoryce kandydatów.

"Demokraci zbliżeni do kampanii Harris powiedzieli, że ona i jej zespół koncentrują się na dwóch punktach: znalezieniu najlepszego sposobu na konfrontację i fact-checking Trumpa, którego uważają za showmana i tyrana, przy jednoczesnym przedstawieniu Harris Amerykanom mniej zaznajomionym z jej biografią. Trump tymczasem chce dać Harris przestrzeń do wypowiedzenia się w nadziei, że jej odpowiedzi okażą się chaotyczne, co wpisałoby się w krytykę jego kampanii dotyczącej umiejętności retorycznych Demokratki. Celem obojga - dwa miesiące przed wyborami, przy sondażach wskazujących na zacięty wyścig - jest przekonanie wyborców, że są najsilniejszymi kandydatami, nawet jeśli ich programy polityczne pozostają niejasne" - pisze Bloomberg w zapowiedzi debaty.

POZOSTAŁE WYDARZENIA

Z regionu CEE napłyną dane o inflacji za sierpień. Rynek oczekuje dynamiki CPI na Węgrzech na poziomie 3,6 proc. rdr vs. 4,1 proc. miesiąc wcześniej, w Rumunii 5,1 proc. vs. 5,4 proc., a w Czechach 2,0 proc. vs. 2,2 proc.

Dodatkowo Narodowy Bank Węgier opublikuje minutes z ostatniego posiedzenia, na którym utrzymał stopy proc. na niezmienionym poziomie 6,75 proc. W komunikacie po decyzji NBH podał, że w nadchodzącym okresie może istnieć przestrzeń do dalszego ostrożnego obniżania stóp, w zależności od oczekiwanej polityki głównych banków centralnych na świecie, a także rozwoju sytuacji i perspektyw krajowej inflacji oraz zmian percepcji ryzyka na Węgrzech.

Na światowym rynku akcji uwagę przykuje poniedziałkowa prezentacja nowych urządzeń Apple, a dzień później podobne wydarzenie zaplanował chiński Huawei.

W poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy może ogłosić wyniki przeglądu gospodarki i systemu finansowego Ukrainy.

Ministrowie obrony państw NATO w piątek i sobotę obradować będą w czeskiej Pradze.

----------------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 9-13 września (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 9 WRZEŚNIA

1.50 - Japonia - PKB za II kw. (fin.), saldo C/A za VII

3.30 - Chiny - CPI i PPI za VIII

8.00 - Rumunia - saldo handlowe za VII

9.00 - Czechy - bezrobocie za VIII

10.00 - Czechy - rezerwy walutowe za VIII

10.30 - strefa euro - indeks nastrojów wśród inwestorów Sentix za IX

16.00 - USA - zapasy hurtowników za VII (fin.)

WTOREK, 10 WRZEŚNIA

1.50 - Japonia - podaż pieniądza M2 za VIII

8.00 - Niemcy - CPI i HICP za VIII (fin.)

8.00 - UK - bezrobocie i płace za VII

8.30 - Węgry - CPI za VIII

9.00 - Czechy - CPI za VIII

9.00 - Turcja - produkcja przemysłowa za VII

9.00 - Hiszpania - produkcja przemysłowa za VII

12.00 - USA - indeks optymizmu małych firm NFIB

14.25 - Kanada - wystąpienie prezesa Banku Kanady T. Macklema

14.30 - Ukraina - inflacja za VIII, PKB za II kw.

ŚRODA, 11 WRZEŚNIA

3.30 - Japonia - wystąpienie członka Banku Japonii J. Nakagawa

8.00 - Rumunia - CPI za VIII

8.00 - UK - miesięczny PKB, produkcja przemysłowa i budowlana za VII

9.00 - Turcja - sprzedaż detaliczna za VII

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny

14.00 - Węgry - minutes z ostatniego posiedzenia Narodowego Banku Węgier

14.30 - USA - CPI i płace za VIII

CZWARTEK, 12 WRZEŚNIA

1.50 - Japonia - PPI za VIII

3.00 - Japonia - wystąpienie członka zarządu BoJ N. Tamury

8.00 - Rumunia - płace za VII

8.00 - Szwecja - CPI za VII

9.00 - Hiszpania - CPI i HICP za VIII (fin.)

9.00 - Turcja - saldo C/A za VII

14.15 - strefa euro - decyzja EBC ws. stóp procentowych

14.30 - USA - PPI za VIII, tygodniowe nowe zasiłki dla bezrobotnych

14.45 - strefa euro - konferencja prasowa prezes EBC Ch. Lagarde

PIĄTEK, 13 WRZEŚNIA

6.30 - Japonia - produkcja przemysłowa za VII (fin.)

8.00 - Rumunia - produkcja przemysłowa za VII

8.45 - Francja - CPI i HICP za VIII (fin.), płace za II kw. (fin.)

9.00 - Turcja - oczekiwania inflacyjne za IX

10.00 - Czechy - saldo C/A za VII

10.30 - UK - oczekiwania inflacyjne za VIII

10.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC O. Rehn'a

11.00 - strefa euro - produkcja przemysłowa za VII

16.00 - USA - indeks nastrojów konsumenta U. Michigan za IX (wst.)

Po zamknięciu rynków przeglądy ratingów: Chorwacja (S&P), Niemcy (Fitch), Grecja (Moody’s), Luxemburg (Moody’s), Arabia Saudyjska (S&P), Hiszpania (Moody’s, S&P).

(PAP Biznes)

tus/

udostępnij: