Przejdź do treści

udostępnij:

Następne posiedzenie komisji ws. wniosku o TS dla prezesa NBP zaplanowane na 24 IX - Petru

Następne posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego zostało zaplanowane na 24 września, komisja chce już wtedy wezwać pierwszych świadków - poinformował dziennikarzy w Sejmie Ryszard Petru, członek komisji.

"Przyjęliśmy uchwałę, która przewiduje przesłuchanie listy świadków, jak również poprosiliśmy różne instytucje państwowe o dokumenty, które mogą udowodnić tezę zawartą we wniosku" - powiedział dziennikarzom Petru.

"Ustaliliśmy kolejne posiedzenie komisji na 24 września na 9.00 rano i chcemy wtedy już wezwać świadków, ale musimy ich najpierw odpowiednio poinformować, taki jest plan" - dodał.

Przewodniczący sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisław Gawlik poinformował dziennikarzy, że na kolejne posiedzenie komisji może zostać wezwanych kilku świadków.

Przedstawiciele komisji poinformowali, że lista świadków jest niejawna i nie mogą wskazać kto zostanie wezwany na posiedzenie zaplanowane na 24 września.

Jak poinformował Petru, w harmonogramie prac na razie nie ma punktu dotyczącego przesłuchania prezesa NBP, Adama Glapińskiego.

W czwartek odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w celu ustalenia harmonogramu prac nad wstępnym wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Tuż po rozpoczęciu obrad komisji posiedzenie opuścili wszyscy obecni tam przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował pod koniec maja wstępny wniosek o TS dla prezesa NBP Adama Glapińskiego, podpisany przez grupę 191 posłów rządzącej koalicji, do procedowania przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Zarzucono w nim Adamowi Glapińskiemu naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. W ocenie członków zarządu NBP, wniosek ten jest próbą złamania niezależności polskiego banku centralnego.

Komisja po przeprowadzeniu postępowania przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów.

Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. Wiosną Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy w tej sprawie.

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL oraz Polska 250) oraz Lewica - mają w Sejmie łącznie 246 mandatów. (PAP Biznes)

tus/ pat/ gor/

udostępnij: