Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA FX/FI: Wycena PLN do EUR stabilna przy 4,28; SPW w trendzie bocznym

Wycena złotego wobec euro pozostaje stabilna przy 4,28, publikowane w piątek krajowe dane o inflacji i bilansie płatniczym nie powinny mieć wpływu na notowania krajowej waluty - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści. W perspektywie kilku sesji można spodziewać się stabilizacji notowań SPW. Więcej zmienności może przynieść dopiero przyszłotygodniowe posiedzenie Fed.

"Koniec tygodnia na krajowym rynku finansowym zdominują publikacje o inflacji CPI (finalny odczyt) oraz bilansie płatniczym. Nie uważamy jednak, by mogły one odmienić dotychczasowy obraz notowań EUR/PLN. (...) Wycena złotego do euro pozostaje stabilna, poruszając się wokół poziomu 4,28 +/- 2 grosze" - napisał ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

O godz. 10.00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o inflacji CPI w sierpniu. Według wstępnego odczytu, wskaźnik cen wyniósł w ubiegłym miesiącu 4,3 proc. rdr i 0,1 proc. mdm wobec 4,2 proc. rdr i 1,4 proc. mdm w lipcu.

Z kolei o godz. 14.00 Narodowy Bank Polski opublikuje najnowsze dane o bilansie płatniczym. Zdaniem ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznes, saldo rachunku obrotów bieżących w lipcu 2024 r. było w Polsce ujemne i wyniosło 370,0 mln euro.

Ekonomiści PKO BP wskazują, że dla notowań PLN kluczowa będzie trajektoria USD i wynik przyszłotygodniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

"Zwrot kursów EUR/PLN i USD/PLN z okolic istotnych technicznie poziomów łącznie z oczekiwaną dalszą poprawą dyferencjału stóp procentowych pomiędzy Polską a rynkami bazowymi (na skutek oczekiwanych cięć stóp m.in. Fed i EBC przy neutralnej postawie RPP) będą - naszym zdaniem - wspierać siłę polskiej waluty. W horyzoncie najbliższych dni nie zakładamy jednak znaczących przesunięć w dół kursów ww. par, gdyż źródłem niepewności pozostaje zachowanie dolara amerykańskiego, którego indeks (DXY) czekając na posiedzenie Fed utrzymuje się w lokalnym trendzie bocznym" - napisali w raporcie ekonomiści.

"Naszym zdaniem, to przede wszystkim projekcje makroekonomiczne, w tym oczekiwania członków FOMC dotyczące przyszłej ścieżki stóp procentowych Fed, zadecydują o kierunku wybicia przez indeks dolara z ww. trendu bocznego. To będzie mieć istotne znaczenie dla trendu EUR/USD ale i pośrednio dla zachowania złotego" - dodali.

RYNEK DŁUGU

"Dług (2 i 5-letni) w ślad za narracją prezesa NBP, ale i oczekiwaniami na stabilizację stóp procentowych w strefie euro w październiku, nie znajduje obecnie argumentów za kontynuacją zniżki dochodowości" - ocenia Mateusz Sutowicz z Banku Millennium.

Również zdaniem ekonomistów PKO BP, w perspektywie kilku sesji można spodziewać się stabilizacji notowań SPW.

"W piątek opublikowane zostaną finalne odczyty inflacji CPI za sierpień br. z Francji i Polski, a z USA poznamy wstępne dane o wrześniowych nastojach tamtejszych konsumentów. Naszym zdaniem, ww. figury nie będą miały istotnego przełożenia na rynki FI, gdyż kluczowym wydarzeniem najbliższych dni będzie odbywające się 18 września posiedzenie Fed, które zweryfikuje mocno optymistyczną, wycenianą przez rynki ścieżkę stóp procentowych w USA" - wskazują ekonomiści PKO BP.

"Bazując na reakcji obligacji amerykańskich i niemieckich na wydarzenia makro z ostatnich dni widzimy ryzyko dalszego łagodzenia rynkowych oczekiwań odnośnie ścieżki obniżek stóp Fed i EBC. To w perspektywie najbliższych sesji powinno przynajmniej stabilizować rentowności obligacji z rynków bazowych oraz krajowych SPW" - dodają.

piątek czwartek czwartek
09:04 16:35 09:55
EUR/PLN 4,2844 4,2872 4,3021
USD/PLN 3,8674 3,8867 3,9069
CHF/PLN 4,5568 4,5484 4,5732
EUR/USD 1,1078 1,1031 1,1011
DS0726 4,62 4,62 4,62
PS0729 4,97 4,97 4,97
DS1034 5,26 5,26 5,25

(PAP Biznes)

pat/ asa/

udostępnij: