Przejdź do treści

udostępnij:

Prace dot. wdrożenia SMR-ów w Polsce przebiegają zgodnie z planem - GE Hitachi Nuclear (wywiad)

Prace dotyczące wdrożenia małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Polsce postępują zgodnie z harmonogramem - poinformowała PAP Biznes Dagmara Peret, Country Leader i Vice President GE Hitachi Nuclear Energy w Polsce. Jej zdaniem SMR-y mogą być sposobem na dekarbonizację elektroenergetyki, ale i sektora ciepłowniczego.

"Współpracujemy w Polsce i w regionie na wyłączność z Orlen Synthos Green Energy - z naszym partnerem, który jest odpowiedzialny za wdrożenie małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Polsce. Zarówno z Orlenem, jak i Synthosem realizowaliśmy w przeszłości różne projekty i darzymy ich zaufaniem. Prace postępują zgodnie z harmonogramem" - powiedziała PAP Biznes Dagmara Peret.

"Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara mówił ostatnio, że trwają dyskusje i negocjacje pomiędzy partnerami nt. modelu biznesowego. Są one zaawansowane, lecz nie postrzegam tego jako przeszkody w realizacji projektu. Obaj partnerzy są doświadczonymi, wiarygodnymi podmiotami, więc patrzymy na te ustalenia ze spokojem" - dodała.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) planuje budowę w Polsce floty reaktorów GE-Hitachi BWRX-300. BWRX-300 należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady.

"Zostało dotąd wydanych sześć decyzji zasadniczych dla potencjalnych lokalizacji dla bloków SMR BWRX-300, ogłoszonych przez OSGE. Trzy z nich są na dalszym etapie zaawansowania, inwestor złożył już wnioski o uzyskanie decyzji środowiskowej. Dla jednej z tych lokalizacji - Stawów Monowskich - GDOŚ wydał postanowienie o tym, jak przygotować raport środowiskowy" - powiedziała Peret z GE Hitachi Nuclear Energy.

"Dla wszystkich sześciu lokalizacji planujemy złożyć wnioski o uzyskanie z PSE warunków przyłączeniowych" - dodała.

Kraje w regionie też interesują się technologią SMR BWRX-300. Peret wskazała, że widać zainteresowanie ze strony Estonii, Czech, Bułgarii czy Rumunii.

Jak poinformowała Dagmara Peret, w przypadku najbardziej zaawansowanego projektu SMR grupy - w Kanadzie, prowadzonego w partnerstwie z OPG - plac budowy został przekazany partnerowi budowlanemu, firmie Aecon. W przyszłym roku przewidywane jest rozpoczęcie budowy.

"Realizacja budowy SMR w Kanadzie daje nam wiedzę i doświadczenie oraz efekt synergii. Wraz z naszym partnerem spółką OSGE wykorzystujemy je przy polskim projekcie, którego harmonogram jest przesunięty względem projektu kanadyjskiego o około pół roku" - powiedziała Peret.

"Oczekuje się, że komercyjna eksploatacja bloku w Kanadzie rozpocznie się do końca 2029 r., a pierwszego bloku w Polsce w 2030 roku. Kolejne bloki w Polsce można by oddawać co dwa lata" - dodała.

Poinformowała, że w ramach jednej elektrowni inwestor planuje budować od 3 do 4 bloków. Wskazała, że budowa więcej niż jednego jest korzystniejsza finansowo, bo każdy kolejny jest tańszy o ok. 15 proc.

"Nasza technologia to 60 lat doświadczenia i ponad 60 już zbudowanych reaktorów w technologii reaktorów wodno-wrzących. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, a ten potrzebuje źródeł rozproszonych, tańszych, bardziej elastycznych i szybszych w budowie" - powiedziała Peret.

"To rozwiązanie nie tylko dla sektora elektroenergetycznego, przemysłowego i ciepłowniczego, ale również wszystkich innych energochłonnych branż, jak choćby IT" - dodała.

Jak wskazała, obecnie rynek ciepłowniczy jest oparty w ponad 60 proc. na węglu. Wiele ciepłowni boryka się z problemem, w jaki sposób się zdekarbonizować.

"Państwo nie ma jeszcze strategii dla tego sektora, a małe reaktory jądrowe BWRX-300 mogą być sposobem nie tylko na dekarbonizację bloków konwencjonalnych (np. o mocy 200 MW), ale również sektora ciepłowniczego" - powiedziała.

Jej zdaniem, patrząc jak rośnie zapotrzebowanie na energię, jest potrzeba szybkiej aktualizacji Polityki Energetycznej Polski oraz zwiększenia udziału energii atomowej w miksie energetycznym kraju na poziomie znacząco wyższym niż 6-9 GW.

"Potrzebujemy zarówno dużej elektrowni jądrowej planowanej na północy kraju, jak i małych elektrowni jądrowych będących odpowiedzią na potrzebę zasilenia systemu rozproszonymi źródłami energii. SMR-y buduje się szybciej, są łatwiejsze w obsłudze i wymagają mniejszej powierzchni pod budowę" - powiedziała.

Pytana o łańcuch dostaw, odpowiedziała: "Mamy szerokie portfolio firm, z którymi możemy wejść we współpracę. Niektóre z nich brały już udział w projektach nuklearnych, inne wymagają przygotowania, szkoleń itp. Prowadzimy warsztaty, które uświadamiają firmy, jak dołączyć do łańcucha dostawców GE-Hitachi Nuclear. Do tej pory zakwalifikowaliśmy już część potencjalnych podmiotów w Polsce i w Europie".

W jej ocenie, aby transformacja energetyczna z udziałem sektora jądrowego przebiegała płynnie, potrzebne są nowe rozwiązania legislacyjne i stworzenie systemu procedur niezbędnych do budowy lokalnego łańcucha dostaw.

"Dostrzegamy też potrzebę wsparcia kadrowego dla urzędów regulacyjnych – jak choćby PAA – oraz transferu wiedzy między departamentami" - powiedziała Peret.

Anna Pełka

(PAP Biznes), #PKN

pel/ pr/

Zobacz także: Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: