Green Zebras planuje wdrażać standard GMP także dla surowca z konopi
Green Zebras, spółka technologiczna specjalizująca się w pozyskiwaniu substancji aktywnych pochodzenia naturalnego i produkcji wysokiej jakości ekstraktów, zaktualizowała Strategię rozwoju. 9 września br. Zarząd Green Zebras S.A. podjął uchwałę w sprawie aktualizacji Strategii spółki w obszarze Dobrych Praktyk Produkcyjnych (GMP*), dotyczącej uzyskania statusu wytwórni farmaceutycznej w standardzie GMP. Ze względu na kompetencje Spółki w zakresie przetwórstwa konopi włóknistych oraz sprzyjające sygnały rynkowe dotyczące suszu i przetworów konopnych oferowanych na rynku farmaceutycznym poszerzono listę surowców, dla których spółka będzie wdrażać standard GMP o Canabis floris extractum normatum, tj. surowiec farmaceutyczny zawierający oleje z THC/CBD. Green Zebras zadebiutuje na NewConnect 17 września br.
Green Zebras to polska spółka technologiczna produkująca wysokiej jakości ekstrakty roślinne z ziół, konopi, grzybów, owoców i przypraw. Prowadzi także działalność w zakresie przetwórstwa konopi włóknistych - jako jedna z pierwszych spółek w Polsce otrzymała zgodę Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wytwarzanie, przerabianie i przetwarzanie konopi włóknistej. Zgodnie ze strategią rozwoju producent wysokiej jakości ekstraktów roślinnych szykuje się do rozpoczęcia działalności w branży farmaceutycznej. Green Zebras planuje najpóźniej w 2025 roku uzyskać certyfikat GMP* (Good Manufacturing Practice). Uchwałą Zarządu z 9 września br. Strategia została zaktualizowana poprzez dodanie surowca farmaceutycznego zawierającego oleje z THC/CBD do listy surowców, dla których spółka będzie wdrażać standard GMP.
- Początki działalności Green Zebras związane są z przetwórstwem konopi włóknistych, a zdobyte przez spółkę doświadczenie, zezwolenia do ich przetwórstwa oraz zbudowana m.in. do przetwórstwa konopi włóknistych linia technologiczna stawiają nas w gronie podmiotów, które mają wartościowe zasoby oraz doświadczenie, by dalej rozwijać się w tym obszarze. Aktualizacja Strategii jest więc naturalnym krokiem na drodze rozwoju Green Zebras i w naszej ocenie pozwoli w jeszcze większym stopniu skonsumować efekty obecnych i przyszłych prac w zakresie uzyskania statusu wytwórni GMP. Obserwujemy bardzo uważnie rynek surowców farmaceutycznych na bazie konopi, zwłaszcza w kontekście udzielanych zezwoleń na uprawę w Polsce. Rozmawiamy z podmiotami bezpośrednio zaangażowanymi w sprzedaż produktów do klientów końcowych, wiemy więc, jakie są oczekiwania w tym obszarze. Niezależnie od planów dotyczących wejścia na rynek farmaceutyczny konsekwentnie działamy w obszarze rozwoju produktów i zwiększania sprzedaży na rynkach spożywczym i weterynaryjnym. Wierzę, że w niedługim czasie będziemy mogli przekazać informacje o efektach tych działań - komentuje aktualizację Strategii rozwoju dr inż. Ewelina Pawlus-Czerniejewska, prezes zarządu Green Zebras S.A.
Green Zebras działa w modelu usługowym - oferuje odbiorcom ekstrakty roślinne, jak również wsparcie w procesie tworzenia nowych produktów: od etapu recepturowania, poprzez tworzenie prototypów, ich testowanie, a następnie produkcję. Obecnie spółka realizuje projekty dla klientów z sektorów spożywczego oraz weterynaryjnego. W portfolio ma także m.in. opracowanie receptur, zaprojektowanie i wytworzenie nowych fito-preparatów ziołowych np. dla spółki dla Fitome, jak również opracowanie i wdrożenie do sprzedaży w modelu white label napoi funkcjonalnych na bazie ekstraktów roślinnych.
Ekstrakty roślinne to wyciągi zawierające substancje czynne o pożądanych właściwościach, które ekstrahuje się z tkanek roślin w drodze specjalistycznej obróbki. To zdrowa alternatywa dla składników syntetycznych lub chemicznych. Wykorzystuje się je w różnych branżach, takich jak przemysł spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny i w produkcji suplementów diety jako źródło substancji czynnych. Aktualnie w portfolio Green Zebras znajduje się już 60 ekstraktów, w tym m.in.: zioła takie jak: rumianek, kozłek lekarski, mniszek lekarski, chmiel, tymianek, serdecznik i arcydzięgiel; owoce, np. tamaryndowiec i bez czarny; rośliny adaptogenne, np. ashwaghadha, gotu kola, cytryniec chiński i tarczyca bajkalska; grzyby, np. soplówka jeżowata oraz konopię siewną.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) na 17 września br. wyznaczyła pierwszy dzień notowań akcji Green Zebras S.A. w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect. Do obrotu na NewConnect trafi 1.164.000 akcji serii A, 45.300 akcji serii B, 38.869 akcji serii C oraz 79.649 akcji serii D.
*) GMP - Good Manufacturing Practice, Dobra Praktyka Wytwarzania. Jest zbiorem istotnych przepisów - reguł wyznaczających standardy dla poszczególnych metod wytwarzania produktów farmaceutycznych, a także nadzoru i kontroli na każdym etapie.
O spółce Green Zebras:
Green Zebras S.A. to spółka technologiczna - innowacyjne centrum pozyskiwania substancji aktywnych pochodzenia naturalnego. Spółka dysponuje nowoczesną linią produkcyjną do pozyskiwania ekstraktów, w tym linię technologiczną do ekstrakcji rozpuszczalnikowej o wydajności 5 ton suszu roślinnego/miesiąc.
Green Zebras oferuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania, komponowania i produkcji ekstraktów. W swojej ofercie posiada wysokiej jakości ekstrakty płynne (maceraty, nalewki, ekstrakty), gęste (tzw. dry extracts) oraz suche (liofilizaty). Obecnie dysponuje procedurami ekstrakcyjnymi do obróbki ponad 40 roślin. Green Zebras poza produkcją kontraktową ekstraktów oraz produkcją white label zajmuje się doradztwem technologicznym i usługami dla firm technologicznych.
Spółka Green Zebras działa w ramach ekosystemu startupów związanych z grupą Kvarko, do której należą m.in.: spółka Bioceltix S.A. (notowana na Rynku Głównym GPW), QNA Technology S.A. czy też Farm Innovations S.A.
Źródło: Spółka